Hard Disk imaj alma

Hard Disk imaj alma

Hard Disk imaj alma Windows 7 ve sonrası sürümlerde kendi içerisinde alınabildiği gibi birçok imaj alma programıyla da yapılabilir. Makalemizde Windows 10’da imaj almayı anlatacağız.

Hard Disk imajı alarak bilgisayar dosyalarının, ayarlarının ve işletim sisteminin tam bir yedeğini almış olursunuz. Bu sayede çöken veya tamamen silinen bir bilgisayarı yedeğinden rahatlıkla geri yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Hard Diskinde imaj alacak kadar yer olsa bile harici bir sabit sürücüye kaydetmenizi öneririm.

Windows 10’da Hard Disk İmaj Alma

Öncelikle yedeklerinizin sığacağı büyüklükte harici (HDD) sabit sürücüyü bilgisayarınıza bağlayın.

Hard Disk imaj alma

Denetim Masası > Yedekleme ve Geri Yükleme (Windows 7) simgesine tıklayın.

Denetim Masasını açtığınızda görünüm kategorisinde ise ;

Hard Disk imaj alma

Sistem ve Güvenlik altında Yedekleme ve Geri Yükleme (Windows 7) seçeneğine tıklayın.

Hard Disk imaj alma

Sol üstteki Sistem görüntüsü oluştur seçeneğine tıklayın.

Hard Disk imaj alma

Yedeklemeyi nereye almak istediğinizi seçin:

Sabit diske seçeneği : Yedeğinizi sabit diske almak istiyorsanız bu seçeneği işaretleyin. Bilgisayarınızda harici disk takılı ise listeden seçiminizi yapın veya yer var ise dahili diski seçebilirsiniz.

Bir veya birkaç DVD’ye seçeneği: Yedeklerinizi DVD’ye kopyala bilirsiniz. Fakat yedeklerinizi boyutuna bağlı çok fazla DVD ‘ye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ağ konumuna : Ağda bir konuma yüklemek istiyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bekleme süreniz ağ bağlantı durumuna göre biraz uzayabilir.

Yedeği yükleme seçeneğini işaretledikten sonra İleri butonuna tıklayın.

C: sürücünüzün (ve yedeklemek istediğiniz diğer sürücülerin) seçili olduğundan emin olduktan sonra Yedeklemeyi başlat düğmesine tıklayın.

Yedekleme birkaç saat sürebilir. Yedeklerken çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak, yedeklemeyi iş gününün sonunda başlatmayı tercih ediyorum, böylece hiçbir şeyi yavaşlatmasın.

Yedekleme bittiğinde, bir Sistem Onarım Diski oluşturmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Eğer bilgisayarınızda optik sürücü var ise diski hemen oluşturabilirsiniz.

Bilgisayarınızda optik sürücü yok ise bir kurtarma sürücüsü oluşturabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için bir flash sürücüsüne ihtiyacınız olacaktır. Denetim Masası ardından Kurtarma aracını açın. Açılan ekranda Kurtarma sürücüsü oluştur seçeneğine tıklayın ve yönergeleri izleyin. Veya bir kurtarma sürücüsü oluşturma kılavuzumuza bakabilirsiniz. Bu sürücü, zamanı geldiğinde sistem görüntünüzü geri yüklemenizi sağlayacaktır.

Hard Disk İmajı Geri Yükleme

Bilgisayarınızda yavaşlama, performans düşüklüğü veya Windows’u yeniden yükleme ihtiyacı duyduğunuzda, kurtarma ortamına girip yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz.

Windows Çalışıyorsa

Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik simgesine tıklayın.

Kurtarma seçeneklerinden Gelişmiş başlangıç altında bulunan şimdi yeniden başlat düğmesine tıklayın.

Sorun Gider seçeneğini işaretleyin.

Gelişmiş seçenekleri işaretleyin.

Gelişmiş seçeneklerde Sistem Görüntüsü Kurtarma seçeneğine tıklayın.

Sistem görüntüsü kurtar ekranında kullanıcı adınızı ve varsa oturum şifrenizi yazın. Açılan ekranda imaj dosyanız hangi sürücüde seçip kurulum işlemini yapabilirsiniz.

Windows Açılmıyor ise

Windows önyükleme DVD’sini veya önyükleme USB’sini bilgisayarınızda bağlayın ve “Herhangi bir tuşa basın…” uyarısı ekranınıza geldiğinde bir tuşa basın ve önyükleme menüsünü açın.

Önyükleme DVD’sini veya USB’sini bağladığınızda “Herhangi bir tuşa basın…” uyarısı veya önyükleme ekranı açılmaz ise BIOS ayarlarından veya bilgisayarınızın BOOT tuşuna klavyenizden basın ve birinci BOOT seçeneğini önyükleme DVD’sini veya USB’sini seçin. Bilgisayarınız yeniden başladığında önyükleme sürücüsünden açılacaktır.

Windows kurulum ekranında Bilgisayarı onarın seçeneğini işaretleyin. Bu seçenekten sonrası yukarıda anlattığımız sorun gider seçenekleri ile aynıdır. Kurulumun devamı için yukarıdaki resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*