Windows 8/10/11’de IIS Kurulumu

Windows 8/10/11’de IIS Kurulumu

Windows 8/10/11’de IIS Kurulumu. IIS Windows 8/10/11 için farklı sürümlerde gelmektedir. Fakat sürümleri farklı olsa bile Windows’a kurma yöntemi aynıdır. Kurulum açıklamasına geçmeden önce IIS hakkında kısa bir bilgi verelim.

IIS Nedir?

Internet Information Service’nin kısaltması olan IIS Microsoft tarafından geliştirilen web sunucusudur. Özellikle ASP.net kullanan web geliştiricilerin Windows’a yükleyeceği ilk uygulamalardan biridir. Asp.Net ile geliştirilen web servislerini ve Asp, Html, Php uzantılı web sayfalarını yayınlamak; Hem statik hem de dinamik web servislerini ve uygulamalarını yayınlamak için kullanılan platformdur.

Bir IIS web sunucusu, uzak istemci bilgisayarlardan gelen istekleri kabul eder ve bu isteklere uygun yanıtı döndürür. Bu sayede, web sunucularının kurumsal intranetler gibi yerel alan ağları ( LAN ) ve İnternet gibi geniş alan ağları ( WAN ) arasında bilgi paylaşmasına ve iletmesine olanak tanımaktadır.

HTTP, HTTPS, FTP ve FTP protokollerini kullanır. Gelen istekler, HTTP.sys protokolü (dinleme protokolü) üzerinden IIS’e aktarır ve yanıtlanır. Her uygulama veya hizmet için bir uygulama havuzu oluşturulabilir. Uygulama Havuzunun ne olduğunu özetlemek gerekirse, belirli bir hizmetin ayarlarının bulunduğu ve bu ayarları gerektiği gibi değiştirdiğimiz bir ayar modülü olarak düşünebilirsiniz.

IIS Kurulumu

IIS kurulumunu Windows 11’e göre anlattım, fakat tüm Windows sürümlerinde kurulum aynı olduğu için aşağıdaki yönergelerin aynısını kullandığınız Windows’ta uygulayıp kurabilirsiniz.

windows-8-10-11de-iis-kurulumu-1
Resim 1

Kurulum için öncelikle Programlar ve Özellikler de bulunan “Windows özelliklerini aç veya kapat” bölümünü açmamız gerekmektedir. Bunu Windows Ayarlardan veya Kontrol Panelinden açabileceğiniz gibi resim 1’deki gibi kısayol ile de yapabilirsiniz.

Komutu çalıştırmak için Windows logo tuşu + R tuşlarına aynı basıp çalıştır uygulamasını açın. Ardından Aç komut satırına “appwiz.cpl” yazın ve Tamam veya Enter tuşuna basın.

windows-8-10-11de-iis-kurulumu-2
Resim 2

Program ve Özellikler açıldığında soldaki menüden Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğine tıklayın.

Resim 3

Windows özelliklerini aç veya kapat penceresi açıldığında Internet Information Service onay kutusuna tıklayın. Standart kurulum için Tamam butonuna tıklayabilirsiniz. Ayrıca daha fazla IIS aracına ihtiyacınız varsa onay kutusu yanındaki + işaretine tıklayıp kurabilirsiniz.

Resim 4

IIS kurulum işlemini tamamlamak için Şimdi yeniden başlat butonuna tıklayın. Bilgisayarınız yeniden açıldığında IIS uygulamasını kullanabilirsiniz.

Konu içinde de bahsettiğim gibi Windows sürümünüz farklı olsa bile yukarıdaki yönergelerin aynısını uyguladığınızda IIS kurulumunu yapabilirsiniz.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*