Windows 0x0000011b Hatası Nasıl Düzeltilir

Windows 0x0000011b Hatası Nasıl Düzeltilir

Windows 0x0000011b hatası nasıl düzeltilir? Microsoft CVE-2021-36958 olarak izlenen Windows Print Spooler Spoofing Vulnerability güvenlik açığı ile ilgili Ocak ayında bir güncelleme yayınlamıştı. Fakat bu güncelleme ile güvenlik açığı tam olarak çözülememişti. Güncellemenin etkinliğini gösterebilmesi için Windows kayıt defterine kullanıcılar tarafından anahtarını oluşturmalarını gerektiriyordu. Bu anahtar kayıt defterine eklendiğinde güncelleme etkisini göstermekteydi.

Bu ay (Eylül) yayınlanan güvenlik güncelleştirmesinde ise RpcAuthnLevelPrivacyEnabled anahtarı elle eklenmemiş bile olsa etkinleştirmektedir. Fakat kullanıcıların güncellemeyi uygulamasıyla ağ yazıcılarına yazdırırken “0x0000011b” hatasıyla karşılaşmaya başladılar. Ayrıca bu hatayı düzeltmek için ağ yazıcısını kaldırıp yeniden kurmak istediklerinde de aynı hataya almaya devam etmektedirler.

Sorunun çözümü için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar

 1. Soruna neden olan KB5005565 güvenlik güncelleştirmesini kaldırıp soruna çözüm bulabilirsiniz.
 2. Kesin çözüm sorunun tekrarlamaması için kayıt defteri (regedit) ayarlarından düzenleme yapıp çözüm bulabilirsiniz.

Bu çözümü uygularken özellikle bir yazıcıyı USB kablo ile paylaştıysanız dikkat etmeniz gereken düzeltme işlemlerini yazıcının bağlı olduğu bilgisayarda yapmalısınız. Paylaşımdaki yazıcıyı başka bir bilgisayara eklemeye çalışıldığında aynı hatayı verdiğinden kullanıcılar genelde ekleyecekleri bilgisayarda uygulamakta ve sonuç alamamaktadır.

Konunun video anlatımını sayfa sonunda veya Youtube kanalımızda bulabilirsiniz.

Windows Güncelleştirmesini Kaldırarak 0x0000011b Hatasını Düzeltme

Bilgisayarınızda yüklü güncelleştirmeleri kaldırmak için Denetim Masası \ Program Ekle Kaldır \ Yüklü Güncelleştirmeleri Görüntüle den kaldırabilirsiniz. Ayrıca Windows 10 Ayarlardan Yüklü Güncelleştirmeleri Görüntüle yapıp kaldırabilirsiniz.

windows-0x0000011b-hatasi-nasil-duzeltilir
Resim 1

Başlat menüsünden Ayarlar seçeneğine tıklayın veya klavyenizden Windows pencere tuşu + I tuşlarına aynı anda basın Ayarlar uygulaması açılacaktır. Ardından Ayarlar sayfasında Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğine tıklayın.

windows-0x0000011b-hatasi-nasil-duzeltilir
Resim 2

Güncelleştirme ve Güvenlik sayfası açıldığında Güncelleştirme geçmişini görüntüle seçeneğine tıklayın. Ardından;

windows-0x0000011b-hatasi-nasil-duzeltilir
Resim 3

Açılan sayfada Güncelleştirmeleri kaldır seçeneğine tıklayın.

windows-0x0000011b-hatasi-nasil-duzeltilir
Resim 4

Yüklü güncelleştirmeler listesinde KB5005565 güvenlik güncelleştirmesini bulun ve kaldır butonuna tıklayın. Kısa bir sürede bekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz penceresi açılacaktır. Burada isterseniz bilgisayarınızı sonrada başlatabilirsiniz. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra ağ yazıcınızı kullanabilirsiniz.

Fakat KB5005565 güncelleştirmesini kaldırdığınızda bilgisayarınız otomatik güncellemede ise kaldırdığınız güncelleştirme yeniden başladığında geri yüklenecektir. Veya ilk yapacağınız güncelleştirme ile geri yükleyecektir. Bu durumda da yazıcıyı kullanabilmek için güncelleştirmeyi her seferinde kaldırmanız veya otomatik güncelleştirmeleri kapatmanız gerekecektir.

