My To World

Microsoft Word’de İçindekiler Tablosu Oluşturma

Microsoft Word’de İçindekiler Tablosu Oluşturma

Microsoft Word’de İçindekiler Tablosu Oluşturma. İçindekiler tablosu Word belgelerindeki başlıklara göre oluşturulmaktadır. Bir Word belgesinde içindekiler tablosu kullanmak okuyucu tam olarak okumak istediği yere yönderilmesini sağlar. Ayrıca belgeyi okuyanlarında dışında yaza içinde büyük kolaylıktır. Yazarın içerik eklemesini veya kaldırmasını kolaylaştırır.

Bir içindekiler tablosu oluşturmak için belge boyutunun önemi yoktur. İçindekiler tablosu belge içerisinde başlıkları dikkate almaktadır. Belgelerinize içindekiler tablosunu iki şekilde ekleyebilirsiniz. Belgeyi bitirdikten sonra her bölüme başlık stillerini uygulayıp ekleyebilirsiniz veya belgenizi yazmaya devam ederken ekleyebilirsiniz. İçindekiler tablosunu çalışmanız devam ederken eklerseniz yaptığınız değişiklileri tablo güncelle ile uygulayabilirsiniz. Ayırca tabloyu güncelleyebildiğiniz için çalışmanız bittikten sonra eklediğiniz tabloya görede başlık ayarlarınızı yapabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu Ekleme

Şimdi içindekiler tablosu oluşturmak istediğiniz Word belgenizi açın.

Resim 1

Word belgeniz açıldığında Menü şeridinde Başvurular sekmesine tıklayın.

Resim 2

Başvurular sekmesi açıldığında İçindekiler öğesine tıklayın.

Resim 3

İçindekiler öğesine tıkladığınızda bir açılır menü görünecektir. Burada, üç farklı yerleşik tablo arasından seçim yapabilirsiniz.

El ile Oluşturulan İçindekiler: Bu seçeneği işaretlerseniz belgenize şablon olarak içindekiler tablosu ekler fakat başlıkları ve diğer ayarları el ile eklemeniz gerekmektedir. Ayrıca başlıklarda bir değişiklik yaptığınızda da elle düzeltmeniz gerekmektedir.

Otomatik İçindekiler Tablosu 1 ve 2: Bu seçeneği işaretlerseniz belge içerisidenki başlıkları ve diğer ayarları otomatik olarak görür. İçindekiler tablosunu ekledikten sonra başlıklarda değişiklik yaptığınızda tabloyu güncelle seçeneği ile değişiklikleri anında uygulayabilirsiniz.

Otomatik Tablo 1 ve 2 arasındaki tek fark, sırasıyla “İçindekiler listesi” ve “İçindekiler” başlığıdır. Otomatik Tablo 1 veya 2’nin seçilmesi durumunda, başlıkların adlarını kullanarak içindekiler tablosunu oluşturacaktır.

Resim 4

Resim 4’de gördüğünüz gibi otomatik içindekiler tablosu 1 seçeneğini işaretledim. İçindekiler tablosu belge içerisindeki başlıkları otomatik olarak ekledi.

Ayrıca eğer isterseniz içindekiler tablosunu ekleyip başlık ayarlarını buna göre yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak;

Resim 5

Resim 5’te içindekiler tablosu ekledim ama belge içerisinde hiç başlık yok. Başlıkları tablodan sonra ekleyeceğiz. Şimdi bir kaçtane başlık seçelim. Bunun için;

Resim 6

Giriş sekmesinde Stiller bölümünde Başlık 1, Başlık 2, Başlık 3 stillerini kullanarak belge içerisinde başlıklar oluşturalım. Ardından;

Resim 7

Başlıkları oluşturduktan sonra içindekiler tablosunda, Tabloyu Güncelleştir düğmesine tıklayın.

Resim 8

Tabloyu güncelleştir yaptığınızda başlıklar otomatik olarak tabloya eklenecektir.

Ayrıca içindekiler tablonuzu oluşturduktan sonra başlıklarda değişiklik yaptığınızda da tabloyu güncelletir seçeneğini kullanmanız gerekecektir. Fakat bu sefer bir uyarı penceresi açılacaktır.

Resim 9

Burada tüm tabloyu güncelleştir seçerseniz tüm değişiklikler içindekiler tablosuna yansıyacaktır.

İçindekiler Tablosunda Başlık Sayısını Artırma

Eğer içindekiler tablonuzda Başlık1,2,3’ten daha fazla başlık var ise bunlar tabloda gözükmeyecektir. Bu sorunu çözebilmek için;

Resim 10

İçindekiler öğesine tıkladığınızda açılır menüde Özel İçindekiler Tablosu seçeneğini işaretleyin.

Resim 11

İçindeikler Tablosu penceresi açıldığında Genel bölümü altında Düzeyleri göster kutusundaki sayıyı yükselttiğimizde başlık 3’ten sonraki başlıklarda tabloda gözükecektir.

Resim 12

Resim 12’de gördüğünüz gibi düzeyi gösteri 6’ya yükselttim, artık Başlık 6’ya kadar olan başlıklar İçindekiler tablaosunda gözükecektir.

İçindekiler Tablosunu Kaldırma

Tablo içerisinde menü düğmesinden veya Başvurular > İçindekiler öğesinden kaldırabilirsiniz.

Resim 13

Menü düğmesine tıklayın.

Resim 14

Açılır menünün en altında İçindekiler Tablosunu Kaldır seçeneğini işaretlediğinizde tablo belgenizden kaldırılacaktır.

İlgili makaleler;

Exit mobile version