WordPad Nedir?

WordPad Nedir?

WordPad Nedir? Microsoft WordPad, ilk olarak Microsoft Windows 95 sürümünde kullanılmış ve o zaman beri tüm Windows sürümlerinde bulunan basit bir kelime işlemcidir. Not Defteri’nden daha fazlasını yapabilmesine rağmen , Microsoft Word kadar gelişmiş değildir. WordPad diğer kelime işlemci uygulamalarına benzer şekilde program ve kelime işlem motorundan oluşur. WordPad ile mektuplar, notlar ve posterler gibi belgeler oluşturulabilir.

WordPad içerisinde başlık çubuğu, menü çubuğu, araç çubuğu, durum çubuğu, biçim çubuğu, belge cetveli ve seçim çubuğu bulunmaktadır. WordPad dosya uzantısı Zengin Metin Biçimi “.RTF” kullanır ve bu dosya uzantısı Microsoft Word uygulaması tarafından da kullanılır. Microsoft her Windows sürümünde WordPad uygulamasını geliştirmiş ve .txt, .doc, .odt gibi birçok dosya biçimini destekler hale getirilmiştir.

WordPad hem biçimlendirilmiş hem de düz metinleri işleyebilir. Özellik olarak Microsoft Word’den daha basittir ve Word belgeleri için mükemmel bir düzenleyici ve mini görüntüleyici olarak düşünülebilir.

Yazı tipini, karakter seviyesinde biçimlendirmeyi, kenar boşluğu oluşturma ve değiştirme yeteneğine sahiptir. Belgeye ses dosyaları, çizelgeler ve grafikler ekleyebilir. Köprü metni bağlantıları da eklenebilir ve yakınlaştırma ve uzaklaştırma özelliği de mevcuttur. Düşük sistem kaynağı kullanımı ve basitlik, WordPad’in diğer avantajlarıdır.


Ancak, WordPad tam özellikli bir kelime işlemci değildir. Microsoft Word uygulamasının aksine yazım denetimi veya dilbilgisi analizi işlevi gibi ara özelliklerden yoksundur. WordPad, çok sayıda yapılandırılmış öğe içeren belgeler için önerilmez. Yapılandırma dosyaları veya HTML’yi düzenlemek için de önerilmez. WordPad uygulamasının yüklemesi Not Defteri’nden daha yavaştır, ancak ofis paketlerinin diğer kelime işlemcileriyle karşılaştırıldığında daha hızlıdır.

WordPad Ücretli Mi?

Microsoft tarafından Windows içerisinde yerleşik olarak bulunan WordPad tamamen ücretsiz bir uygulamadır.

WordPad Nasıl Çalışır?

WordPad programını bilgisayarınızda açmak için birkaç farklı seçenek bulunmaktadır.

Windows 10/8/7 sürümlerinden Windows pencere tuşuna basıp arama kısmına WordPad yazdığınızda uygulamayı kolaylıkla açabilirisiniz.

WordPad Nedir?

Windows 10″da başlat menüsünde WordPad yazdığınızda uygulama adına tıklayın.

WordPad Nedir?

WordPad belgesini tüm Windows sürümlerinde kolaylıkla açmak için;

Başlat menüsüne sağ tuş yapın ve Çalıştır seçeneğine tıklayın. Çalıştır komut satırını kolayca açmak için Windows pencere tuşuna + R tuşuna birlikte basın.

Çalıştır komut satırına wordpad.exe yazdığınızda kolaylıkla uygulamayı açabilirsiniz. Windows 10’da sadece wordpad yazdığınızda da uygulamayı açabilirsiniz.

WordPad nasıl sayfa eklenir?

WordPad dosya menüsü, menü çubuğunun ilk sırasında yer alır.

Eğer yeni boş bir WordPad sayfası oluşturmak istiyorsanız dosya menüsünde Yeni seçeneğini işaretlediğinizde boş bir sayfa açılır ve eklemek istediğiniz öğe veya metin için hazır hale gelir. Klavyenizden Ctrl + N tuşlarına birlikte bastığınızda da aynı işlemi kısayol ile yapabilirsiniz.

WordPad Önizleme nasıl yapılır?

WordPad sayfa önizleme yapmak için;

  1. Dosya sekmesini ve ardından Yazdır’ı tıklayın.
  2. Dosyanızın önizlemesini görüntülemek için Baskı Önizleme’ye tıklayın.

2 yorum

    • Merhaba,
      wordpad dosyasını açın, türkçe ise dosya menüsüne ingilizce ise file menüsüne tıklayın. Ardından farklı kaydet ingilizce ise save as seçeneğine tıklayın. Açılan pencereden dosya türü seçeneğine (save as type) tıklayın ve açılan listeden office open xml document seçeneğini işaretleyip kaydedin. Dosyanız word de açılacaktır.
      Ayrıca wordpad içeriğinin tamamını seçip boş bir word dosyasına kopyalayıp kaydederek de dosyayı oluşturabilirsiniz. Bunların dışında da birçok seçenek mevcut mesela wordpad dosyasına sağ tıklayıp birlikte aç bölümünden word ile aç yaptığınızda dosyanız word de açılacaktır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*