Intel İşlemciye AMD Ekran Kartı Olur mu?

Intel İşlemciye AMD Ekran Kartı Olur Mu?

Intel İşlemciye AMD Ekran Kartı Olur Mu? Özellikle bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayarında donanım değişikliği yapmak isteyenlerin merak ettiği konulardan birisine bu makale ile bilgi vermeye çalışacağız.

Bu soruyu detaylarıyla açıklamak için ilk önce işlemciden başlayalım.

İşlemci (CPU) Nedir?

Intel İşlemciye AMD Ekran Kartı Olur Mu?

İşlemci (CPU) bilgisayarın yaptığı her şeyin arkasındaki donanımdır ve bundan dolayı bilgisayarın beyini olarak da adlandırılmaktadır. CPU “merkezi işlem birimi” nin kısaltmasıdır ve basitçe “işlemci” olarak adlandırılmıştır. Bilgisayarın ne kadar hızlı olacağına karar verirken en önemli faktör işlemcilerdir. İşlemci hızı arttıkça maliyette artacağından bilgisayar hızını etkileyen bir diğer önemli faktörde maliyettir.

Ekran Kartı Nedir?

İsminden de anlaşılacağı gibi bilgisayarın monitör vb. aygıtlara görüntü vermesini sağlayan donanımdır. Ana kartın üzerinde monte veya harici kart şeklinde kullanılabilir. Harici ekran kartları çok çeşitli kaliteye ve özelliğe sahip olarak üretilmektedir. Ekran kartı ne kadar güçlü ise görüntü kalitesi de o oranda değişmektedir.

İki donanımı kısaca açıkladıktan sonra sorumuzu cevaplayalım.

Cevap :

İşlemci ve ekran kartı farklı özellik ve görevleri olan donanımlardır. İşlemci ve ekran kartının markası ne olursa olsun birbirleri ile çalışırlar, Intel işlemcili bir bilgisayara AMD veya NVIDIA marka ekran kartı takılıp çalıştırılabilir ve bu durum AMD işlemcili bilgisayarlar içinde geçerlidir. AMD işlemcili bir bilgisayar Intel chipsetli veya NVIDIA marka ekran kartı ile çalışabilir.

İşlemcinin markası ne olursa olsun Intel, AMD ve NVIDIA ekran kartları ile çalışır. Bu üç firmada ekran kartı üretiminde ön plandadır ve üçü de güçlü ekran kartları üretmektedir.

Intel, en popüler grafik yongası üreticisidir, çünkü ‘HD / UHD Graphics’ işlemcileri, neredeyse ürettiği her CPU’da yerleşiktir ve bunlara ‘entegre’ ekran kartı da denilmektedir. Entegre ekran kartları temel görevler ve temel 3B oyunlar için uygundur, ancak çok daha fazlası değildir.

AMD ve NVIDIA ise Intel’in entegre kartlarından farklı olarak üst düzey oyun, video ve 3D çalışma yapılabilen ekran kartları üretmektedir.

NVIDIA ekran kartları üst düzey oyun, video ve 3D çalışma yapmak isteyen kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni NVIDIA şirketi sadece ekran kartı üretimi yaptığından diğer şirketlere göre ekran kartı seçimi açısından bir tık daha öndedir.

Not:

Intel ve AMD, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için CPU üreten iki ana şirkettir. Intel işlemciye AMD ekran kartı olur mu sorusunun çıkma nedenlerinin başında bu iki şirketin rekabeti gelmektedir.

Rockchip ve Qualcomm adlı şirketlerde dizüstü bilgisayarlar için işlemciler yapıyor. Qualcomm işlemciler, ultra ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda daha yaygın hale gelmeye başlamaktadır. Rockchip işlemciler ise genellikle ultra ucuz Chromebook’lar için kullanılmaktadır.

Bu makalede Intel işlemciye AMD ekran kartı Olur mu? sorusuna cevap vermeye çalıştık, diğer konular hakkındaki makalelerimize my to world sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*