Windows 10 Masaüstünü Göster Kullanma Yolları

Windows 10 Masaüstünü Göster Kullanma Yolları

Windows 10 Masaüstünü göster kullanma yolları nelerdir? Bilgisayar kullanıcılarının çok sık kullandığı bir uygulama olan Masaüstünü göster uygulamasının farklı kullanma yolları vardır.

Windows 10 Masaüstünü Göster Nedir?

Masaüstünü göster, bilgisayarınızda çok pencereli çalışmanız gerektiğinizde veya ekranınızda herhangi bir pencere açık iken ihtiyaç halinde hızlıca masaüstüne geçiş yapmanızı sağlar. Masaüstünü göster uygulaması Windows’un hemen hemen tüm sürümünde bulunmaktadır.

Masaüstünü Göster Kullanma Yolları

Yöntem 1
windows-10-masaustunu-goster-kullanma-yolları

Windows 10’da Masaüstünü göster ikonu görev çubuğunun en sağ köşesinde bulunur. En sağ köşede dikey bir çizgi ile ayrılmıştır. Bu ikona tıkladığınızda tüm açık pencereleri simge durumuna alır, tekrar tıkladığınızda simge durumundaki pencereler eski haline döner.

Yöntem 2
windows-10-masaustunu-goster-kullanma-yolları

Görev çubuğunda Mouse ile sağ tuş yapın ve ardından açılan listeden Masaüstünü göster’i seçin. Tüm açık pencereleri simge durumuna geçer, tekrar aynı işlemi yaptığınızda Masaüstünü göster yerine aynı yerde Açık pencereleri göster’i tıkladığınızda simge durumundaki pencereler eski halleri ile geri açılır.

Yöntem 3

Masaüstünü göster ikonun yaptığı görevi klavye kısayolları ilede yapabilirsiniz. Masaüstünü göster kısayolları;

  1. Windows Logo Tuşu + D : Masaüstünü göster’in klavye kısayol tuşudur. Klavyenizden aynı anda bu iki tuşa bastığınızda açık pencereler simge durumuna küçülür ve masaüstüne geçiş yapar. Bu tuşlara tekrar basarsanız simge durumundaki pencereler eski halleri ile tekrar açılır.
  2. Windows Logo Tuşu + M : Klavyenizde aynı anda bu iki tuşa bastığınızda açık pencereler simge durumuna küçülür ve masaüstüne geçiş yapar. Fakat tekrar bastığınızda simge durumundaki pencereler açılmaz. Simge durumundaki pencereleri kısayol ile tekrar açmak için aşağıdaki kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.
  3. Windows Logo Tuşu + Shift + M : Bu kısayol tuşları Windows Logo tuşu + M ile simge durumuna küçülttüğünüz pencereleri eski hali ile geri yükler.
Masaüstünü Göster Kısayolu Oluşturma

Masaüstünü göster ikonu oluşturup, ikonu kendi istediğiniz bir yere sabitleyip masaüstünü göster’i kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken;

windows-10-masaustunu-goster-kullanma-yolları

Masaüstünde Mouse ile sağ tuş yapın ve açılan listeden Yeni > Kısayol seçeneğine tıklayın. Kısayol oluştur iletişim kutusu açıldığında Öğenin konumu kutusuna aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın ve ardından İleri düğmesine tıklayın.

%windir%\explorer.exe shell:::{3080F90D-D7AD-11D9-BD98-0000947B0257}

Konum için bir ad yazın ardından Son düğmesine tıklayın.

Masaüstünü göster kısayolunu oluştuktan sonra kısayolu simgesini masaüstünü göster ile yapmak isterseniz, kısayola sağ tuş yapın ve ardından özelliklere tıklayın. Özellikler ekranı açıldığında simge değiştir düğmesine tıklayın ve açılan ekrana aşağıdaki kodu yazıp Masaüstünü göster simgesini seçebilirsiniz.

%SystemRoot%\System32\shell32.dll

Simgeyi kendi istediğiniz bir ikonda seçebilirsiniz veya simge değişmeyip olduğu gibide bırakabilirsiniz.

Masaüstünde bulunan kısayolu Mouse ile tutup görev çubuğuna bırakıp sabitleyebilirsiniz. İkonu görev çubuğuna sabitleyecek ve bu ikona tıkladığınızda Masaüstünü göster görevini yerine getirecektir.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*