İşlemci Nedir?

İşlemci Nedir?

İşlemci Nedir? İşlemci (Cpu – Central Process Unit) bilgisayarın birimlerinin çalışmasını ve birimler arasındaki bilgi (veri-data) akışının kontrolünün sağlanması ayrıca bilgilerin (veri-data) gerektiğinde yeniden değerlendirip yenilerinin üretilmesini sağlayan donanımdır.

İşlemci bilgisayarda aritmetiksel işlemleri yapan ve sonuçlandıran donanım birimidir.

İşlemciler, milyarlarca mikroskobik transistörlün tek bir bilgisayar çipine yerleştirilmesiyle oluşturulur. Bu transistorlar, sisteminizin belleğinde depolanan programları çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu hesaplamaları yapmasına izin verir. Bunlar, etkin bir şekilde açılan veya kapatılan küçük kapılardır, böylece video izlerken veya bir e-posta yazarken, cihazla yaptığınız her şeye çevrilen birleri veya sıfırları aktarırlar.

İşlemcinin Görevi Nedir?

İşlemcinin komutlara göre 3 temel görevi vardır;

 • ALU (Arithmetic Logic Unit – Aritmetik Mantık Birimi) birimini kullanarak işlemcinin mantıksal ve matematiksel işlemleri gerçekleştirilmesini sağlar, ALU (Arithmetic Logic Unit – Aritmetik Mantık Birimi) mikro işlemcinin kendi içerisinde yer almaktadır.
 •   İşlemci bellek bölgesindeki bilgilerin (verilerin) yerlerinin değiştirilmesini sağlar
 • İşlemci kendine gönderilen komutlara göre hareket eder ve bu komutlara göre görevleri başlatır.

İşlemcinin Özellikleri Nelerdir?

 • CPU, bilgisayarın beyni olarak kabul edilir.
 • CPU, her türlü veri işleme işlemini gerçekleştirir.
 • Verileri, ara sonuçları ve talimatları (program) depolar.
 • Bilgisayarın tüm parçalarının çalışmasını kontrol eder.
 • Bilgisayarın yöneticisidir. Hatta bilgisayarın beyni olarak da adlandırılır.

İşlemci Çeşitleri Nelerdir?

İşlemcilerinde diğer donanımlar gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Biz makalemizde anakarta üzerine bağlanma şekline göre olan işlemcileri anlatacağız.

Anakart üzerine bağlanma şekline göre iki çeşit işlemci bulunmaktadır.

 • Slot işlemci
 • Soket tipi işlemci
islemci nedir
Slot İşlemci

Slot Tipi İşlemci : Dikdörtgen bir kart şeklinde üretilen işlemci modeline Slot tipi işlemci denir. İşlemcinin korunması ve ısınmasını engellemek için koruma kılıfı vardır. Bu işlemcilerin üretimi durdurulmuştur.

cpu nedir
Soket tipi işlemci

Soket Tipi İşlemci : Kare şeklinde üretilen işlemcilere Soket tipi işlemci denir. Üst yüzeyinde üreten firmanın markası ve işlemcinin modeli yer almaktadır. Alt yüzeyinde ise işlemcinin özelliğine göre çok sayıda pin ve iletim noktası bulunmaktadır. Teknoloji ilerledikçe işlemcilerdeki pin yerini iletim noktalarına bırakmıştır, bu sayede elektrik sinyallerinin iletim yolları kısaltılmış, bu da sinyal iletim hızını artırmıştır. Pinler işlemci yerine ana kart üzerinde yer almaktadır.

İşlemcinin Yapısı

İşlemciler farklı mimariler göre üretilmektedir. İşlemcinin işlemleri gerçekleştirme yöntemi, teknolojisi ve tasarımı işlemci mimarisini ifade eder. Mimarileri ortak olan işlemciler aynı komutları tanımakta ve aynı yazılımları çalıştırmaktadırlar. İşlemci mimarisinin tarihi 1945 yılında John von Neumann tarafından yazılan rapora dayanmaktadır ve günümüzde halen bu yapı kullanılmaktadır.

İşlemci, bir çevre biriminden (klavye, fare, yazıcı, vb.) veya bilgisayar programından girdi alır ve neye ihtiyacı olduğunu yorumlar daha sonra monitöre bilgi verir ya da çevre biriminin talep ettiği görevi yerine getirir.

İşlemci Bileşenleri Nelerdir?

İşlemcinin kendisi aşağıdaki üç bileşene sahiptir.

 • Bellek veya Depolama Birimi
 • Kontrol ünitesi
 • ALU (Aritmetik Mantık Birimi)

Bellek veya Depolama Birimi


Bu ünite talimatları, verileri ve ara sonuçları saklayabilir. Bu birim, gerektiğinde bilgisayarın diğer birimlerine bilgi sağlar. Ayrıca dahili depolama birimi veya ana bellek veya birincil depolama veya Rasgele Erişim Belleği (RAM) olarak da bilinir.

Boyutu hızı, gücü ve yeteneği etkiler. Birincil bellek ve ikincil bellek, bilgisayardaki iki tür bellektir. Bellek ünitesinin işlevleri şunlardır:

İşlem için gerekli tüm verileri ve talimatları saklar.

Ara işlem sonuçlarını depolar.

Bu sonuçlar bir çıktı cihazında yayınlanmadan önce işlemenin nihai sonuçlarını saklar.

Tüm girişler ve çıkışlar ana bellek yoluyla iletilir.

Kontrol ünitesi

Bu birim, bilgisayarın tüm bölümlerinin işlemlerini kontrol eder ancak herhangi bir fiili veri işleme işlemi gerçekleştirmez.

Bu birimin işlevleri şunlardır:

Bir bilgisayarın diğer birimleri arasında veri ve talimatların transferini kontrol etmekten sorumludur.

Bilgisayarın tüm birimlerini yönetir ve koordine eder.

Talimatları hafızadan alır, yorumlar ve bilgisayarın çalışmasını yönetir.

Depolamadan veri veya sonuçların aktarımı için Giriş / Çıkış cihazları ile iletişim kurar.

Verileri işlemez veya saklamaz.

ALU (Aritmetik Mantık Birimi)


Bu birim iki alt bölümden oluşmaktadır:

Aritmetik Bölüm
Mantık Bölümü

Aritmetik Bölüm
Aritmetik bölümün işlevi toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi aritmetik işlemleri gerçekleştirmektir. Tüm karmaşık işlemler, yukarıdaki işlemlerin tekrar tekrar kullanılmasıyla yapılır.

Mantık Bölümü
Mantık bölümünün işlevi, verilerin karşılaştırılması, seçilmesi, eşleştirilmesi ve birleştirilmesi gibi mantık işlemlerini gerçekleştirmektir.

İşlemci Nedir? Makalemiz bilgi amaçlı düzenlenmiştir. İşlemci ile ilgili daha kısa bir bilgi arıyorsanız bilgisayar nedir makalemizin içerisinde bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*