Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır? Zoom uygulaması bilgisayara indirilip kurula bildiği gibi google play ve apple store gibi platformlardan indirilip tablet veya mac cihazlara kurulabilir.

Koronovirüs pandemisi nedeniyle yüz yüze toplantı ve ders anlatımları online görüşme imkanı sunan platformlar aracılığı ile yapılıyor. Zoom uygulaması da online görüşme sağlayan yaygın kullanıma sahip platformlardan biridir. Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır? sorularını cevaplamadan önce Zoom uygulamasının ne olduğu hakkında bilgi verelim.

Zoom Nedir?

Zoom uygulaması bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi elektronik cihazlar ile görüntülü ve sesli toplantılar, sohbetler, video web semineri, yeni nesil telefon sistemi gibi hizmetler sunan iletişim uygulamasıdır.

Zoom Nasıl İndirilir ve Kurulur?

 1. Zoom Uygulamasını Bilgisayara İndirme
Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

zoom.us web sitesini açın.

Web sitesi açıldığında sağdaki menüde RESOURCES butonuna tıklayın. Açılan listeden Download Zoom Client seçeneğine tıklayın.

Zoom Client for Meetings altında bulunan Download butonuna tıkladıktan sonra bağlantı hızınıza bağlı olarak 2-3 dakika içerisinde bilgisayarınıza zoom.exe indirilmiş olacaktır.

2. Zoom uygulamasını kurma

Bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz zoominstaller.exe uygulamasını çalıştırın.

Zoom uygulamasının yüklenmesini bekleyin.

Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır?
zoom

Zoom uygulaması kullanıma hazır.

Zoom uygulaması android ve mac platformlarında da çalışır. Google play ve apple store uygulamalarından indirip kurabilirsiniz.

Zoom Uygulamasını Kullanma
Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır?
zoom

Zoom uygulamasına üye olmak için Sign In butonuna tıklayın.

Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Zoom uygulamasına kayıt olmak için Sign Up Free butonuna tıklayın veya sağdaki menüden zoom domain, Google veya Facebook ile üye ol seçeneklerini de tıklayıp üye olmak için doğum tarihi bilgilerinizi doldurun.

Bilgilerinizi doldurduktan sonra Create Account butonuna tıklayın.

Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Zoom Meeting açılsın mı? uyarı sayfası geldiğinde Zoom Meeting adlı uygulamayı aç butonuna tıkladığınız zaman Zoom uygulamasında oturumunuz açılmış olacaktır.

Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Yeni bir video başlatmak için New Meeting butonuna tıklayın.

Yeni bir meeting başlattığınızda Zoom uygulamasının en üstünde ID numarası oluşacaktır. Görüntülü görüşme yapmak istediğiniz kişiler ile ID numaranızı paylaşmanız gerekmektedir. Kişiler bu ID üzerinden başlatmış olduğunuz görüntülü görüşmeye katılabileceklerdir.

Zoom uygulamasında başkası tarafından hazırlanan bir videoya katılacaksınız Join Meetin butonuna tıklayın. Enter meeting ID or personel link name bölümüne katılmak istediğiniz ID numarasını yazdığınızda videoya katılabilirsiniz.

NOT:

Zoom uygulamasını sadece videolara katılmak için kullanacaksanız üye olmanıza gerek yoktur. Zoom uygulaması ilk açıldığında Join a Meeting butonuna tıklayıp katılmak istediğiniz videonun ID numarasını yazmanız yeterlidir.

Zoom Uygulamasını Mobil Cihazlara Kurmak

Mobil cihazda zoom programına giriş yapmak için Zoom programını cihazın işletim sistemine göre Apple Store ya da Google Play’den indirmeniz gerekmektedir.

Uygulamayı Android ya da IOS cihazınıza indirdikten sonra karşınızda 3 seçenek gelecek, bu seçenekler;

 1. Join a Meeting seçeneği : Üye olmadan katılmak istediğiniz toplantının ID numarasını girip videoya bağlanabilirsiniz.
 2. Sign up seçeneği : Burada Zoom uygulamasına üye olabilirsiniz. Doğum tarihini bilgilerinizi gün ay yıl şeklinde doldurduktan sonra üyelik işlemleriniz başlıyor.
 3. Sign in seçeneği : Daha önceden üyeliğiniz varsa veya üyelik işlemlerinizi tamamladıysanız, e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek login olabilirsiniz.
Zoom’un Özellikleri Nelerdir?
 • Çevrim içi toplantılar düzenlenebilir.
 • Online eğitim verilebilir.
 • Herhangi bir bilgisayar veya mobil cihazda çalıştırılabilir.
 • Video web seminerleri düzenlenebilir.
 • Konferans salonları oluşturulabilir.
 • Telefon iletişimi yapılabilir.
 • Chat mesajlaşma yapılabilir.
 • Uyumlu programlar ile entegrasyon yapılabilir.

Zoom uygulamasını sınırlı özellikler ile ücretsiz kullanabilirsiniz. Bazı ileri düzey toplantılar için ücret ödemeniz gerekmektedir.

NOT :

Koronovirüs pandemesinden dolayı ülkemizde uzaktan eğitime geçilmiş ve öğrencilere online eğitim verebilmek için Zoom ve EBA TV ile eğitim süreci başlatılmıştır. Öğretmenler Zoom ile dersleri anlatıyor ve EBA TV’de ise genel dersler yayınlanıyor.

Bu makale Zoom Nasıl İndirilir ve Kullanılır? hakkında bilgi vermek amaçlı düzenlenmiştir.

Zoom indirmek için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*