My To World

Windows 11’de Microsoft Defender Kapatma veya Açma

Windows 11’de Microsoft Defender Kapatma veya Açma

Windows 11’de Microsoft Defender kapatma veya açma. Microsoft Defender, Windows içerisinde yerleşik olarak bulunan Microsoft’un anti-virüs/kötü amaçlı uygulamasıdır. Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara ve virüs tehditlerine karşı korumaya yardımcı olur. Bazen bir yazılım yüklemek veya yüklediğiniz bir uygulamayı çalıştırmak istediğinizde Defender güvenlik nedeniyle engelleyebilir. Bu ve benzeri durumlarda çalıştırmak istediğiniz yazılım veya uygulamayı Microsoft Defender uygulamasını kapatıp yapabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft Defender uygulamasını kapattıktan sonra tekrar açmayı unutursanız, uygulama belirli bir süre sonra veya bilgisayarınız yeniden başladığında otomatik olarak yeniden açılacaktır. Bazı yöntemler ile Microsoft Defender uygulamasını kalıcı olarak kapatabilirsiniz. Fakat hem güvenlik için hem yapacağınız işlemler Windows çalışmasını etkileyebileceği için makalemizde Microsoft Defender uygulamasını geçici olarak olarak kapatmayı anlatacağız.

Windows 11’de Microsoft Defender Güvenlik Duvarı’nı Kapatmak İçin;

Resim 1

Başlat düğmesine tıklayın. Ardından açılan menüden Ayarlar seçeneğine tıklayın. Ayrıca başlat menüsü yanında bulunan arama düğmesine tıklayıp, Windows güvenliği yazıp güvenlik ayarlarını açabilirsiniz.

Resim 2

Ayarlar sayfası açıldığında soldaki menüden Gizlilik ve güvenlik seçeneğine tıklayın.

Resim 3

Gizlilik ve güvenlik sayfası açıldığında Windows Güvenliği seçeneğine tıklayın.

Resim 4

Güvenlik sayfasında Windows Güvenliği’ni aç düğmesine tıklayın.

Resim 5

Windows güvenliği sayfası açıldığında soldaki menüden Virüs ve tehdit koruması seçeneğine tıklayın. Ardından açılan sayfada Virüs ve tehdit koruması ayarları altında Ayarları yönet bağlantısına tıklayın.

Resim 6

Virüs ve tehdit koruması ayarları açıldığında Gerçek zamanlı koruma altında bulunan Açık seçeneğinin yanında bulunan geçiş düğmesine tıklayın.

Resim 7

Şimdi, değişikliklerin bilgisayarınıza uygulanmasını isteyip istemediğinizi soran bir Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi açılacak, burada kapatma işlemini gerçekleştirmek için Evet‘i tıklayın.

Resim 8

Kullanıcı hesabı denetimini onayladığınızda Gerçek zamanlı koruma altında bulunan geçiş düğmesi yanında Kapalı yazdığını göreceksiniz. Artık Microsoft defender uygulamasını geçici olarak kapatmış olduk.

Windows 11’de Microsoft Defender Güvenlik Duvarı’nı Açmak İçin;

Microsoft defender uygulaması kapatıldıktan belirli bir süre sonra veya bilgisayar yeniden başladığında otomatik olarak tekrar etkinleşir. Fakat otomatik etkinleştirmeyi beklemeden de güvenlik korumasını açabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki adımları resim 6’ya kadar uyguladığınızda yapabilirsiniz. Ayrıca;

Resim 9

Görev çubuğunda bulunan Arama düğmesine tıklayın. Ardından arama kutusuna virüs veya virüs ve tehdit koruması yazın. Daha sonra sonuç listesinde Virüs ve tehdit korumasına tıklayın. Bu sayede hızlı bir şekilde virüse ve tehdit korumasını açabilirsiniz. Ardından;

Resim 10

Virüs ve tehdit koruması ayarları altında bulunan düğmesine tıklayın.

Resim 11

Şimdi, değişikliklerin bilgisayarınıza uygulanmasını isteyip istemediğinizi soran bir Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi açılacak, burada kapatma işlemini gerçekleştirmek için Evet‘i tıklayın. Bu onaydan sonra Microsoft Defender gerçek zamanlı korumayı açmış olacaksınız.

Diğer konular;

Exit mobile version