Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Nasıl Oluşturulur

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Nasıl Oluşturulur

Windows 10 kurtarma sürücüsü nasıl oluşturulur ? Bilgisayarınızda bir arıza durumunda yedekten geri yükleyebilmeniz için önyükleme ortamına ihtiyacınız vardır. Önyükleme ortamınız (DVD veya USB) elinizde yok ise bilgisayarınızda herhangi bir sorun olmadan öce bir USB kurtarma sürücüsü oluşturmanızda fayda vardır.

Eskiden bilgisayarlar üreticileri tarafından sistemin bir görüntüsünü içeren bir CD veya DVD ile birlikte kullanıcılara ulaştırılırdı. Bilgisayarınızın işletim sistemi bozulur veya yeniden kurma ihtiyacınız olduğunda, onu ilk günkü haline kolayca geri yükleyebilirdiniz (tabii ki sonradan oluşturduğunuz tüm veri ve uygulamaları kaybetme riskiniz vardı). Günümüzde üreticiler genellikle ana sürücünüzün gizli bir bölümüne fabrikadan çıkarken sistemin bir görüntüsünü eklerler. Bu sayede bilgisayarlar DVD veya USB ihtiyaç duymadan geri yüklenebiliyor.

Windows kurtarma sürücüsü de bu mantığa dayanmaktadır. Windows’u yeniden yüklemenize izin vermenin yanı sıra, sisteminiz önyükleme yapmazsa sorun giderme aracı ile başlangıç hataları düzeltmenizi sağlayabilmektedir.

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Oluşturma

Öncelikle, 8 GB ile 16 GB arasında bir USB sürücü edinin ve bunu bilgisayarınızdaki açık bir USB bağlantı noktasına takın.

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Nasıl Oluşturulur

Bilgisayarınızda Denetim masasını açın ardından Kurtarma simgesine tıklayın.

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Nasıl Oluşturulur

Kurtarma sürücüsü oluşturun seçeneğine tıklayın.

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Nasıl Oluşturulur

Kurtarma sürücüsü oluştur ekranında İleri düğmesine tıklayın.

USB sürücü listesi geldiğinde seçiminizi yapıp ileri düğmesine tıklayın.

USB sürücünüzdeki her şey silinecek uyarısı geldiğinde Oluştur düğmesine tıklayın.

Kurtarma sürücü oluşturuluyor ekranı geldikten sonra işlemin bitmesi için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bekleme süresi bilgisayarınızın hızına göre değişiklik gösterebilir.

Kurtarma sürücünüzü oluşturulduktan sonra, ihtiyaç duyduğunuzda USB kurtarma sürücünüzden önyükleme yapmanız gerekir. Bilgisayarınızın USB’den önyükleme için BIOS ayarlarından veya açılışta bilgisayarınızın BOOT menüsü tuşunu biliyorsanız tuşa basıp USB sürücünüzden başlatı seçmeniz gerekmektedir. BIOS veya BOOT menüsü tuşu bilgisayarınızın yaşına ve ana kartına göre değişir, ancak genellikle önyükleme seçim penceresine ulaşmak için önyükleme sırasında F tuşlarından birine basabilirsiniz.

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü Nasıl Kullanılır

Windows 10 kurtarma ortamına girebilmeniz için bilgisayarınız USB kurtarma sürücünüzden önyükleme yapabilirsiniz veya ayarlar uygulamasında güncelleştirme ve güvenlik altında kurtarma seçeneğinden gelişmiş başlangıç yapabilirsiniz.

Windows 10 Kurtarma Sürücüsü ile önyükleme yapmak için BIOS veya BOOT menüsü tuşundan USB kurulum sürücünüzü seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra;

Kurtarma sürücüsünde önyükleme yaptığınızda ilk önce klavye düzeninizi seçmenizi isteyecektir. Klavye seçiminizi yapıp bir sonraki menüye geçebilirsiniz.

Bilgisayarınızı sıfırlamak ve temiz bir Windows kurulumu yapmak istiyorsanız Bir sürücüden kurtar seçeneğini işaretleyin. Bu işlem tüm dosyaları ve uygulamaları kaldırır.

Bir hard disk imajından (yedekten) geri yükleme yapmak veya bir sorunu düzeltmek istiyorsanız Sorun gider seçeneğini kullanmanız gereklidir.

Hard disk imajından (yedeğinden) geri yükleme yapmak için kurtarma ortamından;

Sorun gider menüsüne girin ve ardından ;

Sistem Görüntüsü Kurtarma: Windows 10’da görüntü yedekleme aracını kullandıysanız, işe yarayacağı yer burası olacaktır. Bilgisayarınızın görüntüsünü, görüntüyü oluşturduğunuz anda geri yükleyebilirsiniz; bu, o sırada tüm verilerinizi ve yüklü programları içerir.

Bu işlemi yaptığınızda hard disk imajından bilgisayarınızı geri yüklemiş olursunuz.

Daha önce hard disk imajı almadıysanız, hard disk imaj alma makalemizi inceleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*