Windows 11’de Yapışkan Tuşları Devre Dışı Bırakma

Windows 11’de Yapışkan Tuşları Devre Dışı Bırakma

Windows 11’de yapışkan tuşları devre dışı bırakma. Yapışkan tuşlar klavyede CTRL veya SHIFT gibi belirli tuşlara basıldığında bir süre aktif kalır. Bu sayede klavyedeki tuş yerleşimine aşina olmayan kullanıcılar için kullanım kolaylığı sağlanır. Fakat ortaya veya ileri düzey kullanıcılar için kolaylıktan çok rahatsız edici bir hale gelebilir. Özellikle kullanıcıların yazma hızlarını etkilemektedir. Bu durumda da kullanıcılar bu tuşları devre dışı bırakma ihtiyacı duymaktadır.

Windows 95 sürümünden itibaren yapışkan tuşlar özelliği bulunmaktadır ve varsayılan olarak bu özellik kapalı gelmektedir. Kullanıcılar bilerek veya bilmeyerek yapışkan tuşları aktifleştirdiğinde işleri aksamaya başlayacağından bu özelliği kapatma ihtiyacı duymaktadır. Windows 11’de çok kolay ve hızlı bir şekilde yapışkan tuşları devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu makalemizde Windows 11’de yapışkan tuşları denetim masasından ve ayarlar uygulamasından devre dışı bırakmayı anlatacağız.

Denetim Masasından Windows 11’de Yapışkan Tuşları Devre Dışı Bırakma

Yapışkan tuşları denetim masasından devre dışı bırakabiliriz. Bunun için;

Resim 1

Klavyenizde Windows + R tuşlarına birlikte basıp Çalıştır iletişim kutusunu açın. Ardından Çalıştır kutusuna control yazın ve Enter tuşuna ve Tamam butonuna tıklayın.

windows-11de-yapiskan-tuslari-devre-disi-birakma
Resim 2

Denetim Masası Kategori görünümünde değil ise penceresinin sağ üst köşesindeki Görüntüleme Ölçütü seçeneğinden Kategori‘ye tıklayın. Ardından Erişim Kolaylığı özelliğine tıklayın.

windows-11de-yapiskan-tuslari-devre-disi-birakma
Resim 3

Ardından açılan sayfadan Erişim Kolaylığı Merkezi‘ni seçin

windows-11de-yapiskan-tuslari-devre-disi-birakma
Resim 4

Erişim kolaylığı merkezi açıldığında Tüm ayarları bul listesinde Klavye kullanımını kolaylaştır seçeneğine tıklayın.

windows-11de-yapiskan-tuslari-devre-disi-birakma
Resim 5

Klavye kullanımı kolaylaştır sayfasında Yazmayı kolaylaştır altında Yapışkan tuşları etkinleştir onay kutusunun işaretini kaldırın. Ardından yaptığınız değişiklileri yansıtmak için sırasıyla Uygula ve Tamam düğmelerine tıklayın.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda Denetim Masasından yapışkan tuşları devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayarlar Uygulamasından Yapışkan Tuşları Devre Dışı Bırakma

windows-11de-yapiskan-tuslari-devre-disi-birakma
Resim 6

Ayarları doğrudan açmak için klavyenizdeki Windows + I tuşlarına birlikte basın. Ardından Ayarlar uygulamasının sol menüsündeki Erişilebilirlik‘e tıklayın. Daha sonra sağda açılan listeyi aşağıya kaydırın ve Klavye seçeneğine tıklayın.

windows-11de-yapiskan-tuslari-devre-disi-birakma
Resim 7

Ardından Yapışkan tuşlar yanındaki geçiş düğmesini Kapalı olarak değiştirin. Bu şekilde, sisteminizdeki Ayarlar uygulamasını kullanarak yapışkan tuşları kapatabilirsiniz.

Diğer konular,

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*