Ekran Kartı Nedir?

Ekran Kartı Nedir?

Ekran Kartı Nedir? İsminden de anlaşılacağı gibi bilgisayarın monitör vb. aygıtlara görüntü vermesini sağlayan donanımdır. Ana kartın üzerinde monte paylaşımlı (onboard) veya harici kart şeklinde kullanılabilir. Harici ekran kartları çok çeşitli kaliteye ve özelliğe sahip olarak üretilmektedir. Ekran kartı ne kadar güçlü ise görüntü kalitesi de o oranda değişmektedir.

Ekran kartı görüntü kartı, görüntü adaptörü, grafik kartı veya grafik adaptörü olarak da adlandırılmaktadır.

Paylaşımlı ekran kartı nedir?

Paylaşımlı ekran kartı, görüntü kalitesini artırmak için kullanılan bir PC bileşenidir. Anakartı bilgi işlem birimlerine de bağlar. Renkler, çözünürlük, görüntülerin hızı vb. Gibi görüntüleme faktörlerini kontrol eder. Bir video kartı 2B ve 3B grafik oluşturmayı da hızlandırır.

Harici ekran kartı ile paylaşımlı (onboard) ekran kartı arasındaki bazı farklar nelerdir?

Harici ekran kartı nedir?

Harici ekran kartı, ayrı işlemciye ve RAM’e sahip bir baskılı devre kartına sahip ek bir PC Bileşenidir. Bilgisayarda gösterilen görüntüleri geliştirir. Grafik kartı resimleri, videoları, animasyonları vb. Geliştirir. Grafik kartlarının diğer isimleri Video Adaptörü, Görüntü Adaptörü ve Grafik Hızlandırıcıdır.

GPU Nedir?

Grafik işlem birimi (GPU) video ve grafiklerin performansını yönetmek ve artırmak için kullanılan tek yongalı bir işlemcidir. GPU ekran kartının üzerinde olabileceği gibi anakart üzerinde de entegre olarak bulunabilir. GPU üretimi yapan iki adet büyük şirketten biri NVIDIA diğeri AMD şirketidir. İkisi arasındaki rekabet her geçen gün arttığından GPU mimarilerini çok güçlendirmekte ve işlem kapasitelerini artırmaktadırlar.

GPU özellikleri nelerdir?
  • 2-D veya 3-D grafikleri destekler.
  • Düz panel ekran monitörlerine dijital çıkış verir.
  • Doku eşleme yapar.
  • Yüksek yoğunluklu grafik yazılımları için uygulama desteği sağlar.
  • Çokgen oluşturma yapar.
  • YUV renk alanı desteği vardır.
  • Donanım katmanları
  • MPEG kod çözebilir.

Bu özellikler, CPU’nun çalışmasını azaltmak ve daha hızlı video ve grafikler üretmek için tasarlanmıştır.

Harici ekran kartı ile paylaşımlı (onboard) ekran kartı arasındaki bazı farklar nelerdir?

SıraHarici Ekran KartıPaylaşımlı Ekran Kartı
1Harici ekran kartı resimlerin ve videoların kalitesini kontrol eder ve oyun deneyimini geliştirir.Paylaşımlı ekran kartı görüntülenen renkleri, çözünürlüğü, görüntü işleme hızını vb. Kontrol eder.
2Harici ekran kartı hızı, paylaşımlı ekran kartından daha hızlıdır.Paylaşımlı ekran kartı, harici ekran kartına göre daha yavaştır.
3Harici ekran kartı daha pahalıdır.Paylaşımlı ekran kartı daha ucuzdur.
4Harici ekran kartı isteğe bağlıdır ve bir PC sisteminin varsayılan kurulumunda mevcut olmayabilir. Paylaşımlı ekran kartı PC sisteminin bir parçasıdır.
*Bazı anakartlar da paylaşımlı ekran kartı olmaya bilir.
5Harici ekran kartı, resim kalitesini artırır, yüksek çözünürlüğü ve 3D efektleri destekler. Paylaşımlı ekran kartı, genelde PC sisteminin ekran ayarını kontrol eder.
6Harici ekran kartı, oyunlar veya yüksek yoğunluklu işler için kullanılır.Paylaşımlı ekran kartı daha çok kartı video düzenleme, multimedya projeleri için kullanılır.
7Harici ekran kartı kendi RAM ve Soğutma sistemine sahiptir ve daha iyi performansa sahiptir. Paylaşımlı ekran kartının kendir RAM’i yoktur ve Sistemin RAM’ini kullanır.

Ekran kartı üretimi yapan firmalar

Günümüzde ekran kartı üreten 3 firma vardır. AMD, NVIDIA ve Intel’dir. AMD ve NVIDIA GPU işlemcili harici ekran kartları üretmektedir. Intel ise paylaşımlı ekran üretimi yapmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*