Sabit Disk HDD Nedir?

Sabit Disk HDD Nedir?

Sabit disk HDD nedir? , yüksek hızlarda dönen manyetik diskler veya plakalar içeren kaybolmayan bir bilgisayar depolama aygıtıdır. Verileri kalıcı olarak depolamak için kullanılan ikincil bir depolama cihazıdır, rastgele erişim belleği (RAM) birincil bellek cihazıdır. Sabit disklerin farkı, bilgisayar kapatıldığında verilerin saklanmaya devam etmesidir.

hdd nedir

Bir sabit disk bilgisayar kasasının içine takılır ve dönerken sarsılmasını önlemek için destek ve vidalar kullanılarak sıkıca tutturulur. Tipik olarak 5,400 ila 7,200 RPM’de döner. Disk, verilere anında erişilmesini sağlayan hızlandırılmış bir hızda hareket eder. Çoğu sabit disk, seri ATA (SATA) veya seri bağlı teknoloji kullanan yüksek hızlı arabirimler üzerinde çalışır.

Sabit diskler, okuma / yazma kafasına sahip bir kol plakalar boyunca uzanır. Kol, yeni verileri plakalara yazar ve bunlardan yeni verileri okur. Çoğu sabit disk, ana karta giden kablolar ve konektörler dahil olmak üzere gelişmiş tümleşik disk elektroniği (EIDE) kullanır. Tüm veriler manyetik olarak depolanır ve güç kapatıldığında bilgilerin kaydedilmesine izin verir.

Sabit Disk HDD Nasıl Çalışır?

Sabit diskler, okuma / yazma kafalarına plakalar arasında nasıl, ne zaman ve nerede hareket edeceklerini bildirmek için salt okunur bellek (ROM) denetleyici kartına ihtiyaç duyar. Sabit disklerin birlikte istiflenmiş ve birlikte dönen diskleri vardır. Okuma / yazma kafaları, plakalardan manyetik olarak okuyan ve plakalara yazan bir aktüatör tarafından kontrol edilir. Okuma / yazma kafaları, plakaların üzerinde bir hava tabakası üzerinde yüzer. Tabakların her iki tarafı da verileri depolamak için kullanılır. Bir diskin her bir tarafına veya yüzeyine, her biri sektörlere ve izlere bölünmüş şekilde kafa adı verilir. Tüm izler diskin merkezinden aynı uzaklıkta. Toplu olarak bir silindirden oluşurlar. Veriler, en uzak izden başlayarak bir diske yazılır. İlk silindir doldurulduğunda okuma / yazma kafaları bir sonraki silindire içeri doğru hareket eder.

hdd nedir

Bir sabit disk, mantıksal disklere veya birimlere daha da bölünebilen birden fazla bölüme bölünmüştür. Genellikle bir ana önyükleme kaydı (MBR), sabit diskin başında bulunur ve bir bölüm bilgileri tablosu içerir. Her mantıksal disk, bir önyükleme kaydı, bir dosya ayırma tablosu (FAT) ve FAT dosya sistemi için bir kök dizin içerir.

Bilgisayarda sabit disk nerede bulunur?

Sabit diskler bir bilgisayar kasası içinde bulunur ve bir ATA, SCSI veya SATA kablosu kullanılarak bilgisayar ana kartına bağlanır. Ayrıca Sabit diskler, PSU’ya (güç kaynağı birimi) bir güç kablosu ile bağlanır.

Ayrıca bilgisayar kasasının içine bağlanan sabit disklerin dışında bilgisayarlardaki verileri yedekleyen ve kullanılabilir alanı genişleten harici sabit diskler veya taşınabilir sabit diskler olarak adlandırılan bağımsız cihazlar da vardır. Harici diskler, genellikle diskleri korumaya yardımcı olan bir muhafaza içinde saklanır ve bilgisayara genellikle USB, eSATA veya FireWire üzerinden arabirim oluşturulmasına izin verir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte son zamanlarda kullanımı yaygınlaşmaya başlayan SSD (Solid State Drive – Katı Hal Sürücüsü) sabit disklerin yerlerini almaya başlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*