Bilgisayar Model Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar Model Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar Model Numarası Nasıl Öğrenilir? Bilgisayarın model numarası bilgilerini içeren bir etiket yoksa veya var olan etiket silinmiş ise Windows 10’da bu verileri bulmanın birçok yolu bulunmaktadır.

Bilgisayarınızın model numarasına, bir donanımı yükseltmeniz gerektiğinde veya arıza durumunda ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca cihazınızdaki sorunu gidermek için teknik desteğe başvurmanız gerekiyorsa. Veya cihazlarınızın envanterini çıkarmak istediğinizde model numarasından faydalanabilirsiniz.

Genelde model numarası, Dizüstü ise altına veya bir Masaüstü ise bilgisayarın arkasına yapıştırılan etikette bulunmaktadır. Fakat zamanla bu etiketlerde aşınmalara bağlı hem model hem de seri numaralarının okunmasında zorluklar çıkabilmektedir. Bu ve benzeri durumlarda Windows ayarlarından veya bazı komutlar ile PowerShell veya Komut isteminden model numarasını bulabilirsiniz.

Daha önceki makalemizde Windows 10’da bilgisayarın seri numarasını bulma yöntemleri hakkında bilgiler vermiştik. Bu makalemizde de Windows 10’da model numarasını bulmayı anlatacağız.

Sistem Bilgisi ile Bilgisayar Model Numarasını Bulma

Bu yöntemde bilgisayarınızın model numarasını Sistem Bilgisi uygulamasından bulabilirsiniz.

bilgisayar-model-numarasi-nasil-ogrenilir
Resim 1

Başlat menüsünde veya arama çubuğunda sistem bilgisi yazın veya Windows pencere tuşu + R tuşlarına basın ve çalıştır komut penceresine “msinfo32” yazın ve Sistem bilgisi uygulamasını başlatın.

bilgisayar-model-numarasi-nasil-ogrenilir
Resim 2

Sistem bilgisi uygulaması açıldığında sistem özeti altında sistem modeli satırında bilgisayarın model numarasını bulabilirsiniz.

Windows PowerShell ile Bilgisayarın Model Numarasını Bulma

Bu yöntemde PowerShell komutlarıyla bilgisayarınızın model numarasını bulabilirsiniz.

bilgisayar-model-numarasi-nasil-ogrenilir
Resim 3

Başlat menüsünde veya arama çubuğunda PowerShell yazın ve ardından açılan listeden “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini işaretleyip uygulamayı başlatın.

Daha sonra aşağıdaki kodu PowerShell uygulamasına kopyalayıp yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

Get-CimInstance -ClassName Win32_ComputerSystem
bilgisayar-model-numarasi-nasil-ogrenilir
Resim 4

Kodu çalıştırdığınızda Model sütununda bilgisayarın model numarasını bulabilirsiniz.

Komut İstemi ile Bilgisayar Model Numarasını Bulma

Bu yöntemde Komut İstemi ile bilgisayarınızın model numarasını bulabilirsiniz.

Resim 8

Başlat veya arama çubuğuna komut istemi veya CMD yazın ve ardından açılan listeden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini işaretleyip uygulamayı başlatın. Ayrıca komut istemini çalıştır komut penceresine CMD yazıp açabilirsiniz.

Daha sonra aşağıdaki komutu kopyalayıp komut satırına yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

wmic csproduct get name
Resim 9

Komutu çalıştırdığınızda bilgisayar model numarasını bulabilirsiniz.

Ayrıca bu komutların aynısını Windows 8.1’de de uygulayabilirsiniz. Windows 7’de ise sistem bilgisi ve komut istemi ile aynı kodları uygulayıp bilgisayar model numarasını bulabilirsiniz.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*