Notepad Nedir?

Notepad Nedir?

Notepad Nedir? Türkçe anlamı not defteri demektir ve Microsoft Windows tüm sürümlerinde 1985 yılından itibaren yerleşik olarak bulunan genel bir metin düzenleyicisidir.

Notepad Nedir? Notepad ile düz metin dosyaları oluşturabilir, açabilir veya okunabilir. Dosya içerisinde özel biçimlendirme veya bir düz metin bulunmuyorsa notepad ile okunamaz.


Yazım denetleyici , dilbilgisi denetleyicisi , yazı tipi boyutları, multimedya (örn. Resimler) vb. Gibi yerleşik özellikler notepad uygulamasında bulunmaz. Bu tür özelliklere ihtiyacınız var ise metin düzenleyici değil , kelime işlemci kullanmanız gerekmektedir.

Notepad Nasıl Açılır?

Windows 10/8

notepad nedir?

Başlat menüsüne veya arama çubuğuna tıklayın ve ardından arama kutusuna notepad veya not defteri yazın.

notepad nedir?

Arama sonuçlarında notepad seçeneğine tıkladığınız da açılacaktır.

Ayrıca tüm Windows versiyonlarında kolaylıkla açmak için;

notepad nedir?

Windows pencere tuşu + X tuşuna basın. Çalıştır komut satırı uygulamasını seçin. Çalıştır komut satırını kısayol tuşu ile de açabilirsiniz. Bunun için Windows pencere tuşu + R tuşlarına birlikte basın.

Çalıştır komut satırına notepad.exe yazın enter veya tamam düğmesine tıkladığınızda uygulama açılacaktır.

Notepad ile Metin Dosyası Nasıl Oluşturulur

Notepad uygulamasını açın ve dosyada olmasını istediğiniz metni yazın. Tamamlandığında, Dosya’yı tıklayıp Kaydet’i seçerek dosyayı kaydedin . Dosyayı kaydederken, dosyanın “.txt” uzantısıyla kaydedildiğinden emin olun.

Notepad Dosyasına Resim Eklenebilir Mi?

Notepad düz bir metin düzenleyicidir ve resimleri desteklemez.

Notepad Nasıl Kullanılır

Notepad açıldığında basit bir metin düzenleme ekranı ve Dosya, Düzen, Biçim, Görünüm ve Yardım seçenekleri olan menü çubuğu açılacaktır.

Dosya Menüsü

Dosya menüsünde Yeni, Yeni pencere, Aç, Kaydet, Farklı Kaydet, Sayfa yapısı, Yazdır seçenekleri bulunmaktadır.

 • Boş yeni bir belge oluşturmak için Yeni seçeneğine tıklayın.
 • Daha önceden oluşturulmuş bir dosyayı açmak için Aç seçeneğine tıklayın.
 • Çalışma dosyanızı kaydet veya farklı kaydet yaptığınızda otomatik olarak bilgisayarınıza .txt uzantısında kayıt olacaktır.
 • Farklı kaydet’i seçip, listeden tüm dosyaları seçip dosya formatını farklı kaydedebilirsiniz. Örneğin dosya uzantısını .html uzantılı yaptığınızda belgelerinizi .html kaydeder ve HTML kodunuzu, düz metin yazıyormuş gibi doğrudan belgelerinize yazabilirsiniz.
 • HTML çalışmalarınızın düzgün bir şekilde çalışması için Sözcük Kaydır’ın etkinleştirilmiş olması gerekmektedir. Bu özelliği Biçim menüsünde bulabilirsiniz. Biçim menüsü anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Sayfa yapısı seçeneği ile yön ayarı, kağıt ayarı ve üst bilgi alt bilgi ayarlarını yapabilirsiniz.
 • Dosyanızı kağıda dökmek istediğinizde Yazdır seçeneğini tıklayın.
Düzen Menüsü

Düzen menüsü altında ilk önce Geri Al öğesi bulunur. Bu işlev için Ctrl-Z klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.
Menünün geri kalanı Kes, Kopyala, Yapıştır, Sil, Bul, Sonrakini Bul, Değiştir, Git, Tümünü Seç ve Saat / Tarih, bu öğeler Microsoft’un diğer uygulamalarında (Örneğin Word veya WordPad vb.) standart olarak bulunmaktadır.
“Git” seçeneği yalnızca Sözcük Kaydırma devre dışıysa ve belgeniz numaralı satırlar içeriyorsa kullanılabilir.

Biçim menüsünde Sözcük Kaydır ve Yazı Tipi öğeleri bulunmaktadır. Sözcük Kaydır etkinleştirilmez ise yazdığınız tüm metinler siz “Enter” tuşuna basana kadar aynı satırda kalacak ve satır süresiz olarak kayacaktır. Sözcük kaydır etkinleştirildiğinde notepad pencere alanı kadar olan kısmından itibaren otomatik yeni satır oluşturacaktır.

Biçim seçeneğinden Yazı Tipi öğesini seçtiğinizde önceden yüklenmiş bir dizi yazı tipi listesi açılacaktır. Burada Kalın, İtalik / Eğik veya Kalın / İtalik seçeneklerini bulabilirsiniz. Yazı tipi boyutunu seçtiğinizde;

 • Yazı tipindeki bir değişiklik tüm belgeyi etkiler. Notepad yazı tipini değiştirdiğinizde tüm belgeye uygular. Metni bir kısmı farklı diğer kısmı farklı yazı tipi uygulayamazsınız.
 • Yazı Tipi penceresinde komut dosyası olarak listelenen açılır menü öğesinden, standart batı stili yazı tiplerinde bulunmayan karakterleri bulup ekleyebilirsiniz.
Görünüm Menüsü

Görünüm menüsünde yakınlaştır ve durum çubuğu öğeleri bulunmaktadır;

 • Yakınlaştır özelliği Windows 10 güncellemesi ile yeni eklenmiştir. Daha önceki sürümlerde yakınlaştır bulunmamaktadır.
 • Yakınlaştı ile belgenize detaylı bakmak için yakınlaştırabilir veya uzaklaştıra bilirsiniz. Ayrıca varsayılan görünüme sıfırlayabilirsiniz.
 • Durum çubuğu seçeneğini kullanabilmeniz için Sözcük Kaydır özelliğinin kapalı olması gerekmektedir. Sözcük kaydır kapalı ise pencerenin alt kenarında imlecin nerede olduğunu yazan bir bildirim göreceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*