Windows 11’de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Windows 11’de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Windows 11’de DNS ayarları nasıl değiştirilir? Her internet sitesinin bir ip vardır. Bu sitelere ulaşmak istediğimizde IP adresi yerine doğrudan alan adı üzerinden ulaşmamızı sağlayan sisteme DNS denir. DNS sitelerin IP adreslerini çevrilmesini sağladığından ağ yapısının önemli bir parçasıdır.

DNS sunucuları alan adlarının IP adreslerini çevirirken belirli bir hız kullanmaktadır. Dolayısıyla bu alan adı çevirme hızları internet kullanım hızını da etkilemektedir. Dolayısıyla daha hızlı bir internet kullanımı için DNS değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ayrıca yasaklı siteleri engellemek için veya yasaklı sitelerin engelini kaldırmak içinde DNS değişikliğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Daha birçok nedenden DNS değişikliği yapabilirsiniz.

DNS değiştirme işlemi tüm işletim sistemlerinde yapılabilmektedir. Fakat tüm işletim sistemlerinde DNS değiştirme farklı şekillerde yapılmaktadır. Bu yazımızda da Windows 11’de DNS değiştirmek için iki farklı yöntem anlatacağız.

Windows 11 DNS Değiştirme Birinci Yöntem

windows-11de-dns-ayarlari-nasil-degistirilir
Resim 1

Bilgisayarınızda Başlat menüsünü açmak için Windows logo butonuna tıklayın. Ardından Ayarlar seçeneğine tıklayın.

windows-11de-dns-ayarlari-nasil-degistirilir
Resim 2

Ayarlar sayfası açıldığında soldaki menüden Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın. Ardından DNS değiştirmek istediğiniz bağdaştırıcıyı seçin. Eğer kablolu bağlantı ile bağlı iseniz Ethernet bağdaştırıcısını seçin. Eğer kablosuz bağlantıyı değiştirecekseniz Wi-Fi bağdaştırıcısını seçin. Benim örnekte kullandığım bilgisayarda sadece Ethernet bağlantısı olduğundan onu seçiyorum.

windows-11de-dns-ayarlari-nasil-degistirilir
Resim 3

DNS değiştirmek istediğiniz bağdaştırıcıyı seçtiğinizde DNS sunucu ataması satırının sağında bulunan Düzenle butonuna tıklayın.

windows-11de-dns-ayarlari-nasil-degistirilir
Resim 4

DSN ayarlarını düzenle penceresi açıldığında Otomatik (DHCP) yazılı kutucuğa tıkladığınızda açılır menüde El ile girilen seçeneğini işaretleyin.

windows-11de-dns-ayarlari-nasil-degistirilir
Resim 5

IPv4 butonunu Açık seçtiğinizde Tercih edilen DNS ve Alternatif DNS kutuları görünecektir. Resimdeki örnekte Google’ın ücretsiz DNS hizmeti “8.8.8.8” ve “8.8.4.4” kullanılmıştır.

  • Tercih edilen DNS: 8.8.8.8
  • Alternatif DNS: 8.8.4.4

Not: Gelişmiş gizlilik ve güvenlik için DNS isteklerinizi şifreleyen HTTPS üzerinden DNS kullanmak istiyorsanız , açılır menüyü kullanıp hem “Tercih Edilen DNS Şifrelemesi” hem de “Alternatif DNS Şifrelemesi”ni “Yalnızca Şifreli (HTTPS üzerinden DNS)” olarak ayarlamalısınız. Ayrıca Windows 11’de HTTPS üzerinden DNS, Kasım 2021 itibari ile sınırlı DNS hizmeti ile çalışmaktadır. Bundan dolayı DNS şifrelemesi etkinleştirmeden önce kullanmak istediğiniz DNS sunucularının şifrelemeyi desteklediğini kontrol etmeyi unutmayın.

DNS adreslerini yazdıktan sonra Kaydet butonuna tıklayın. Yeni DNS numaraları ile internete bağalabilirsiniz.

Windows 11 DNS Değiştirme İkinci Yöntem

windows-11de-dns-ayarlari-nasil-degistirilir
Resim 6

Görev çubuğunda Arama butonuna tıklayın. Ardından arama kutusunda denetim masası yazın. Arama sonucu listelendiğinde Denetim Masasını çalıştırın.

windows-11de-dns-ayarlari-nasil-degistirilir
Resim 7

Ardından denetim masası açıldığında Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın.

Resim 8

Daha sonra Ağ ve internet sayfası açıldığında, Ağ ve Paylaşım Merkezi seçeneğine tıklayın.

Resim 9

Benim bağlantım kablolu olduğu için Ethernet linkine tıklıyorum.

Resim 10

Ardından Ethernet Durumu penceresi açıldığında sol altta bulunan Özellikler butonuna tıklayın.

Resim 11

Açılan Ethernet Özellikleri penceresinde “İnternet Protokolü Sürüm (TCPIPv4)” seçeneğine tıklayın ve ardından Özellikler butonuna tıklayın. Ayrıca “İnternet Protokolü Sürüm (TCPIPv4)” seçeneğini çift tıklayıp da açabilirsiniz.

Resim 12

Özellikler penceresinde öncelikle Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan yanındaki butona tıklayın. Ardından DNS sunucusu kutucuklarına yeni DNS adreslerinizi yazın. Örnekte Google ücretsiz DNS adreslerini kullandım.

  • Tercih edilen DNS sunucusu: 8.8.8.8
  • Diğer DNS sunucusu: 8.8.4.4

DNS ayarlarınızı yaptıktan sonra Tamam butonuna tıklayın. Bundan sonra yeni DNS adresleri ile ağa bağlanabilirsiniz.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*