PowerPoint Slayt Birleştirme

PowerPoint Slayt Birleştirme

PowerPoint slayt birleştirme başka bir sunudan kendi sununuza bir veya daha fazla slayt ekleyebilmenizi sağlar. Bu sayede birden fazla sunum dosyasını tek bir sunuda toplayabilirsiniz.

Birden fazla sunu dosyalarınızı tek bir sunuda toplamak için;

  • Başka bir sunuya ait slaytları yeniden kullanma (içeri aktarma)
  • Slaytları Kopyala ve Yapıştır ile Birleştirme

seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Başka Bir Sunuya Ait Slaytları Yeniden Kullanma (İçeri Aktarma)

Başka bir sunuya ait slaytları yeniden kullanma aslında PowerPoint programının içeri aktarma özelliğidir. PowerPoint içeri aktarma özelliği Office 2013, Office 2016 ve Office 2019‘un yanı sıra Office 365 ve PowerPoint Online sürümlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Sunuları birleştirmek istediğinizde eklemek istediğiniz slaytların ana sununuzun temasıyla eşleşmesini istiyorsanız, Slaytları Yeniden Kullan seçeneğini kullanmanız gerekir. Eklenen slaytlar, slaytları aynen dış sunumdaki gibi alır ve ana sunuma ekler.

PowerPoint Slayt Birleştirme

Bu yönteme başlamak için, ana sunumu açın ve sonra slaytları içe aktarmak için Ekle sekmesine ardından Yeni Slayt menüsü altında Slaytları Yeniden Kullan seçeneğine tıklayın.

powerpoint-slayt-birlestirme

Sağ bölümde Slaytları Yenide Kullan iletişim kutusu açıldığında Gözat seçeneğine tıklayın. Gözat seçeneği açıldığında eklemek istediğiniz sunu dosyasını seçin ve dosya aç butonuna tıklayın.

powerpoint-slayt-birlestirme

Eklemek istediğiniz PowerPoint sunumunu seçtiğinizde, her slaydı küçük resimler halinde görmelisiniz.

Slaytları eklemek için birçok seçeneğiniz bulunmakta;

  1. Slayt Ekle : Harici sunumunuzdan sadece bir slayt veya birkaç slayt eklemek istiyorsanız, sadece slayt seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır.
  2. Tüm Slaytları Ekle : Harici sunumunuzdan tüm slaytları eklemek için bu seçeneği tıklamanız yeterli olacaktır.
  3. Temayı Tüm Slaytlara Uygula : Bu, harici sunum temasını ana sunum içinde uygulayacaktır.
  4. Temayı Seçilen Slaytlar Uygula : Harici sunumdaki temayı sadece seçili slaytlara uygulayacaktır.
  5. Kaynak biçimlendirmesini koruyun : Bu kutucuğu işaretlediğinizde harici sunumun temasını ve metin formatını koruyabilirsiniz. Bu kutunun işaretini kaldırırsanız, slaytları ana sunuma eklemeye gittiğinizde, orijinal biçimlendirme korunmaz. Bunun yerine slaytlar ana sunumun temasını ve formatını kullanacak.

Önemli:

Slaytları eklemek için sağ tıklamak yerine slaytları normal seçim ile ekleyebilirisiniz. Eklemek istediğiniz küçük slayt resmine tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca slaytları eklemek istediğiniz iki slayt arasına tıklayarak, ekleme esnasında slaytlarınızı istediğiniz sıraya yerleştirebilirsiniz.

Slaytları Kopyala ve Yapıştır ile Birleştirme

PowerPoint sunularınızı birleştirme işlemini çalıştığınız sunudan veya ayrı bir sunudan, bir slaydı veya birden çok slaydı kopyalayarak da yapabilirsiniz.

Sol taraftaki küçük slayt resimlerinde, kopyalamak istediğiniz slayda tıklayın:

Birden çok sıralı slayt seçmek için, ilk slaydı tıklayın, SHIFT tuşuna basın ve sonra da istediğiniz son slaydı tıklayın. Ayrıca, ilk slayda tıklayıp SHIFT tuşuna basıp son slayda gelene kadar imleç aşağı düğmesine basıp kopyalamak istediğiniz slaytları seçebilirsiniz.

Birden fazla sıralı olmayan slayt seçmek için, CTRL tuşuna basın ve sonra kopyalamak istediğiniz her slayda tıklayın.

Seçim işleminiz bittikten sonra slaytları sağ tıklayın ve kopyala seçeneğine tıklayın.

Kopyalanan slaytları ana sunuda gelmesini istediğiniz küçük resim alanında sağ tıklayıp yapıştırma seçeneklerinden;

  1. Hedef Temayı Kullan : Kopyalamak istediğiniz slaydın ana sunudaki temayı kullanmasını istiyorsanız bu seçeneğe tıklayın.
  2. Kaynak Biçimlendirmesini Koru : Kopyalamak istediğiniz slaydın kendi temasını kullanmasını istiyorsanız bu seçeneğe tıklayın.
  3. Resim : Kopyalamak istediğiniz slaydı resim olarak kopyalamak istiyorsanız bu seçeneği tıklayın.

Slaytlarınızı bu iki yöntemle çok kısa zamanda ve kolayca birleştirebilirsiniz. Makale anlatımında Office 2016 kullanılmıştır.

Ayrıca makalenin uygulamalı anlatımını Youtube kanalımızdan veya aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Videomuzda ayrıca 3.yöntem olarak Nesne ekleme yöntemi ile slaytları birleştirmede anlatılmıştır.

PowerPoint Slayt Birleştirme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*