Windows 10’da Ağ Yazıcısı Nasıl Eklenir?

Windows 10’da Ağ Yazıcısı Nasıl Eklenir?

Windows 10’da Ağ Yazıcısı Nasıl Eklenir? Özellikle birden fazla bilgisayar bulunan ağlarda her bilgisayara ayrı bir yazıcı almak yerine ağ yazıcılarını kullanabilirsiniz. Ağ yazıcıları bağlı oldukları bilgisayar ağındaki tüm bilgisayarlar tarafından erişilebilmektedir. Bu sayede birçok yazıcı yerine tek bir yazıcı ile ağdaki bilgisayarların yazıcıdan çıktı alması sağlanabilmektedir.

Ağ yazıcıları bulundukları ağa kablolu ve yazıcının özelliğinde var ise kablosuz olarak bağlanabilmektedir. Ayrıca USB kablo ile bağladığınız bir yazıcıyı bağlı olduğu bilgisayarda paylaşım vererek ağdaki diğer bilgisayarlarında çıktı almasını sağlayabilirsiniz. En önemli fark paylaşım ile eklendiğiniz yazıcıyı kullanabilmeniz için yazıcının bağlı olduğu bilgisayarın açık olması gerekmektedir. Fakat ağ özelliği olan yazıcılarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu makalemizde ağ yazısını Ethernet kablosu ile ağa bağlama ve bilgisayara ekleme konularını anlatacağız.

1. Yazıcıyı Ethernet Kablosu ile Ağa Bağlama

Bir ağ yazıcısını ağa bağlamak için:

Yazıcınızın arkasında veya yanında bulunan Ethernet bağlantı noktasına , Ethernet kablosunun bir ucunu bağlayın.

Ağ yönlendiricinize (modem, hub, router vb.) Ethernet kablosunun diğer ucunu bağlayın.

Ağ bağlantılarını yaptıktan sonra yazıcınızı açın. Yazıcınızı çalıştırdıktan sonra otomatik olarak ip adresi alacaktır. Fakat yazıcının ip adresini sabitlemeniz kesinti yaşamanızı engelleyecektir. Yazıcının IP adresini üreticisinin yönetim yazılımından veya yazıcının üzerindeki tuşlar ile menüden ağ ayarlarını yapabilirsiniz.

Genelde olarak tüm ağ yazıcılarında üzerindeki tuşlar ile menüsünü açabilirsiniz. Yazıcının menüsü İngilizce ise genel Network Setup (Ağ Kurulumu) seçeneğinden IP ayarlarını yapabilirsiniz. IP ayarlarını genel olarak Menü > Network Setup (Ağ Kurulumu) > IP Address Set (IP Adres Ayar) > Manual (Elle) sıralamasıyla ulaşabilirsiniz.

Eğer IP adresini sabitlemek için üretici yazılımını kullanmak isterseniz yazıcı ile birlikte gelen kurulum CD’sinde uygulamayı kurmanız gerekmektedir. Eğer yazıcı üreticisinin CD’si yok ise;

Yazıcınız yukardaki markalardan birin ait ise bu adreslerden indirip hem sürücüleri hem yönetim programlarını indirebilirsiniz.

Yazınızın IP adresini sabitlemek istemezseniz yönetim yazılımını kesinlikle kurmanız gerekmektedir. Yönetim programı yazıcınıza bağlanabilmeniz için yazdırma portu açacağından yazıcınızın IP adresi değişse bile bağlantı sorunu yaşamazsınız.

Windows 10’da Ağ Yazıcısını Bilgisayara Ekleme

Yazıcınızın IP bağlantısını ve IP ayarlarını yaptıktan sonra sürücülerini Cd’den veya üreticisi sitesinden indirip kurun. Yazıcınıza ait yönetim programı genelde sürücü kurulumunda yazıcıyı bulup ekliyor. Yazılım ve sürücüleri kurduğunuzda yazıcı eklenmez ise;

windows-10da-ag-yazicisi-nasil-eklenir
Resim 3

Denetim masasını açın ve ardından Aygıtlar ve yazıcıları görüntüle seçeneğine tıklayın.

windows-10da-ag-yazicisi-nasil-eklenir
Resim 4

Aygıtlar ve yazıcılar sayfası açıldığında Yazıcı ekle butonuna tıklayın.

windows-10da-ag-yazicisi-nasil-eklenir
Resim 5

Bilgisayarınız kısa bir tarama yaptıktan sonra Resim 5’teki gibi bulduğu yazıcı ve tarayıcıları listeleyecektir. Yazıcınız listede var ise seçin ve sonraki düğmesine tıklayın.

windows-10da-ag-yazicisi-nasil-eklenir
Resim 6

Bilgisayarınız Resim 6’daki gibi yazıcınızı kısa bir sürede ekleyecektir.

Resim 7

Yükleme bittiğinde Yazıcılar altında eklemiş olduğunuz yazıcıyı görebilirsiniz.

Eğer yazıcınız;

Resim 8

Yazıcınız otomatik aramada bulunmaz ise istediğim yazıcı listelenmiyor linkine tıklayın.

Resim 9

Burada TCP/IP adresi veya ana bilgisayar adı kullanarak yazıcı ekle seçeneğini işaretleyip Sonraki butonuna tıklayın.

Resim 10

Burada Ana bilgisayar adı veya IP adresi satırına yazıcınızın IP adresini yazmanız gerekmektedir. Yazıcınız IP adresini bilmiyorsanız birkaç farklı yoldan öğrenebilirsiniz:

  • Birçok yazının ekranında IP adresi yazmaktadır. Yazıcı ekranına bakıp öğrenebilirsiniz. Eğer Yazıcı ekranında IP adresi yazmıyor ise yazıcının menüsünden Ağ ayarları altında bulabilirsiniz.
  • Ayrıca yazıcı yapılandırma sayfasını yazdırıp IP adresini bulabilirsiniz. Yazıcının ayarlar menüsünden yapılandırma ayarlarını yazdır yaptığınızda IP adresini bulabilirsiniz.
  • Yazıcı üzerinden IP adresini bulamazsanız eğer yazıcınız modeme bağlı ise modem arayüzünde bulabilirsiniz. Aynı şekilde akıllı switch veya router kullanıyorsanız bu cihazların arayüzünden bulabilirsiniz.
  • Farklı olarak ağ tarama programları ile bulabilirsiniz.

IP adresini bulduktan sonra Resim 10’daki gibi adres satırına IP adresini yazın ve Sonraki butonuna tıklayın.

Resim 11

Bilgisayarınız kısa bir süre yazıcı sürücüsünü aradıktan sonra yazıcı sürücüsünü yükleyecektir. Bazı durumlarsa geçerli sürücüyü kullan veya değiştir sayfası açılabilir yüklü olan sürücüyü kullanmayı seçip kuruluma devam edebilirsiniz.

Resim 12

Sürücü kurulumu bittikten sonra Sonraki butonuna tıklayıp kurulumu tamamlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*