Windows 10 Hızlandırma Programsız

Windows 10 Hızlandırma Programsız

Windows 10 hızlandırma programsız, bilgisayarınız yavaş çalışıyor ise hızlandırmak ve performansını artırmak için program kullanmadan yapabileceğiniz ayarlar bulunmaktadır.

Windows 10, Microsoft’un önceki işletim sistemleri sürümlerinden daha hızlı ve belki de en verimli şekilde kodlanmış işletim sistemi olsa da, büyük miktarlarda sistem kaynağı gerektiren birçok özelliğe sahiptir. Bu durum zamanla kullanıma ve donanımlara bağlı bilgisayarın performansının yavaşlayabilmesine neden olabilmektedir.

Windows 10 hızlandırma programsız anlatımında kayıt defteri (regedit) ile ilgili bir işlem yapmayacağız. Kayıt defterinde hızlandırma ile ilgili daha etkili ayarlar bulunmaktadır fakat yanlış uygulandığında veya uyguladığınız ayarlar hoşunuza gitmediğinde uyguladığınız ayarları geri alsanız da düzeltemeyebilirsiniz. Hatta bazı kullanıcıların Windows’u yeniden kurmasına sebep olabilmektedir.

windows 10 Hızlandırma ve Performansını Artırmanın Hızlı ve Kolay Yollarından Bazıları

1.Windows ve Donanımlarınızın Sürücülerini Güncellemelerini Kontrol Edin

Bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamanın en iyi yollarından birisi Windows 10’un son sürümünün yüklü olmasına dikkat edilmelidir. Microsoft, sistem performansını düşüren yaygın hataları düzeltmek için Windows 10 güncellemelerini sürekli olarak yayınlamaktadır.

Güncellemelerin bazıları küçük boyutta bazıları ise büyük boyutta olabilir. Özellikle büyük bir güncelleme geldiğinde kişisel verilerinizin yedeğini almanızda fayda vardır.

Windows’un güncel olması yüksek verim almanızı sağlar. Ayrıca güncelleme esnasında bilgisayardaki donanımların en güncel sürücülerini arayıp kurduğundan Windows ve sürücü hatalarına bağlı yavaşlık düzeleceğinden bilgisayarın daha hızlı ve performanslı çalışmasını sağlayabilir.

Windows güncellemelerini kontrol etmek ve güncelleme var ise yüklemek için;

windows-10-hizlandirma

Windows başlat düğmesini, ardından Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik kutucuğunu seçin. Windows güncellemesini başlat düğmesine tıkladığınızda güncelleme yazıp aratarak da açabilirsiniz.

windows-10-hizlandirma

Güncelleştirmeleri denetle düğmesine tıkladığınızda, Windows güncel ise Güncelsiniz ibaresi çıkar, güncellemeleriniz eksik ise yüklemeniz gereken güncellemeleri liste halinde karşınıza getirir. Eksik güncellemeleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızın performansını kontrol edebilirsiniz.

2.Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Çok basit bir adım gibi gözükse de birçok kullanıcı özellikle dizüstü kullananlar bilgisayarda işleri bittikten sonra uyku moduna almakta, bilgisayar uyku modunda kapalı gibi gözükse de altta açık olan programları çalıştırmaya devam ettirmektedir. Bu durumda bilgisayar aslında günlerce hatta haftalarca kapanmamış oluyor ve işlemleri biriktirdikçe bilgisayarın özellikle ram (bilgilerin geçici olarak saklandığı donanım) dolduğunda yavaşlamaya neden olmaktadır. Bazen de hata veren uygulamalar bilgisayar yeniden başlamadığı için çalışmamaya neden olmaktadır.

windows-10-hizlandirma-programsiz

Bilgisayarınızda her işiniz bittiğinde uyku modu yerine başlat düğmesine tıklayıp “Güç” düğmesini seçip bilgisayarı kapat yapmanız gerekmektedir.

3. Gereksiz veya Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Bilgisayar üreticileri tarafından önceden yüklenmiş veya yanlışlıkla bir programla birlikte yüklenmiş gereksiz programları ve kullanmadığınız programları bilgisayarınızdan kaldırın.

windows-10-hizlandirma-programsiz

Başlat düğmesine sağ tıklayın veya klavyeden Windows pencere tuşuna basın açılan listeden en üstte bulunan Uygulamalar ve Özellikleri seçin.

windows-10-hizlandirma-programsiz

Uygulamalar ve özellikler listesinden istemediğiniz veya kullanmadığınız programları kaldırın. Ayrıca başlat menüsünde istemediğiniz programın kutucuğuna tıklayıp kaldır işlemini de yapabilirsiniz.

Uygulamaları kaldırmanın diğer bir nedeni, birçok program ön yükleme sırasında kendi işlemlerini yüklemek için RAM ve CPU kullandığından yavaşlığa neden olabilmektedir.

