Microsoft Edge Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft Edge Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft Edge nedir ne işe yarar? Kod adı “Spartan” olan Edge Windows ile bütünleşik gelen tarayıcı internet explorer yerine geliştirilmiş bir web tarayıcısıdır. Explorer dan daha gelişmiş ve daha iyi bir tarayıcıdır. 15 Ocak 2020 tarihinde yayımlanan Microsoft Edge Chromium tabanlıdır. Microsoft Edge; Windows, macOS, iOS ve Android ile kullanılabilmektedir. Ayrıca Microsoft Internet Explorer (IE) 11 masaüstü uygulamasını, 15 Haziran 2022’de kullanımdan kaldırılacağını açıkladı.

Yeni Microsoft Edge, Chromium açık kaynak projesine dayanmaktadır. Chromium, Google Chrome’un temelini oluşturmaktadır, bu nedenle yeni Edge, Google Chrome’a ​​çok benzer. Chrome da bulunan özellikleri içerir, Chrome tarayıcı uzantılarını destekler ve Google Chrome ile aynı oluşturma motoruna sahiptir.

İntern explorer yerine geliştirilen Edge Windows 10 ve Windows 10 mobil destekleyen tüm cihazlarda kullanılmaktadır. Ayrıca Edge’nin Windows dışında Linux, macOS, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilen sürümleri bulunmaktadır. Explorer göre en önemli farklarından biride birçok Windows hariç birçok işletim sisteminde kullanılabilmektedir.

Microsoft Edge Özellikleri

 • Chromium tabanlı olduğu için eskiye göre çok hızlıdır.
 • Microsoft Edge Nedir Ne İşe Yarar? Outlook, Word, Excel ve PowerPoint gibi sık kullandığınız web uygulamalarına birkaç tıkla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Gelişmiş arama seçenekleri vardır.
 • Sekmelerinizi veya ofis uygulamalarınız kaydedebilirsiniz ve bu sayede kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • ActiveX ve Tarayıcı Yardımcı Nesneleri gibi eski teknolojileri desteklememektedir. Bunun yerine bir uzantı sistemi kullanmaktadır.
 • Cortana ile entegre çalışmaktadır. Bu sayede sesli kontrol, arama işlevselliği ve adres çubuğundaki aramalarla ilişkili olarak kişiselleştirilmiş dinamik bilgiler sağlamaktadır.
 • Kullanıcıların web sayfalarına not almalarını ve bu notları OneDrive’a kaydetmelerini sağlamaktadır. Ayrıca bu notları OneDrive ile diğer kullanıcılar ile paylaşmalarını sağlamaktadır.
 • PDF dosyalarını açabildiğinden ayrı bir program yüklemesine gerek kalmamaktadır.
 • Çok fazla sekme açıldığında dikey bir sekmede açık sekmelerin listesini görüntüler ve bu sayede sekmeler arasında kolaylıkla dolaşmayı sağlamaktadır.
 • Gelişmiş kimlik avı koruması bulunmaktadır. Web de nasıl izlendiğinizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca InPrivate özelliği ile verilerinizin kaydedilmemesini sağlar. Microsoft Defender SmartScreen ile bütünleşiktir ve buda kötü amaçlı sitelerden korunmanıza yardımcı olur.
 • Parola izleme özelliği ile oturum açma bilgilerinizin ihlal edildiğini tespit ederse sizi bilgilendirme gönderir.
 • Çocuk Modu ile çocuklarınızın denetimini daha kolay yapabilmenizi sağlar. Uygulayacağınız filtreler ile kullanım denetimi sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuklara yönelik özel tasarımlar yapabilirsiniz.
 • Esnek kullanımı sayesinde kendi tasarımınızı oluşturabilirsiniz.

Eğer hala Edge’ye geçiş yapmadıysanız aşağıdaki linkten kurup kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Windows harici bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki linkte kullandığınız işletim sistemine ait Edge kurulumunu bulup indirebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/edge

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*