Instagram Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

instagram-karanlik-mod-nasil-etkinlestirilir

Instagram Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Instagram karanlık mod nasıl etkinleştirilir? Birçok uygulama artık temalarına karanlık modu eklemeye başladı. Bunlardan biride Instagram. Bu makalemizde Android, iPhone ve web tarayıcısında Instagram karanlık modu nasıl etkinleştireceğinizi anlatacağız.

Android’de Instagram Karanlık Modu nasıl yapılır?

Android işletim sisteminde karanlık modu etkinleştirirseniz Instagram uygulaması otomatik olarak karanlık moda geçiş yapar. Fakat Android işletim sisteminde karanlık modu etkinleştirmeden de Instagram karanlık moda geçiş yapabilirsiniz. Bunun için;

instagram-karanlik-mod-nasil-etkinlestirilir
Resim 1

Android telefonunuzda Instagram uygulamasını başlatın. Uygulamanın alt çubuğunda profil simgenize dokunun. Ardından;

instagram-karanlik-mod-nasil-etkinlestirilir
Resim 2

Profil sayfanızın sağ üst köşesindeki üç yatay çizgiye dokunun.

instagram-karanlik-mod-nasil-etkinlestirilir
Resim 3

Instagram uygulamasının altından bir menü açılır. Bu menüde Ayarlar seçeneğine dokunun.

instagram-karanlik-mod-nasil-etkinlestirilir
Resim 4

Ayarlar sayfası açıldığında Tema seçeneğine dokunun.

instagram-karanlik-mod-nasil-etkinlestirilir
Resim 5

Tema Seç sayfası açıldığında Karanlık seçeneğine dokunun.

instagram-karanlik-mod-nasil-etkinlestirilir
Resim 6

Karanlık seçeneğine dokunduğunuzda hemen Instagram uygulaması kararacak. Artık karanlık temayı kullanabilirsiniz.

Eğer Instagram uygulamasında karanlık mod dan çıkmak isterseniz Aydınlık seçeneğine veya sisteminiz karanlık mod da değil ise sistem varsayılanı seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır.

iPhone da Instagram Karanlık Mod Etkinleştirme

iPhone Instagram uygulamasında Android sürümünden farklı olarak karanlık modu etkinleştirmek için yerleşik bir geçiş düğmesi yoktur. Bunun yerine uygulama, telefonunuzun varsayılan modunu kullanır.

iPhone telefonunuzun temasını değiştirmek için;

Resim 7

Telefonunuzda Ayarlar uygulamasına dokunun. Ardından açılan menüden Ekran ve Parlaklık seçeneğine dokunun.

Resim 8

Ekran ve Parlaklık menüsü açıldığında Koyu seçeneğine dokunun. Sisteminiz karanlık moda geçtiğin için Instagram ve diğer uygulamaları karanlık mod da kullanabilirsiniz.

Ayrıca karanlık mod seçeneğini Kontrol Merkezinden de etkinleştirebilirsiniz. iPhone telefonunuzun ekranını yukarı veya aşağı kaydırdığınızda karanlık mod düğmesinden yapabilirsiniz. Kontrol merkezinde karanlık mod düğmesi yok ise ayarlardan kontrol merkezine ekleyebilirsiniz.

Web Tarayıcıda Instagram Karanlık Mod Etkinleştirme

Instagram web tarayıcılarda karanlık moda geçiş için bir düğme veya ayar bulunmuyor. Fakat siteyi karanlık olarak kullanabilmeniz için geçici bir seçenek sunuyor.

Kullandığınız işletim sistemi ve tarayıcı fark etmeksizin bir web tarayıcısında, aşağıdaki URL’yi kopyalayıp adres çubuğunuza yapıştırın ve Enter’a basın. Bu URL siteye karanlık bir tema kullanmasını söyleyen bir parametre ile Instagram’ın karanlık modda kullanılmasını sağlamaktadır.

https://www.instagram.com/?theme=dark
Resim 9

Yukarıdaki adresi tarayıcıda çalıştırdığınızda Instagram karanlık moda geçiş yapmış olacaktır. Fakat tarayıcıyı kapatıp açtığında Instagram eski haline dönecektir. Karanlık modu kullanmak istediğinizde sürekli adresi kopyalamak ile uğraşmak yerine sık kullanılanlara ekleyip hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Eğer isterseniz yukarıdaki kodu kopyalamak yerine linke tıklayıp Instagram karanlık modu açabilirsiniz.https://www.instagram.com/?theme=dark

Ayrıca kullandığınız tarayıcı Chrome ise kendi karanlık modu seçeneğini olduğundan Instagram ve diğer siteleri karanlık modda açabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*