Windows 10 Mayıs 2021 Güncellemesi 21H1 Nasıl Yüklenir

Windows 10 Mayıs 2021 Güncellemesi 21H1 Nasıl Yüklenir

Windows 10 Mayıs 2021 Güncellemesi 21H1 Nasıl Yüklenir? 18 Mayıs 2021 tarihinde Windows 10 21H1 güncellemesi yayınladı. Fakat Microsoft her zaman olduğu gibi bu güncellemeyi Windows 10 bilgisayarlara yavaş yavaş yaymaya devam ediyor. Bilgisayarınızın Windows Update ayarları otomatik ise muhtemelen bu güncelleme bir iki hafta içerisinde otomatik yüklenecektir. Fakat güncellemenin kendi yüklenmesini beklemek yerine hemen yüklemek isterseniz bu da mümkün.

Benim tavsiyem güncellemeyi Windows’un zamanı geldiğinde kendi yüklemesi. Bunun en önemli avantajlarından biri güncellemede herhangi bir sorun var ise herhangi bir Windows hatası ile uğraşmamış olursunuz. Ayrıca Microsoft 21H1 güncellemesi ile beklenen büyük yenilikleri erteleme kararı aldı. Bundan dolayı 21H1 güncellemesi çok küçük bir güncellemedir. İlk başlarda planlanan büyük Windows güncellemesi 21H1 muhtemelen 2021 yıl sonuna doğru 21H2 adı ile yayınlanacaktır.

.Windows 10’u güncellemek için ilk önce Windows Update’i kontrol ediniz. Eğer Update bilgisayarınız için güncelleme gelmedi ise isteğe bağlı indirip bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bu makalemizde güncellemeyi hem otomatik hem de kendimiz indirip nasıl kurabiliriz onu anlatacağım.

1.Windows Update ile Güncelleme

Windows Update’i kontrol etmek için;

windows-10-mayis-2021-guncellemesi-21h1-nasil-yuklenir
Resim 1

Klavyenizden Windows pencere tuşu + I tuşuna basıp Ayarlar uygulamasını açın. Ayrıca ayarlar uygulamasını başlangıç menüsünden de çalıştırabilirsiniz. Ardından Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme seçeneğine tıklayın. Ardından Windows Update altında Güncelleştirmeleri denetle düğmesine tıklayın. Eğer Microsoft bilgisayarınız için güncellemeyi yayınladı ise “İsteğe bağlı güncellemeleri görüntüle” bağlantısının altında “Windows 10, sürüm 21H1 için özellik güncellemesi” adında güncellemeyi görebilirsiniz.

Eğer Windows Update herhangi bir güncelleme getirmedi ise bilgisayarınız için henüz güncelleme gelmemiş olabilr. Veya bilgisayarınız güncellemeyi daha önceden yüklemiş olabilir. Bu durumda emin olmak için güncelleştirme geçmişini kontrol etmenizde fayda vardır.

Güncelleştirme geçmişini kontrol etmek için;

windows-10-mayis-2021-guncellemesi-21h1-nasil-yuklenir
Resim 2

Windows Update altında “Güncelleştirme geçmişini görüntüle” seçeneğine tıklayıp kontrol edebilirsiniz.

2. Mayıs 2021 Güncellemesini İndirip Yükleme

Eğer güncelleme bilgisayarınıza Update ile gelmedi ise Microsoft’un güncelleme asistanı aracıyla yükleyebilirsiniz. Bunun için Microsoft’un Windows 10’u İndir sayfasına gidin ve indirmek için “Şimdi Güncelle” düğmesini tıklayın.

Aracı indirdikten sonra çalıştırın.

windows-10-mayis-2021-guncellemesi-21h1-nasil-yuklenir
Resim 3

Aracı çalıştırdığınızda Windows son güncellemeye sahip değilse Resim ‘teki gibi “Bu bilgisayar 20H2 sürümünü çalıştırıyor. En son sürüm 21H1’dir. ” uyarısı ekrana gelecektir. Şimdi Güncelle düğmesine tıklayıp işlemi başlatabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki linklerden bilgisayarınıza uygun olan güncelleme paketini indirip kurarak Windows’u 21H1 güncellemesine sahip olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*