Excel’de Onay Kutusu Nasıl Eklenir?

Excel’de Onay Kutusu Nasıl Eklenir?

Excel’de onay kutusu nasıl eklenir? Microsoft Excel’de çalışmalarınıza onay kutusunu simge olarak veya etkileşimli kutu olarak iki şekilde ekleyebilirsiniz. Çalışmalarınıza onay kutusu ekleyip yazdırmak istiyorsanız sembol olarak ekleyip yazdırmanız daha kullanışı olacaktır. Fakat Excel çalışmalarınız elektronik olarak kontrol etmek ve kullanmak için etkileşimli onay kutusu eklemeniz kullanım açısından daha iyi olacaktır.

Bu makalemizde;

  1. Excel çalışmalarınıza onay kutusunu simge olarak ekleme.
  2. Excel’de toplu olarak birden fazla onay kutusunu ekleme.
  3. Excel çalışmalarınıza etkileşimli onay kutusu ekleme konularını anlatacağız.

Konu anlatımına ait videoyu sayfa sonunda veya kanalımızda izleyebilirsiniz.

Excel’de Onay Kutusunu Simge Olarak Ekleme

Microsoft Excel’de onay kutusu eklemek istediğiniz çalışma kitabını açın ve ardından;

excelde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 1

Çalışma kitabı içerisinde onay kutusu eklemek istediğiniz alana imleci getirin ve tıklayın. Ardından menü şeridinde Ekle sekmesine tıklayın. Ekle sekmesi açıldığında Simgeler grubunda Simge butona tıklayın.

excelde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 2

Simge penceresi açıldığında Yazı Tipi seçeneğini Wingdings işaretleyin. Ardından karakter kodu kutucuğuna 254 yazdığınızda onay kutusu simgesi hızlıca karşınıza gelecektir. Ayrıca aynı satırda isterseniz onay kutusu yerine onay işaretlerini de seçebilirsiniz.

excelde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 3

Onay kutusunu ekle düğmesine bastığınızda resim 3’teki gibi seçili hücreye simge eklenecektir. Birden fazla hücreye kopyalamak isterseniz;

excelde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 4

Onay kutusu ekli olan hücrenin sağ köşesine geldiğinizde işaretini mouse ile tutup eklemek istediğiniz satıra kadar indirdiğinizde o hücrelere de aynı onay kutusunu eklemiş olursunuz. Ayrıca isterseniz onay kutusu simgelerini renklendirebilirsiniz. Bunun için;

excelde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 5

Renklendirmek istediğiniz onay kutusu hücresini seçin ve yazı tipi rengi seçeneğinden istediğiniz rengi seçtiğinde onay kutusunu renklendirmiş olacaksınız.

Excel’de Onay Kutusu Ekleme

Excel çalışma kitaplarınıza çevrimiçi formlardaki gibi etkileşimli bir onay kutusu ekleyebilirsiniz. Bu sayede mouse ile onay kutusuna tıkladığınızda işaretlemiş olursunuz veya onay işaretini kaldırabilirsiniz. Özellikle çalışmalarınızı çevrimiçi kullanmak istediğinizde onay kutucuğunu etkileşimli olarak kullanabilirsiniz.

Etkileşimli bir onay kutusu eklemek için öncelikle Excel’de Geliştirici sekmesini etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için;

excelde-onay-kutusu-nasil-eklenir
Resim 6

Menü şeridinde Dosya sekmesine tıklayın. Ardından soldaki menüden Seçenekler‘i tıklayın.

Resim 7

Ardından Excel seçenekleri penceresi açıldığında soldaki menüden Şeridi Özelleştir seçeneğini işaretleyin. Şeridi özelleştirin listesinde Geliştirici kutucuğunu işaretleyin ve Tamam butonuna tıkladığınızda Menü şeridine Geliştirici sekmesi eklenmiş olacaktır. Daha sonra;

Resim 8

Menü şeridinde Geliştirici sekmesini tıklayın. Ardından Denetimler grubunda Ekle düğmesine tıklayın. Açılan menüden onay kutusu seçeneğini tıklayın.

Resim 9

Onay kutusunu seçtiğinizde imlecinizin artı işareti sembolüne dönüştüğünü göreceksiniz. Sayfanızdaki onay kutusunu istediğiniz yere çizmek için tıklayın ve sürükleyin ve bırakın. Bir köşeyi veya kenarı sürükleyerek başlangıçta çizdikten sonra onay kutusunu yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Resim 10

Onay kutusunun yerini belirledikten sonra varsayılan olarak Onay kutusu adında oluşacaktır. Adını değiştirmek isterseniz onay kutusuna mouse ile sağ tuş yapın.

Resim 11

Mouse ile sağ tuş yaptığınızda açılan menüden Metni Düzenle seçeneğini işaretleyin. Ardından;

Resim 12

Onay kutusunu adını yeniden adlandırabilirsiniz. Ayrıca onay kutusu görünümünü daha güzel bir hale getirmek isterseniz onay kutusu üzerinde mouse ile sağ tuş yapın. Ardından;

Resim 13

Açılan menüden Denetim Biçimlendir seçeneğini işaretleyin.

Resim 14

Denetim biçimlendir penceresinde 3-B gölgelendirme kutucuğunu işaretleyin.

Resim 15

Tamam düğmesine tıkladığınızda onay kutusu güncellenmiş olacaktır.

Diğer Konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*