Windows 10’da Ağ Önceliği Değiştirme

Windows 10’da Ağ Önceliği Değiştirme

Windows 10’da ağ önceliği değiştirme. Bilgisayarınızda birden fazla ağ bağlantısı kullandığınız durumlarda bazen ağ bağlantı sırasını değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Günümüzdeki teknolojik gelişmelere de bağlı olarak artık bu durum normal sayılmaktadır.

Bilgisayarınızda var ise hem Wi-Fi hem de kablolu Ethernet ile internete, yerel ağlara veya ağda çalışan bir yazıcı veya cihaza bağlanabilirsiniz. Windows’un genel olarak tüm ağ bağdaştırıcılarına atadığı otomatik ağ önceliği Ethernet’tir. Bazen bu sırayı değiştirmeniz gerekebilir. Örnek verecek olursak Ethernet ile bir ağ cihazının ayarlarını yapmak istiyorsunuz ve aynı zamanda internete de bağlanmanız lazım. Wi-Fi ile bir modem veya telefonunuzdan bağlantı verdiğinizde öncelik ayarlarından dolayı internete çıkış yapamayabilirsiniz. Bu gibi bir durumda önceliği Wi-Fi bağlantısına vermeniz gerekecektir.

Başka bir örnek verecek olursak bulunduğunuz ortamda çok fazla aktif Wi-Fi bağlantısı var ise öncelik sırasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bilgisayarınız yeniden açıldığında Windows aktif bağlantılar arasında öncelik sırası hangisinde ise ona bağlanacaktır. Bu durumda da seçilen ağ gizlilik, güvenlik, yavaş bağlantı vb. nedenlerle ihtiyacınızı karşılamayabilir. Bundan dolayı da daha iyi çalışan ağa öncelik vermek isteyebilirsiniz.

Ayrıca bazı durumlarda da öncelik sırasını düşürmeniz gerekebilir. Bu duruma en iyi örnek mobil veri ile Internet’i kullanırken Wi-Fi yazıcıya bağlanmayı verebiliriz. Yazıcının öncelikli bir bağlantısı olduğundan Internet’e erişemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda yazıcı bağlantı önceliği düşürmeniz ve mobil verinin önceliğini artırmanız gereklidir.

Windows ağ önceliği kullanıcıların en yüksek verim aldığı ağı kullanmalarını sağlar. Ayrıca ağ önceliği olası ağ çakışmalarının önüne geçilmesini sağlar. Windows ağ önceliğini otomatik yapsa bile çok basit bir şekilde ağ önceliğini siz yönetebilirsiniz. Böylece istediğiniz ağı öncelikli olarak kullanabilirsiniz.

Windows otomatik ağ önceliğini ayarlamak için sayıları kullanır. Genellikle tüm ağ bağlantıları için 15’ten büyük sayılar kullanır. Sayı ne kadar yüksek olursa, öncelikte o kadar düşük olacaktır. Bu nedenle, seçtiğimiz bağlantı için ağ önceliğini 1 olarak ayarlayıp önceliği ona vereceğiz. Ardından diğer tüm bağlantılara göre öncelik sırası oluşacaktır.

Ağ Bağlantısı Önceliğini Değiştirme

Aşağıda uygulayacağımız adımlar Windows 7 ve 8 için de geçerlidir.

windows-10da-ag-onceligi-degistirme
Resim 1

Başlat menüsünde Ayarlar uygulamasına tıklayın veya klavyenizden Windows pencere tuşu + I tuşlarına aynı basın ve Ayarlar uygulamasını açın. Ardından Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın.

windows-10da-ag-onceligi-degistirme
Resim 2

Ağ ve İnternet sayfası açıldığında Gelişmiş ağ ayarları altında Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir seçeneğine tıklayın.

windows-10da-ag-onceligi-degistirme
Resim 3

Bağdaştırıcı seçenekleri açıldığında öncelik vermek istediğiniz ağ bağlantısına mouse ile sağ tuş yapın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.

Resim 4

Bağdaştırıcı özellikleri açıldığında İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğini işaretleyin ve Özellikler butonuna tıklayın.

Resim 5

Özellikler penceresi açıldığında altta Gelişmiş butonuna tıklayın.

Resim 6

Gelişmiş penceresinde altta Otomatik ölçü kutucuğunda çentik işareti var ise kaldırın ve Arabirim ölçüsü kutusuna 1 yazın ve ardından Tamam butonuna tıklayın. Bu ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldığında öncelikli ağ bağlantısı artık sizin belirlediğiniz bağlantıda olacaktır.

Makalemizin başlangıcında da belirttiğim gibi bazı durumlarda öncelik sırasını düşürmeniz gerekebilir. Bu gibi durumda yukarıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın ve Gelişmiş penceresinde;

Resim 7

Resim 7’de Otomatik ölçü aralığını 100 yaptım, bunu Wi-Fi ile bağlı olduğunuz yazıcınızın bağlantısına uygulayabilirsiniz. Bu sayede mobil bir internet kullandığınızda Wi-Fi yazıcınız internet bağlantınızda kesinti yaşamanıza neden olmayacaktır.

Ağ önceliğini yukarıdaki adımları uygulayıp kendi istediğiniz sırada oluşturabilirsiniz. Ölçü birimini öncelik sırasına göre tüm bağlantılarınıza 1,2,3… gibi uygulayıp kendi ağ önceliğinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Komut İstemi (CMD) ile Wi-Fi Ağ Önceliği Değiştirme

Wi-Fi bağlantılarınızda öncelik sıralamasını komut istemi (CMD) ile de değiştirebilirsiniz. Bunun için;

Resim 8

Windows başlat menüsüne veya arama çubuğuna Komut istemi veya cmd  yazın. Arama sonuçlarının en üstünde gösterilen Komut İstemi’ne sağ tıklayın . Ardından listeden Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

Resim 9

Komut İstemi açıldığında aşağıdaki komutu yazın:

 netsh wlan show profiles

Enter tuşuna bastığınızda Resim 9’daki gibi bilgisayarınıza bağlı tüm kablosuz ağ bağlantılarını görüntülemiş olacaksınız. Buradaki Bağlantılar öncelik sırasına göre gösterilecektir. Bu sırayı değiştirmek isterseniz;

Resim 10

komut istemi penceresine aşağıdaki komutu yazmanız gerekecektir.

netsh wlan set profileorder name="ZyXEL_RR7M" interface="Wi-Fi" priority=1

Bu komutu Resim 10’daki gibi uyguladığınızda Wi-Fi bağlantılarınızın öncelik sırasını değiştirmiş olacaksınız. Ayrıca ağdaki diğer bağlantıları da aynı komutun sonundaki rakamı değiştirip kendi öncelik sıralamanızı yapabilirsiniz. Ağ önceliği ayarlarınızın değişip değişmediğini kontrol etmek için ilk komutu yazıp kontrol edebilirsiniz.

Resim 11

Resim 11’de gördüğünüz gibi bir numaralı bağlantı değişmiş oldu. Bu şekilde komutlar ile de kolaylıkla ağ öncelik sıranızı oluşturabilirsiniz.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*