Windows 0x0000011b Kesin Çözümü

KB5005565 güncelleştirmesini kaldırmadan bu hatayı kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Bu sayede güncelleştirmeleri kaldırmanıza gerek kalmaz. Ayrıca aynı hata ile karşılaşmanıza da gerek kalmayacaktır.

windows-0x0000011b-hatasi-nasil-duzeltilir
Resim 5

Windows logo tuşu + R tuşlarına aynı anda basın ve Çalıştır komut penceresini açın. Ayrıca çalıştır komut penceresini başlat menüsüne sağ tık yapıp açabilirsiniz. Daha sonra komut satırına regedit yazın enter tuşuna veya tamam butonuna tıklayın.

Resim 6

Kayıt defterinde Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print anahtarına gidin ve yeni bir DWORD (32 bit) Değeri ekleyin.

Resim 7

Yeni eklediğiniz DWORD değerini sağ tuş yapın ve Yeniden adlandır yapın.

Ardından yeni ad olarak RpcAuthnLevelPrivacyEnabled yazın.

Resim 8

DWORD değeri 0 (sıfır) olmalıdır ve kontrol etmek için RpcAuthnLevelPrivacyEnabled değerine çift tık yapıp bakabilirsiniz. Farklı bir rakam var ise 0 (sıfır) yapmayı unutmayın.

Kayıt defteri (regedit) ayarlarını yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda 0x0000011b ağ yazıcısı bağlanma hatası düzelmiş olacaktır.

Ayrıca aşağıdaki linkten regedit dosyasını indirip çalıştırdığınızda anahtar otomatik eklenecektir.

Kayıt Defteri (Regedit) Buradan İndirebilirsiniz.

Önemli: Makalenin başlangıcında da belirttiğim gibi bu düzeltmeyi paylaşımdaki yazıcının bağlı olduğu bilgisayarda uygulamanız gerekmektedir.

20 yorum

 1. hocam daha öncesinde ben de bu şekilde sorunumu çözüyordum ancak anamakina güncelleme yapıyor ve yine başa dönüyorduk.Şu an şöyle bir durum yaşıyorum…KB5005565 güncellemesi 22/10/2021 tarihinde yüklenmiştir diyor ancak bu yüklemeye ait bir kayıt bulunmuyor.KB5005565.mum uzantılı olarak yüklü bir güncelleme yok ancak terminallerden anamakinaya olan yazıcı yazdırmama sorunu devam ediyor.Youtubetaki çoğu videoyu izledim ve uyguladım ancak bir sonuç alamıyorum..Manuel olarak tekrardan yüklemek istiyorum ama onu da yapmıyor.Sizin bu konuda bir fikriniz var mı?Paylaşırsanız sevinirim…

  • Merhaba regedit ayarlarına makalede belirttiğim anahtarı eklediğinizde de sorun çözülmüyor mu? Ayrıca bazen windows güncellemelerini çok fazla kaldır işlemi yaptığınızda bilgisayarınızda kaldırılmış gözüküyor fakat update bilgisayarınızda yüklü bir şekilde takılı kalabiliyor. Bu durumda size tavsiyem komut istemini (cmd) yönetici olarak açıp komut satırına “wusa /uninstall /kb:5005565” yazıp yüklemeyi kaldırmanız. Ayrıca 15 ekimden sonra bir güncelleme daha çıktı ve bazı bilgisayarlarda aynı sorunu yapmaya başladı. Bu güncelleme numarasıda KB5006670 bunu da aynı şekilde kaldırıp deneyebilirsiniz. Birde dikkat etmeniz gereken bu işlemleri yazıcının bağlı olduğu olduğu ana bilgisayarda yapmalısınız. Sorun düzelir veya devam eder ise dönüş yaparsanız sevinirim.

    • Merhaba,
     ayarları yazıcının bağlı olduğu bilgisayarda mı uyguluyorsunuz. Ayrıca hata kodu 0x0000011b mi? Dün iki ayrı kullanıcıya bağlandım ikisi farklı hataydı.

