CMD Komut İsteminden Nasıl Kullanıcı Eklenir?

CMD Komut İsteminden Nasıl Kullanıcı Eklenir?

CMD Komut İsteminden Nasıl Kullanıcı Eklenir? Komut istemi ile bilgisayara kullanıcı eklemek için yönetici haklarına sahip bir kullanıcıya sahip olmalısınız. Standart kullanıcı hesabı ile bilgisayara kullanıcı açma veya mevcut kullanıcıya yetki verme işlemlerini yapamazsınız. Ayrıca komut istemi ile bilgisayarda sadece yerel kullanıcı eklenebilmektedir.

Youtube kanalımıza ve bu sayfanın altına konunun videosu eklenmiştir.

CMD komut istemi ile kullanıcı eklemek için;

cmd-komut-isteminden-nasil-kullanici-eklenir

1- Windows başlat veya başlat butonunun yanındaki arama kutusu aktif ise tıklayın.

cmd-komut-isteminden-nasil-kullanici-eklenir

2- Başlat veya arama kutusuna komut istemi veya CMD yazın.

cmd-komut-isteminden-nasil-kullanici-eklenir

3- CMD (komut istemi) Mouse ile sağ tuş yapın veya komut istemi uygulaması altında bulunan listede “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.

4- CMD (komut istemi) uygulamasının bilgisayarda değişiklik yapabilmesi için “Evet” butonuna tıklayıp izin verin.

CMD (Komut İstemi)'den Nasıl Kullanıcı Eklenir?
CMD Komut İsteminden Nasıl Kullanıcı Eklenir?

5- CMD (komut istemi) açıldığında kullanıcı ekleme komutunu yazın. Kullanıcı ekleme komutu “net user kullanıcı_adı şifre /add” sırasında yazılmalıdır.

mytoworldcom yazan yerde açmak istediğiniz kullanıcı adını yazın. 123456 yazan yere de kendi parolanızı yazıp enter tuşuna basın.

6- “Komut başarı ile tamamlandı” ifadesi ekrana geldiğinde kullanıcı hesabı bilgisayarınıza eklenmiş oldu.

7- Kullanıcıları kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınıza eklemiş olduğunuz kullanıcı adını kontrol etmek için komut satırına “net user” yazıp enter tuşuna basın. Bilgisayarda bulunan kullanıcıların listesi ekranınıza geldiğinde eklemiş olduğunuz kullanıcıyı kontrol edebilirsiniz.

CMD (komut satırı) ile eklemiş olduğunuz kullanıcıları sistem otomatik olarak standart kullanıcı olarak eklemektedir. Eklemiş olduğunuz kullanıcı hesabını yetkili bir yönetici hesabına çevirmek için yetkisi vermeniz gerekmektedir.

8- Kullanıcı hesabına yönetici izinleri verin. Eklemiş olduğunuz kullanıcı hesabını yetkili bir hesaba çevirmek için komut satırına “net localgroup administrators kullanıcı_adı /add” yazıp enter tuşuna basmalısınız.

Örneklerde mytoworldcom adında bir kullanıcı oluşturmuştuk, örnek kullanıcıya göre yazmamız gereken komut;

Sizde oluşturduğunuz kullanıcı adını mytoworldcom yazan yeri değiştirip eklemiş olduğunuz kullanıcı adını yazıp enter tuşuna bastığınızda “Komut başarı ile tamamlandı” ifadesi ekranınıza gelecektir.

CMD (komut istemi) ile bilgisayara kullanıcı ekleyebilmeniz için dikkat etmeniz gerekenler;

  • Bilgisayara kullanıcı hesabını ekleyecek kullanıcı yetkili kullanıcı olmalıdır. Standart kullanıcı bilgisayara kullanıcı hesabı ekleyemezsiniz.
  • CMD (komut istemi) uygulamasını yönetici olarak çalıştır seçeneğinden açmayı unutmamalısınız.

Bu makale CMD (komut istemi) ile kullanıcı hesabı açma işleminin çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabileceği hakkında bilgi vermek amacı ile düzenlenmiştir. Diğer makalelerimizi My To World adlı sitemizden inceleyebilir veya takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*