Windows 11’de Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

Windows 11’de Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

Windows 11’de varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir? Tüm Windows sürümlerinde Microsoft’un kendi geliştirdiği Edge varsayılan tarayıcı olarak açılmaktadır. Windows 11’den eski sürümlerde Internet Explorer gelmektedir.

Özellikle eski bir tarayıcı olan Internet Explorer kullanımı yerine başak tarayıcılar tercih etmektedir. Bu durum Edge ile azalmaya başlamış olsa da kullanıcılar alıştıkları tarayıcıları tercih edebilmektedir. Ve buda onların varsayılan tarayıcı olarak değişim yapmalarına neden olmaktadır.

Windows 10’da varsayılan tarayıcı seçimi kolay olsa da Windows 11’de oldukça karmaşık bir yapıdadır. Kullanıcılar varsayılan tarayıcı değiştirmiş olsa bile hala Edge tarayıcısı varsayılan olarak açılmaktadır. Ayrıca bazı tarayıcılar varsayılan olarak ayarlamak için soruyor olsa bile Windows 11’de tam olarak ayarlanamamaktadır.

Bu konumuzda Windows 11’de varsayılan tarayıcı değiştirme adımlarını anlatacağız.

Windows 11 Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirme

Varsayılan olarak açılan Edge tarayıcısını değiştirmek için;

windows-11de-varsayilan-tarayici-nasil-degistirilir
Resim 1

Windows Ayarlar sayfasını klavyenizden Windows logo tuşu + I tuşlarına aynı anda basıp açabilirsiniz. Ayrıca Görev çubuğunda Başlangıç butonuna tıklayıp Ayarlar sayfasını açabilirsiniz.

Ayarlar sayfası açıldıktan sonra soldaki menüden Uygulamalar seçeneğine tıklayın. Daha sonra Uygulamalar listesinde Varsayılan Uygulamalar seçeneğine tıklayın.

windows-11de-varsayilan-tarayici-nasil-degistirilir
Resim 2

Varsayılan uygulamalar sayfası açıldığında arama kutusuna seçmek istediğiniz tarayıcı adını yazın ve ardından ilgili sonucu seçin. Örnekte Google Chrome kullandım, sizin tercih ettiğiniz tarayıcı farklı ise arama kutusuna onun adını yazmanız gerekmektedir.

Resim 3

Her dosya adının altında o anda ilişkili uygulamanın görüntülendiği, tarayıcıyla ilgili dosyaların bir listesini göreceksiniz. Windows 11’de, varsayılan tarayıcıyı tek bir tıklamayla değiştiremezsiniz, her belirli dosya türü için atanan tarayıcıyı değiştirmeniz gerekir. Edge’e atanan .HTM, .HTML, HTTP, HTTPS ve .PDF gibi dosya türlerini bulun ve değiştirmek istediklerinize tıklayın.

Değiştirmek istediğiniz dosya ismine tıkladığınızda değiştirmek yerine tekrar deneyin uyarısı yerine değiştirmeye devam et butonuna tıklayın. Ardından Resim 3’teki gibi hangi uygulamayı seçmek istediğinizi soran küçük bir pencere açılacaktır. Burada varsayılan olarak kullanmak istediğiniz tarayıcıyı seçip Tamam düğmesine tıklayın.

Resim 4

Resim 4’te gördüğünüz gibi her değiştirmek istediğiniz tarayıcıyı seçip tercih ettiğiniz tarayıcıyı ekleyin.

Daha sonra diğer dosya uzantıları .HTM, .HTML, HTTP, HTTPS, .SHTML vb. değiştirdiğinizde varsayılan tarayıcınız değişmiş olacaktır.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*