     • iyi günler bilgisayarın bağlı olduğu yazıcıda dediklerinizi yaptım hocam. Kapatıp açtım ama yinede aynı problem var ve hata kodu da aynı 0x00000011b

     • Merhaba,

      bilgisayarınızda bekleyen güncelleme var mı? Bilgisayarınızı hiç güncelleştirme kalmayacak şekilde güncelleyip denediniz mi? Bunlara rağmen düzelmiyor ise yazıcıyı eklemek istediğiniz bilgisayarda yazıcı ekleye gelin. Ardından istediğim yazıcı listelenmiyor linkine tıklayın. Açılan ekranda “el ile yapılan ayarlarla yerel yazıcı veya ağ yazıcısı ekle” seçeneğine tıklayın. Burada yeni bağlantı noktası oluştur seçeneğini işaretleyin. Bağlantı noktası türünü local port olarak seçin ve sonraki düğmesine tıklayın. Burada bir bağlantı noktası adı girmeniz istenecektir. Yapmanız gereken ağdaki yazıcının buraya port olarak eklemek olacaktır. Port adını örnek verecek olursak “\\yazıcının bağlı olduğu bilgisayar\yazıcının paylaşımdaki adı” bu şekilde port adını yazıp eklediğinizde sizde yazıcı modeli seçmenizi isteyecektir listede yazıcınız yok ise sürücüsünü yükleyip deneyebilirsiniz.

 2. selamın aleyküm hocam, çalıştır komut penceresinden dediğiniz gibi yaptım. 0x00000011b hata kodunu artık vermiyor ancak yazıcıya gönderdiğim belge yazıcı ekranında yazdırılıyor diyor ama yazmıyor. sorun nedir ne yapmam lazım? teşekkürler.

  • Aleyküm selam, yazıcı sürücüsünü yeniden kurmayı denediniz mi? Bazı bilgisayarlarda yazıcı sürücüsünü kaldırıp güncel halini kurduğumuzda düzeliyor. Size tavsiyem yazıcı sürücülerini kaldırıp güncel hailini kurmanız. Denedikten sonra olumlu veya olumsuz dönüş yaparsanız başka seçenekleri değerlerndirebiliriz.

  • Merhaba, güncelleştirme listesinde KB5005565 olmasa bile ağ yazıcısı eklerken 0x0000011b hatası mı alıyorsunuz? Burada önemli olan hata kodunun kaç olduğu. Olmuyor ve yapamadım diye bağlandığım birçok kullanıcıda genelde hata kodu farklıydı. Ayrıca dikkat edilmesi gereken ağdan eklediğiniz yazıcının kablo ile bağlı olduğu bilgisayarda bu yapmanız. Birde 2 gün önce Microsoft güncelleme yayınladı. Test etmedim ama bu güncelleme ile sorunun çözüldüğüne dair bilgiler bulunmakta. Windows update yapıp deneyebilirsiniz.
   Bunlardan farklı olarak yazıcıyı eklemek istediğiniz bilgisayarda yazıcı ekleye gelin. Ardından istediğim yazıcı listelenmiyor linkine tıklayın. Açılan ekranda “el ile yapılan ayarlarla yerel yazıcı veya ağ yazıcısı ekle” seçeneğine tıklayın. Burada yeni bağlantı noktası oluştur seçeneğini işaretleyin. Bağlantı noktası türünü local port olarak seçin ve sonraki düğmesine tıklayın. Burada bir bağlantı noktası adı girmeniz istenecektir. Yapmanız gereken ağdaki yazıcının buraya port olarak eklemek olacaktır. Port adını örnek verecek olursak “\\yazıcının bağlı olduğu bilgisayar\yazıcının paylaşımdaki adı” bu şekilde port adını yazıp eklediğinizde sizde yazıcı modeli seçmenizi isteyecektir listede yazıcınız yok ise sürücüsünü yükleyip deneyebilirsiniz.

  • Merhaba, aynı hata numarası yazdırma biriktirici sinde sorun olan bilgisayarlarda da yapıyor, yazdırma biriktiricisi klasörü sistem dosyasının altında oradaki dosyaları temizlemeniz gerekli, temizleme işlemini yaparken hizmetlerden yazdırma biriktiricisini durdurun, temizledikten sonra tekrar çalıştırın. Ayrıca temizleme işleminden sonra yazıcının güncel sürücüsünü indirip kurarsanız daha iyi olur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*