Windows 10’da Fare İmlecini İçeren Ekran Görüntüsü Almak

Windows 10’da Fare İmlecini İçeren Ekran Görüntüsü Almak

Windows 10’da fare imlecini içeren ekran görüntüsü almak. Bilgisayarınızda bir ekran görüntüsü aldığınızda fare imlecini görüntü içerisine eklemez. Fakat bazen ekran görüntüsünde fare imlecini de yakalamak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Windows 10 içerisinde adım kaydediciden faydalanabilirsiniz. Ayrıca fare imleci içeren ekran görüntüsü yakalamak birçok resim düzenleme programlarından da faydalanabilirsiniz.

Windows 10’da adım kaydediciyi çalıştırdığınız yaptığınız bütün işlemlerin sırasıyla fare imleci dahil ekran görüntüsünü oluşturmaktadır. Bu işlem adım kaydedici uygulamasını durduracağınız zamana kadar devam eder. Uygulamayı durdurduğunuzda yakaladığı tüm ekran görüntülerini liste halinde karşınıza getirir. Bundan sonrada resimleri kaydet dediğinizde tüm ekran görüntülerini bir zip dosyası halinde bilgisayarınıza kaydeder. Ardından da zip dosyasını açıp ekran görüntülerini kullanabilirsiniz.

Fare imleci içeren ekran görüntüsü almak için diğer bir seçeneğimizde üçün parti bir program ile ekran görüntüsü alabiliriz. Birçok resim düzenleme ve ekran görüntüsü yakalama programları ile ücretsiz bir şekilde fare imleci dahil ekran görüntüsü alabiliriz.

Programsız Ekran Görüntülerinde Fare İmlecini Yakalamak

Windows’ta yerleşik olarak bulunan “Adım Kaydedici” aracı ile fare imleci içeren ekran görüntüleri yakalayabilir ve bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

windows-10da-fare-imlecini-iceren-ekran-goruntusu-almak
Resim 1

Başlat menüsüne veya arama çubuğuna adım kaydedici yazın ve sonuç listesinden adım kaydedicisi uygulamasına tıklayın.

windows-10da-fare-imlecini-iceren-ekran-goruntusu-almak
Resim 2

Adım Kaydedicisi açıldığında Kaydetmeye Başla butonuna tıklayın. Ardından uygulamayı simge durumuna küçültün ve  fare imlecini ekran görüntüsü almak istediğiniz yere getirin. Adım Kaydedici uygulaması yalnızca eylemlerinizi kaydeder, bu nedenle farenizle sol tıkladığınız her işlemi ekran görüntüsü olarak kaydedecektir.

windows-10da-fare-imlecini-iceren-ekran-goruntusu-almak
Resim 3

Ekran görüntüsü alma işleminiz bittikten sonra Kaydetmeyi Durdur butonuna tıklayın.

windows-10da-fare-imlecini-iceren-ekran-goruntusu-almak
Resim 4

Kaydedilen adımlarını ve ekran görüntülerini görebilirsiniz. Bu adımları kaydetmek için kaydet düğmesine tıklamanız yeterlidir.

windows-10da-fare-imlecini-iceren-ekran-goruntusu-almak
Resim 5

Kaydet penceresi açıldığında adım kaydedicisi ekran alıntılarını zip dosyası olarak kaydeder. Ardından;

windows-10da-fare-imlecini-iceren-ekran-goruntusu-almak
Resim 6

Zip dosyasını bir dosyaya çıkarın.

windows-10da-fare-imlecini-iceren-ekran-goruntusu-almak
Resim 7

Klasör içerisinde .mht uzantılı dosyayı çalıştırın.

windows-10da-fare-imlecini-iceren-ekran-goruntusu-almak
Resim 8

Mht uzantılı dosya Html olduğu için Windows bu dosyayı explorer penceresinde açacaktır. Ardından ekran görüntüsünü kaydetmek istediğiniz resme sağ tuş yapın ve Resmi Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.

Resim 9

Resmi kaydet penceresinde, resme bir isim verin ve kaydetmek istediğiniz dosya yolunu belirleyip Kaydet butonuna tıklayın.

Resim 10

Resim 10’da adım kaydedici ile oluşturduğum resmi sizler ile paylaşıyorum. Bu adımları uygulayıp fare imleci içeren ekran görüntüsü alabilirsiniz.

IRFANVIEW ile Fare İmleci İçeren Ekran Görüntüsü Alma

Fare imleci içeren ekran görüntüsünü bir çok resim düzenleme ve görüntüleme programları ile alabilirsiniz. IRFANVIEW en popüler resim görüntüleme veya dönüştürme programlarından biridir. Kullanımı kolay ve ücretsiz olan bu program ile kolayca fare imleci içeren ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Program bilgisayarınızda yoksa buradan indirebilirsiniz.

Resim 11

Bilgisayarınıza programı kurduktan sonra çalıştırın ve Seçenekler sekmesinden Ekran Görüntüsü Yakala seçeneğine tıklayın.

Resim 12

Capture Setup penceresi açıldığında Include mouse cursor kutucuğunu işaretleyin. Aynı pencerede Hot key kutucuğunda yazan kısayol tuşu ekran görüntüsünü yakalamak için kullanacağınız tuşlardır. İsterseniz buraya kendi tuş tanımlamanızı da yapabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra ekran görüntüsü almak istediğiniz alana gelin ve kısayol tuşunu değiştirmediyseniz Ctrl + F11 tuşlarına basın.

Resim 13

Ekran görüntülerini eğer dosya yolunu değiştirmediyseniz Resimler klasöründe Ekran Görüntüleri klasörüne kaydetmektedir. Bu klasörden ekran görüntüleri resimlerini görüntüleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Fare imlecini içeren daha birçok program bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

yukarıda yazılan programlar ücretsiz ve kullanımları oldukça kolaydır. Bu ve bunlar gibi birçok program ile de fare imleci içeren ekran görüntüsü alabilirsiniz.

İlgili makaleler;

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*