Samsung Yazılım (Stock Rom) Yükleme

Samsung Yazılım (Stock Rom) Yükleme

Samsung Yazılım (Stock Rom) Yükleme. Android Samsung cihazlarınızda (tablet, telefon vb.) yazılım sorunları, sistem hataları gibi durumlarda yazılım (stock rom) yüklemeniz gerekebilir. Veya bazı durumlarda farklı ülke yazılımları yükleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Samsung cihazlarınıza Odin uygulaması yazılım yüklemesi yapabilirsiniz.

Odin Nedir?

Samsung tarafından geliştirilen, bilgisayardan akıllı telefonlara ve tabletlere ürün yazılımı dosyalarının yüklenmesini sağlayan bir programdır. Bu uygulama Samsung’un resmi olarak verdiği güncellemeleri, garantiye uygun şekilde yüklemektedir. Ayrıca uygulama android tabanlı diğer markalara ait bir çok cihazı da desteklemektedir. Odin ile cihazınız Stock Rom yani orijinal yazılımını yükleyebilirsiniz. Ayrıca birçok ülke Stock Romlarını da yükleyebilirsiniz.

Stock ROM Nedir? 

Birçok akıllı telefon, tablet vb. elektronik cihaz üreticileri android işletim sistemini kullanmaktadır. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan elektronik cihaz üreticileri kendi geliştirmelerini ve değişikliklerini yapıp cihazlara yüklerler. Android cihaz üreticilerinin geliştirip cihazlara yükledikleri bu yazılımlara da Rom veya Stok Rom denilmektedir. Ayrıca üreticiler rom üzerinde yaptığı güncellemeleri OTA aracılığı ile kullanıcılara ulaştırmaktadır. OTA ise şebeke üzerinden güncelleme olanağı sağlayan araçtır.

Birde bazı android geliştiricilerinin hazırladıkları Custom Rom adı verilen android yazılımlar bulunmaktadır. Fakat bu yazılımları cihazlarınıza kurarsanız, üreticileri yazılımlarında yapılan güncellemeleri alamazsınız. Ayrıca cihazlarınız garanti dışı kalabilir.

Bu makalemizde Samsung Galaxy S7 Stock Rom yüklemeyi anlatacağız. Makalemi anlatımında kullandığımız Samsung Galaxy S7 telefonun sorunu açılışta Samsung yazısından sonra cihaz tekrar kapanıyordu. Telefon Samsung logosundan sonra açılmadan yeniden başladığından Stock Rom yüklememiz gerekti. Ayrıca bazı durumlarda:

 • Fabrika ayarlarına geri dönmenize rağmen yazılım hataları devam ediyorsa,
 • Sık sık uygulamalarda hata mesajları alıyorsanız,
 • Telefonunuz yanıt vermeyi durduruyorsa,
 • Sık sık telefonunuz kendi kendine kapanıp açılıyorsa,
 • Telefonunuz açılış logosunda kalıyorsa veya hiç açılmıyorsa,
 • Ayrıca isteğe bağlı telefonunuza üretici yazılımı yüklemek istiyorsanız Stock Rom yazılımı yükleyip cihazınızı kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Önemli

 • Cihazınızda donanımsal sorunlar olabileceğinden Stock rom yüklemenin her cihazda işe yaracağının garantisi yoktur.
 • Telefonunuz açılıyor ve IMEI onarımı veya değişimi yapılmış bir cihaz ise TWRP recovery ile modem yedeğinizi almayı unutmayın. Yazılımı kurduktan sonra TWRP recovery ile yedeği geri yüklediğinizde şebeke gelmeme sorununu engellemiş olursunuz.
 • Ayrıca bu işlem telefondaki her şeyi sileceğinden imkanınız var ise yedek almayı unutmayın.
Samsung Galaxy S7 Stock Rom Yükleme

Telefonunuza yeni Stock Rom yüklemek için;

 • odindownload.com adresinden Odin programının güncel versiyonunu indirin ve bilgisayarınıza kurun.
 • Telefonunuzun sürücüleri bilgisayarınızda yüklü değil ise USB sürücüleri indirin. Ayrıca bilgisayarınıza Samsun Kies kurulu ise USB sürücüler bilgisayarınızda mevcuttur.
 • Telefonunuza uygun Stock Rom yazılımını indirin. Aşağıdaki linkten Samsung Galaxy S7 ait stock rom yazılımını indirebilirsiniz. Ayrıca aynı linkte cihazınız farklı ise ona ait Stock Rom yazılımını indirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza gerekli indirme ve kurulumları yaptıktan sonra;

Adım 1: Telefonu Download Moda alın
 • Cihazınızı kapatın. Ardından cihaz kapalı iken Güç düğmesi+ Ev (Home) + Ses Kısma tuşlarına aynı anda basın. Kısa bir süre sonra:
  • resimdeki gibi Warning ekranı açıldığında Volume Up: Continue seçeneği ile devam etmemiz gerekmektedir. Bunun için telefonunuzun ses açma düğmesine bir kere basmanız yeterli olacaktır.
  • Ses açma düğmesine bastığınızda Telefonunuzu download moda geçiş yapacktır.

Adım 2: USB Sürücülerini kurun.

Bilgisayarınız telefonunuzu tanımaz ise USB sürücüleri indirip kurun. Ayrıca Samsung Kies uygulamasını kurarsanız da USB sürücüler yüklenecektir.

Adım 3: Odin programını çalıştırın.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Odin uygulamasını zip klasöründen çıkarın. Ardından;

odin-ile-samsung-stock-rom-yukleme
Resim 1

Odin programını çalıştırın. Programı yönetici olarak çalıştırmanız daha iyi olacaktır. Bunun Odin.exe uygulamasına mouse ile sağ tuş yapın ve yönetici olarak çalıştır yapın.

odin-ile-samsung-stock-rom-yukleme
Resim 2

Solda Options seçeneğine tıklayın ve Auto Reboot ile F. Reset Time kutucuklarını işaretleyin. Ardından sağda AP butonuna tıklayın.

odin-ile-samsung-stock-rom-yukleme
Resim 3

Stock Rom yazılımını indirdiğiniz dosya yolunu açın. Ardından AP ile başlayan dosyayı seçin. Eğer resim 3’teki gibi Stock Rom klasöründe birden çok dosya var ise;

 • BL butonuna tıklayın ve BL ile başlayan dosyayı seçin.
 • AP butonuna tıklayın ve AP ile başlayan dosyayı seçin.
 • CP butonuna tıklayın ve CP (veya Modem) ile başlayan dosyayı seçin.
 • CSC butonuna tıklayın ve verileriniz silinmesin istiyorsanız Home CSC ile başlayan dosyayı seçin. Eğer her şey silinsin istiyorsanız CSC ile başlayan dosyayı seçin.
samsung-yazilim-stock-rom-yukleme
Resim 4

Tüm dosyaları seçtikten sonra telefonunuzu bağlayın.

Resim 5

Telefonunuz bağladığınızda ID:COM alanında Resim 5’teki gibi yeşil veya mavi ışık yanması gerekmektedir. Ardından Start butonuna tıklayın.

Resim 6

Odin uygulaması telefonunuza yeni yazılımları yükledikten sonra sol üstte PASS uyarası gelecektir ve cihazınız kapanıp açılacaktır. Bundan sonra isterseniz telefonunuz ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı kesebilirsiniz. Telefonunuz yeni yazılımı yükledikten sonra tekrar başlayıp açılacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*