Desteklenmeyen Bilgisayara Windows 11 Nasıl Yüklenir?

Desteklenmeyen Bilgisayara Windows 11 Nasıl Yüklenir?

Desteklenmeyen bilgisayara Windows 11 nasıl yüklenir? Diğer Windows sürümlerinden farklı olarak Windows 11 kurulabilmesi için bazı katı sistem gereksinimleri bulunmaktadır. Fakat Microsoft resmi olarak sistem gereksinimlerini karşılamayan bilgisayarlarda işlemci ve TPM 2.0 kısıtlamalarının nasıl kaldırılacağını açıkladı.

Microsoft mühendisleri, Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılayamayan bilgisayarlara kurulmaması yönünde tavsiyede bulunmaktadır. Fakat Microsoft tarafından önerilmese de desteklemeyen bilgisayara Windows 11 yüklemek mümkün.

Konu anlatımının videosunu sayfa sonunda veya Youtube kanalımızda izleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızda uyum sorunu var ise anlatacağımız yöntemleri uygulayıp Windows 11 kurmadan önce yedeğinizi almayı unutmayın. Herhangi bir sorunda veri kaybı yaşamamak için yedeğinizi almanız iyi olacaktır.

Öncelikle bilgisayarınızın Windows 11 destekleyip desteklemediğini öğrenin. Bunun için;

Bilgisayarınızın Windows 11 Uyumluluğunu Denetleyin

Bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırıp çalıştıramayacağını görmek için PC Sistem Durumu Denetimi uygulamasını indirin. Uygulamayı bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra programı açın ve Şimdi denetle butonuna tıklayın.

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 1

PC Sistem Durumu Denetimi uygulaması kısa bir taramadan sonra bilgisayarınızın destekleyip desteklemediği hakkında rapor verecektir. Resim 1’de bilgisayarımızın işlemcisinin Windows 11 ile uyumlu olmadığını gösteriyor.

Eğer bilgisayarınızda Resim 1’deki gibi işlemci ve ayrıca TPM 2.0 uyum sorunu var ise bunun kesin çözümünü Microsoft resmi olarak açıkladı. Microsoft işlemci ve TPM 2.0 sorunu olan bilgisayarlar için bir kayıt defteri anahtarı yayınladı. Bu anahtarı kayıt defterine ekleyip kurulumu kolaylıkla yapabiliriz.

Bilgisayarınızın tarama sonuçları Windows 11 için uygun değilse aşağıdaki yöntemler ile yükleme yapabilirsiniz.

Desteklenmeyen bilgisayarlara Windows 11 Kurma Yöntemleri:

Yöntem 1

Bilgisayarınızda TPM 2.0 veya işlemci uyumsuzluğu var ise Microsoft’un yayınladığı düzeltmeyi uygulayabilirsiniz. Bunun için;

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 2

Win + R kısayolu ile Çalıştır penceresini açın. Ardından regedit yazıp enter tuşuna veya tamam butonuna tıklayın.

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 3

Kayıt defteri düzenleyicisi açıldığında HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup bölümüne gidin. Ardından sağ tuş yapın Yeni bir DWORD değeri ekleyin. Eklediğiniz yeni DWORD değerinin ismini AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU olarak değiştirin. Ardından;

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 4

DWORD değerini 1 yapın. Bu adımları izlediğinizde işlemci ve TPM 2.0 kısıtlamalarını atlayabileceksiniz. Fakat yine de kurulum yapabilmeniz için TPM 2.0 yerine TPM 1.2 modülüne ihtiyacınız olacak. Bilgisayar uyumluluğunu tekrardan kontrol etmek isterseniz yaptığınız değişikliklerin etkin olabilmesi bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Yöntem 2

Bilgisayarınız uyumluluk kontrolü yaptığınızda TPM 2.0 hatası alırsanız TPM modülünü olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Bilgisayarınızda TPM 2.0 yerine TPM 1.2 olabilir. Bu gibi bir durumda bilgisayarınız marka veya model araması kontrol etmenizde fayda var.

Ayrıca bilgisayarınızda TPM modülü var ve BIOS ayarlarında etkin olmayabilir. Böyle bir durumda TPM modülü etkinleştirdiğinizde sorun ortadan kalkacaktır. TPM modülünü kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS ayarlarını açın. Bilgisayarınızın BIOS tuşunu bilmiyorsanız marka ve modeline göre üretici sitesinden bulabilirsiniz.

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 5

TPM modülü etkinleştirme her marka anakartta farklıdır. Bundan dolayı anakartınızın marka ve modeline üretici sitesinden TPM modülü ayarlarına bakmanızda faydalı olacaktır. Genelde BIOS ayarlarında Security menüsünde bulunmkaktadır.

