Bilgisayarınızın 5 GHZ WiFi Desteği Var Mı Kontrol Etme

Bilgisayarınızın 5 GHZ WiFi Desteği Var Mı Kontrol Etme

Bilgisayarınızın 5 GHZ WiFi desteği var mı kontrol etme. Windows bir bilgisayarda 5 GHZ WiFi’nin görünmemesi çok yaygın bir sorundur. Böyle bir sorunda öncelikle bilgisayarınızın 5 GHZ bağlantıyı destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Bildiğiniz gibi 5 GHZ bağlantı 2,4 GHZ bağlantıya göre daha yeni ve daha hızlı bir bağlantı türüdür. Ayrıca 2,4 GHZ kadar geniş bir kapsamı alanı yoktur. Birde 2,4 GHZ bağlantı kadar yoğun kullanımı yoktur. Bu sayede 5 GHZ frekans aralığı boş olduğunda sinyal çakışmaları yaşanmamaktadır. Aslında hem kısa mesafeli olması hem de sinyal kargaşasının olması 5 GHZ bağlantının daha da hızlanmasını sağlamaktadır.

5 GHZ bağlantıyı kullanabilmek için öncelikle WiFi adaptörünüzün 5 GHZ bağlantıyı destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz. Bunun için;

Bilgisayarınızın 5 GHz Bağlantıyı Destekleyip Desteklemediğini Kontrol Etme

Öncelikle CMD komut istemini yönetici olarak çalıştırın. Bunun için;

bilgisayarinizin-5-ghz-wifi-destegi-var-mi-kontrol-etme
Resim 1

Başlat menüsünde veya arama çubuğunda CMD yazın. Ardından sonuç listesinde yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

bilgisayarinizin-5-ghz-wifi-destegi-var-mi-kontrol-etme
Resim 2

CMD açıldığında aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basıp komutu çalıştırın.

netsh wlan show drivers
Resim 3

Komutu çalıştırdıktan sonra Radio types supported satırındaki sonuca göre bilgisayarınızın 5 GHZ bant genişliğini öğrene bilirsiniz.

Radio types supported satırında;

  • Eğer Radio types supported satırında, 802.11g ve 802.11n ağ modları gösteriliyorsa, bilgisayarınızın yalnızca 2,4 GHz ağ özelliği vardır.
  • Eğer Radio types supported satırında, 802.11n , 802.11g ve 802.11b ağ modları gösteriliyorsa, bilgisayarınızın yalnızca 2,4 GHz ağ özelliği vardır.
  • Fakat Radio types supported satırında, 802.11a ve 802.11g ve 802.11n ağ modları gösteriliyorsa, bilgisayarınızın hem 2,4 GHz hem de 5 GHz ağ özelliği bulunmaktadır. Bu, Dizüstü bilgisayarınızın 5GHz ağını desteklediği anlamına gelir.

Resim 3’te gördüğünüz gibi örnek bilgisayarımızda hem 2,4 GHZ hem de 5 GHZ ağ desteği özelliği bulunmaktadır.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*