Windows 10 BIOS Tuşu

Windows 10 BIOS Tuşu
Windows 10 BIOS Tuşu

Windows 10 BIOS Tuşu

Bilgisayarınızın BISO ayarlarına girmek istiyor ve Windows 10 BIOS Tuşu hangisinin olduğunu bilmiyorsanız Windows 10’da gelişmiş başlatma seçeneklerinden BIOS ayarlarına giriş yapabilirsiniz.

BIOS tuşu bilgisayarın marka, model ve anakartına bağlı olarak farklılık göstermektedir. En çok F2, F1, F8, F10, F11, F12 ve bazı tuş kombinasyonlarından oluşmaktadır. BIOS tuşunu bilmiyorsanız bilgisayarınızın veya anakartınızın marka modelini biliyorsanız üreticinin web sitesinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Özellikle Windows 8’den sonra hızlı başlatma özelliğinden kaynaklı BIOS tuşunu bilseniz bile doğru BIOS tuşuna basmanıza rağmen açılmama gibi sorunla karşılaşabilirsiniz.

BIOS tuşunuz doğru olduğu halde, BIOS giriş yapamıyorsanız ilk önce Windows 10’da “Hızlı başlatmayı aç” seçeneğini kontrol etmelisiniz. Açık ise bu özelliği kapatıp BIOS’a girmeyi deneyin.

Windows 10 BIOS Tuşu Hızlı başlatmayı kapatarak açmak için;

Güç seçeneklerini açın. Başlat menüsüne Mouse ile sağ tuş veya Windows pencere tuşu + X tuşlarına basın. Açılan listede “Güç Seçenekleri” menüsüne tıklayın.

Ek güç ayarlarını açın.

Soldaki listeden “Güç düğmesinin yapacaklarını seçin” tıklayın.

“Şuanda kullanılmayan ayarları değiştir” seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğe tıkladığınızda “Kapatma ayarları” altında bulunan seçeneklerde değişiklik yapabilmeniz için aktif hale gelecektir.

“Hızlı başlatmayı aç” seçeneğinin işareti kaldırın. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlat yapıp BIOS tuşunu deneyebilirsiniz. BIOS’a girip işlerinizi bitirdikten sonra aynı işlemleri tekrar yapıp hızlı başlatmayı açabilirsiniz.

Hızlı başlatma kapalı olduğu halde BIOS’a giriş yapamıyorsanız, Windows 10 gelişmiş başlangıç seçeneğinden BIOS’a giriş yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken;

Ayarlar menüsünü açın. Başlat menüsüne tıklayıp ayarlar yazdığınızda veya Mouse ile başlat menüsüne sağ tuş yapıp ayarlar menüsünü seçtiğinizde veya klavyenizden Windows tuşu + X tuşlarına basıp açabilirsiniz.

Açılan sayfada “Güncelleştirme ve Güvenlik” menüsünü açın.

Açılan sayfada soldaki listeden “Kurtarma” seçeneğine tıklayın ve ardından “Gelişmiş başlangıç” seçeneğinin altında bulunan “Şimdi yeniden başlat” butonuna tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başlarken kurtarma modunda açılacaktır.

Bir seçenek belirleyin ekranında “Sorun gider” seçeneği ile bir sonraki sayfaya geçin.

Sorun gider ekranında “Gelişmiş seçenekler” seçeneği ile bir sonraki sayfaya geçin.

Gelişmiş seçenekler altında bulunan “UEFI Donanım Yazılımı Ayarları” seçeneğini işaretleyin ve gelen ekranda “Şimdi yeniden başlat” butonuna tıklayın.

Windows 10 BIOS Tuşu
Windows 10 BIOS Tuşu

Windows 10’da BIOS’a girmek bu kadar kolaydır.

Bu makale Windows 10 kurulu bir bilgisayarda BIOS’a ulaşamadığınızda, Windows 10 ayarlarından nasıl BIOS ayarlarına girebileceğiniz hakkında bilgi vermek amaçlı düzenlenmiştir. Bu ve diğer konulardaki makalelerimizi incelemek isterseniz myto world sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*