4. Başlangıç Programlarını Kontrol Edin

Bilgisayarınız açılması uzun sürüyorsa bunun nedeni arka planda çok fazla çalışan uygulamalar olabilir. Arka planda çalışan uygulamalar bilgisayar her açıldığında kendilerini çalıştırdıkları için RAM ve CPU kullandıklarından yavaş Windows açılışını yavaşlatırlar. Arka plan uygulamaları kaldırarak veya durdurarak bilgisayarın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

windows-10-hizlandirma-programsiz

Başlangıçta çalışan uygulamaları düzenlemek için Görev Yöneticisini çalıştırın. Görev yöneticisini çalıştırmanın birçok yöntemi vardır en kolayı Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basmaktır. Ayrıca Başlat düğmesine sağ tuş yapıp açılan listeden Görev Yöneticisini çalıştırabilirsiniz.

windows-10-hizlandirma-programsiz

Görev yöneticisinde Başlangıç sekmesini tıklayın. Açılan listede gereksiz ve kullanmadığınız uygulamaları devre dışı bırakın. Bir programı devre dışı bırakmak için devre dışı bırak düğmesine veya programa sağ tuş yapıp devre dışı bırak diyebilirsiniz.

Önemli : Görev Yöneticisi sekmesiz kompakt bir uygulama olarak başlarsa, ekranınızın altındaki “Daha fazla ayrıntı” seçeneğini tıklayın.

Başlangıçta bulunan uygulamaları devre dışı bırakmak o programın çalışmasını engellemez sadece başlangıçta çalışmasını engeller. Ayrıca devre dışı bıraktığınız programın başlangıçta yeniden çalışmasını istiyorsanız sağ tuş yapıp etkinleştir yapabilirsiniz. Devre dışı bıraktığınız programlar açılışta RAM ve CPU meşgul etmeyeceğinden Windows daha hızlı açılacaktır.

Ayrıca başlangıçta bulunan programları kullanmıyorsanız programları Uygulamalar ve özelliklerden bulup kaldırabilirsiniz.

5.Sorunları Bulun ve Düzeltin

Windows 10 bilgisayarınızın performansını etkileyecek sorunları bulabilmeniz ve onları düzelte bilmeniz için içerisinde performans sorun gidericisi bulunmaktadır. Sorun gidericiyi çalıştırıp bilgisayarın yavaşlamasına neden olan sorunları bulup düzeltebilirsiniz.

Sorun gidericiyi açmak için Denetim Masasını açın.

windows-10-hizlandirma-programsiz

Denetim masasında tüm öğeleri görebilmek için sağ üst köşede Kategorinin altında simge boyutlarından bir tanesini seçin.

windows-10-hizlandirma-programsiz

Öğeler açıldığından Sorun Giderme kutucuğuna tıklayın.

Sistem ve Güvenliğin altında Bakım görevlerini çalıştır seçeneğine tıklayın.

windows-10-hizlandirma-programsiz

İleri butonuna tıklayın.

windows-10-hizlandirma-programsiz

“Yönetici olarak sorun gidermeyi deneyin” seçeneğini tıklayın. Sistem sorunlarını taradıktan sonra eğer sorun var ise sorunların listesini karşınıza getirecek, sorunları düzelttiğinizde bilgisayarınızda hızlanma olacaktır.

6.Önyükleme Menüsü Zamanaşımını Azaltın

Önyükleme menüsü, bilgisayar her başladığında işletim sistemi yüklenmeden önce belirli bir süre beklediği bölümdür. Kullanıcıya Windows yüklemeden önce kullanıcının başla bir işlem yapabilmesi için zaman kazandırır. (Örn. Güvenli modda başlatma gibi)

Windows önyükleme menüsünün zaman aşımını otomatik 30 saniyeye ayarlar, bu süreyi 0 ile 10 saniye arasına çeker bilgisayarın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

windows-10-hizlandirma-programsiz

Başlat menüsünden denetim masasını açın.

Denetim masasında sistem kutucuğunu seçin.

windows-10-hizlandirma-programsiz

Sistem hakkında bilgileri açıldığında sağda bulunan Gelişmiş sistem ayarları seçeneğini tıklayın.

Gelişmiş sekmesinde Başlangıç ve Kurtarma altında bulunan Ayarlar butonuna tıklayın.

İşletim sistemleri listesini görüntüleme süresi yanındaki kutucuğu işaretleyip 0 ila 10 saniye arasına çekin. Bilgisayar açılırken önyüklemede daha az bekleyeceğinden Windows açılışı daha hızlı olacaktır.

7. Performans Seçeneklerinden Özel Efektleri Kapatın

Windows 10’da bazı güzel gölgeler, animasyonlar ve efektler bulunmaktadır. Yavaş bir bilgisayarınız varsa bunları kapatabilir ve bir nebzede olsa hızlandırma sağlayabilirsiniz. Hızlı bir bilgisayarda efektler çok fazla etkilemez

Efekt ayarlarını yapabilmek için sistem özellikleri açın. Başlat > Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş Sistem Ayarlını açın, daha önce sistem özelliklerini açmadıysanız yukarıda önyükleme menüsünü açmak için yayınladığımız resimli anlatıma bakabilirsiniz.

Sistem özelliklerini en kolay açmanın yolu çalıştır komut satırına veya başlat menüsünde sysdm.cpl yazıp enter tuşuna basmaktır. Sistem özellikleri açılacaktır.