Ayrıca security menüsünde Secure Boot seçeneğini de etkinleştirmelisiniz. Windows 11 uyumluluk denetiminde Secure Boot etkin değilse hata verecektir.

Yöntem 3

Rufus son versiyonu 3.16 ile ISO dosyasını TPM, işlemci, secure boot gibi gereksinimlerin kontrol edilmeden USB diske yazdırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir ayar değişikliği yapmadan kurulum yapabilirsiniz.

Buradan Rufus 3.16 sürümünü indirin. Ardından programı çalıştırın.

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 6

Rufus programı açıldığında SEÇ butonuna tıklayın. Ardından ISO dosyanızı seçin tamam butonuna tıklayın.

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 7

ISO dosyasını seçtikten sonra İmaj seçeneğine tıklayın ve “Extended Windows 11 Installation (no TPM/no Secure Boot/8GB- RAM)” seçeneğini işaretleyin.

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 8

Disk bölüm düzeninizi seçtikten sonra BAŞLAT butonuna tıklayıp kurulum diskinizi oluşturabilirsiniz. Artık herhangi bir sorun ile karşılaşmadan Windows 11 kurabilirsiniz.

Yöntem 4

Bu yöntemde yapılması gereken appraiserres.dll dosyasını Windows 11 ISO veya USB kurulum diskindeki sources klasörüne kopyalamaktır.

Öncelikle bilgisayarınıza appraiserres.dll adlı dosyayı indirin. Ardından indirmiş olduğunuz sıkıştırılmış dosyayı çıkartın. Daha sonra;

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 9

DLL uzantılı dosyaya sağ tuş kopyala yapın. Ardından;

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 10

Windows 11 USB kurulum diskinizde sources klasörünü açın. Kopyaladığınız DLL uzantılı dosyayı bu klasöre yapıştırın.

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 11

Dosyaları Değiştir veya Atla penceresinde “Hedefteki dosyayı değiştir” seçeneğini işaretleyin. Kopyalama işlemi bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatıp Windows 11 kurulum USB ile boot edip kurulum işlemini sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Yöntem 5

Bu yöntem diğerlerine göre biraz daha karışık gelebilir. Yapılması gereken Windows 11 ISO veya USB kurulum diskine aşağıdaki komutları reg dosyası olarak kaydedip kopyalamak.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\LabConfig]
"BypassTPMCheck"=dword:00000001
"BypassSecureBootCheck"=dword:00000001
"BypassRAMCheck"=dword:00000001
"BypassCPUCheck"=dword:00000001

Boş bir note defteri açıp komutları kopyalayın. Ardından farklı kaydet yapıp reg uzantılı dosya olarak kaydedin. İsterseniz buradan benim hazırladığım reg uzantılı dosyayı indirebilirsiniz. Ardından dosyayı kopyalanın.

desteklenmeyen-bilgisayara-windows-11-nasil-yuklenir
Resim 12

USB kurulum diskinize kopyaladığınız reg uzantılı dosyayı yapıştırın. Daha sonra sisteminizi bu disk ile başlatın.

Resim 13

Bilgisayarınızı Windows 11 kurulum ekranı açıldığında Shift + F10 tuşlarına basın. Bu kısayol ekranınızda komut isteminin açılmasını sağlayacaktır. Ardından komut satırına notepad yazın ve enter tuşuna basın.

Resim 14

Not defteri açıldığında dosya menüsüne ve ardından aç seçeneğine tıklayın.

Resim 15

Aç penceresi açıldığında konum kutusuna tıklayın ve USB kurulum diskinizi seçin.

Resim 16

USB disk içerisindeki dosyalar açıldığında Doya türü kutucuğuna tıklayın ve Tüm Dosyalar seçeneğini işaretleyin. Dosya türünü tüm dosyalar yaptığınızda disk içerisine kopyalamış olduğunuz .reg uzantılı dosya ekranınızda görüntülenecektir. Ardından;

Resim 17

Reg uzantılı dosyaya sağ tuş yapın ve Birleştir seçeneğini işaretleyin.

Resim 18

Birleştir seçeneğini işaretlediğinizde onay kutucuğu açılacaktır.. Burada Evet butonuna tıklayın.

Resim 19

İşlemin gerçekleştiğine dair bir uyarı penceresi açılacaktır. Tamam butonuna tıklayın. Ardından komut istemi dahil tüm pencereleri kapatın ve kurulumu başlatmak için ileri veya sonraki butonuna tıklayın.

Resim 20

Kurulum işlemine sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*