PHP Nedir?

PHP Nedir?

PHP Nedir? PHP ( Hypertext Preprocessor ifadesinin kısaltmasıdır), çok yaygın olarak kullanılan, özellikle web uygulamaları geliştirilmek üzere üretilmiş, sunucu taraflı ve HTML içine gömülebilen açık kaynak kodlu betik bir dildir.

Php daha iyi kullanıp anlayabilmeniz için

 • HTML
 • CSS
 • JavaScript

konularında temel bilgiye sahip olmanız daha iyi anlamanız veya kullanmanız için çok faydalı olacaktır.

PHP dosyaları metin, HTML, CSS, JavaScript veya PHP kodu içerebilir. PHP kodu sunucuda çalıştırılır ve sonuç herhangi bir web tarayıcısında görüntülenmek üzere HTML kodlarına döndürülür.

php kodu yazim ornegi
Örnek: HTML içerisine gömülü PHP kodu

Php C, Java ve Perl dillerinin karışımı bir söz dizilimine sahip olmasına rağmen onlardan farklı olarak bir HTML kodu oluşturmak için bir sürü kod yazmak yerine, istenilen işi yapan bir PHP kodu yazıp HTML içerisine gömebilir ve daha kısa kodlar ile HTML oluşturmayı sağlayabilir. Bir PHP betiği <?php ile başlar ve ?> yazılarak sonlandırılır. Php ifadesi noktalı virgül ‘;’ biter. Bir PHP dosyası normalde HTML etiketlerini ve bazı PHP komut dosyası kodlarını içerir. PHP dosyaları için varsayılan dosya uzantısı ” .php” şeklindedir.

PHP ‘yi javascript tarzı kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran özelliklerinden biriside sunucu tarafında çalışıyor olması, bu sayede sitenize bağlanan kullanıcılar kodu göremeyecekler ve müdahale edemeyecekler, yalnızca sonucu görebilecekler. PHP web üzerinde çalıştırılabilmesinin yanında komut satırında da çalıştırılabilmektedir.

PHP birçok işletim sisteminde tam uyumlu ve performanslı çalışmaktadır. Özellikle MYSQL veritabanı ve linux ile daha performanslı çalışmaktadır. PHP öğrenmesi kolay bildir ve özellikle C/C++ diline olan benzerliği nedeniyle bu dili önceden bilen kullanıcılar daha kolay öğrenmektedir.

PHP İle Neler Yapılabilir?

 • PHP sunucu taraflı bir dildir ve diğer web üzerinde çalışan diğer programlama dillerinde olduğu gibi dinamik sayfa içeriği oluşturabilir ayrıca çerez (cookie) gönderebilir veya alabilir.
 • PHP ile sunucuda dosya oluşturulabilir, açılabilir, okunabilir, yazılabilir, silinebilir veya kapatılabilir.
 • PHP sadece HTML çıktısı vermekle sınırlı değildir. PHP ile çalıştığınız verilere göre görüntüleri yazdırabilir, pdf dosyalarını ve hatta Flash filmlerini yapabilir veya yazdırabilirsiniz. Ayrıca XHTML ve XML gibi herhangi bir metnin çıktısını da alabilirsiniz.
 • Diğer web üzerinde çalışan programlarda olduğu gibi form verilerini toplayabilir.
 • PHP, veritabanınızdaki verileri ekleyebilir, silebilir, değiştirebilir.
 • PHP diğer programlardan ayıran bir diğer özelliği ise birçok veritabanı sunucusu desteklemekte ve tam uyumlu çalışabilmektedir. Farklı veritabanı sunucularına direkt bağlanabilir. PHP ile veritabanı kullanan bir web sayfası çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir veya ODBC eklentisi üzerinden bu standardı destekleyen bir bağlantı kolay bir şekilde açılabilir.
 • PHP ile java nesneleri oluşturulabilir ve bu nesnelerin PHP nesneleri olarak kullanılmasını sağlayabilir.
 • PHP birçok veritabanı sunucusunda çalıştığı gibi çeşitli işletim sistemi platformlarında (Windows, Linux, Unix, Mac OS X, vb.) tam uyumlu sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir fakat Linux ile diğerlerine göre biraz daha performanslı çalışmaktadır.
 • PHP veritabanı ve işletim sistemi platformları dışında HTTP, POP3, SMTP, IMAP, SNMP, LDAP vb. daha bir çok servisleri destekler ve bu servislere kolay bir şekilde bağlanabilir. Hazır modüllerin haricinde ham ağ soketleri açıp bu soketler üzerinden istediğiniz bütün protokollerle çalışabilirsiniz. PHP, WDDX üzerinden sanal olarak sanal doku üzerinde hangi dilde yazılmış olursa olsun tüm uygulamalarla haberleşebilir.
 • PHP ile veriler şifrelenebilir.
 • Kullanıcı erişimi kontrolünü sağlamak için PHP kullanılabilir.

PHP ile yapılabilecekler yukarıda yazılı olanlar ile sınırlı değildir daha birçok konuda çalışma yapılabilmektedir. PHP çok güçlü metin işleme ve ayrıştırmasının yanında birçok farklı konuda büyük bir fonksiyon kütüphanesine sahiptir. İçerisinde gömülü fonksiyonlarından farklı olarak kendi fonksiyonlarınızı da oluşturabilirsiniz.

Açık kaynak kodlu , ücretsiz ve kullanımı kolay olması sayesinde birçok kullanıcı tarafından geliştirilmiştir ve geliştirilmeye de devam edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*