Sistem özellikleri açıldığında Gelişmiş sekmesine ve ardından Performansın altında bulunan ayarlar butonuna tıklayın.

Performans seçeneklerinde En iyi performans için ayarla seçeneğine tıkladığınızda görsel efektler, animasyonlar ve gölgelendirmeler devre dışı kalacaktır. Ayrıca görsel seçeneklerde istediğinizi seçip kullanmak istediğiniz görselleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

8. Sistemin Disk Belleği Boyutunu Yönettiğinden Emin Olun

Disk belleği dosyası, Windows’un sabit diskte bellek gibi kullandığı bir alandır. Windows 10’da bilgisayar performansını iyileştirmeye yardımcı olabilecek şekilde disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yöneten bir ayar bulunmaktadır. Bu ayarın açık olduğundan emin olmak için;

Performans Seçeneklerinde Gelişmiş sekmesini seçin, ardından Sanal bellek alanında Değiştir ‘i seçin. Performans seçeneklerinin nasıl açılacağı resimli anlatımla yukarıda bulunmaktadır.

Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet kutucuğunu işaretleyin.

9. Saydamlığı Devre Dışı Bırakın

Windows 10’da Özel efektleri, animasyonları ve gölgelendirmeleri sistem ayarlarından kapatsanız bile başlat menüsü, eylem merkezi ve görev çubuğu için ayrı uygulamaktadır. Windows bu efektleri uygulamak için önemli miktarda işlem gücü harcamaktadır, kapattığınız zaman hızda değişiklik olacaktır.

Başlat menüsünden Ayarları seçin.

Ayarlar sayfasından Kişileştirme kutucuğunu seçin.

Kişiselleştirme listesinden Renkler sekmesini ardından Saydamlık Efektleri altındaki butonu kapalı yapın.

10. Windows ipuçlarını ve Püf Noktalarını Kapatın

Windows 10’da kullanıcılara yardımcı olabilmek için bazen işletim sisteminden en iyi nasıl yararlanabileceğiniz konusunda ipuçları vermektedir. İpuçlarını vermek için bilgisayarınızı tarar ve bu durum hafifte olsa sistemde yavaşlık yapabilir. İpuçlarını ve püf noktaları özelliğini kapatarak ufakta olsa bir hızlanma sağlayabilirsiniz.

Başlat menüsünden Ayarları seçin.

Sistem kutucuğunu seçin.

Sistem listesinden Bildirimler ve eylemler seçeneğini seçin. Bildirimler altında bulunan Açık butonunu kapalı yapabilir veya hangi bildirimleri isteyip istemediğinizi kendiniz seçebilirsiniz.

11.Disk Temizlemeyi çalıştırın

Windows’un disk temizleme aracını kullanarak bilgisayarınızdaki geçici dosyaları, çevrimdışı Web sayfalarını ve yükleyici dosyaları gibi istenmeyen gereksiz dosyaları bulup, hepsini bir kerede silebilirsiniz. Disk temizleme aracı Geri dönüşümde bulunan silinmiş dosyaların boyutunu görmenizi ve tek seferde kolayca bilgisayardan silmenizi sağlayabilir. Bilgisayarınızın hard diski dolmaya başladığında disk temizleme aracı ile gereksiz dosyalar silineceğinden bilgisayarınızda yer açıldıkça performansı artıracaktır.

Başlat menüsünde veya arama kutucuğunda disk temizleme yazın.

Temizlemek istediğiniz sürücüyü seçin.

Silinecek dosyalar listesinden kutucukları işaretleyip gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz.

12. Güç Planını Değiştirin

Bilgisayarın güç planını değiştirerek hızını artırabilirsiniz ancak bu durum bira daha fazla elektrik harcamasına neden olabilir. Güç planını değiştirmek için;

Denetim masasını açın.

Güç seçeneklerini tıklayın.

Güç seçeneklerinde sol listeden Güç planı oluştur seçeneğine tıklayın.

Yüksek performans seçeneğini işaretleyin.

NOT:

Bilgisayarı programsız hızlandırmak için daha birçok yöntem vardır ama Windows’ta çok fazla değişiklik kullanım sorunlarına neden olabilir.

Regedit ayarlarını değiştirerek hızlandırma seçenekleri de bulunmaktadır ama yukarıda da belirttiğimiz gibi kullanım sorunları ile karşılaşılabilir.

Bilgisayarınızdaki yavaşlığa çözüm bulmak için Windows 10 hızlandırma programlarından faydalanabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki yavaşlığa kesin çözüm için eski hard diskinizin yerine SSD kullanmanızı öneririz. SSD ile hızlandırma işlemlerinin hiçbirine ihtiyaç duymazsınız.

Ayrıca SSD ile beraber bilgisayarınızın anakartı destekliyor ise RAM kapasitesini artırmanız hız sorunlarınıza çözüm olacaktır.

Windows 10 hızlandırma programsız makalemizde birkaç değişiklik ile bilgisayarı hızlandırma konusunda bilgi vermeye çalıştık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*