Windows 10’da Kablosuz Ağ Yazıcısı Nasıl Eklenir?

Windows 10’da Kablosuz Ağ Yazıcısı Nasıl Eklenir?

Windows 10’da Kablosuz Ağ Yazıcısı Nasıl Eklenir? Özellikle birden fazla bilgisayar bulunan ağlarda her bilgisayara ayrı bir yazıcı almak yerine ağ yazıcılarını kullanabilirsiniz. Ağ yazıcıları bağlı oldukları bilgisayar ağındaki tüm bilgisayarlar tarafından erişilebilmektedir. Bu sayede birçok yazıcı yerine tek bir yazıcı ile ağdaki bilgisayarların yazıcıdan çıktı alması sağlanabilmektedir.

Ağ yazıcıları bulundukları ağa kablolu ve yazıcının özelliğinde var ise kablosuz olarak bağlanabilmektedir. Ayrıca USB kablo ile bağladığınız bir yazıcıyı bağlı olduğu bilgisayarda paylaşım vererek ağdaki diğer bilgisayarlarında çıktı almasını sağlayabilirsiniz. En önemli fark paylaşım ile eklendiğiniz yazıcıyı kullanabilmeniz için yazıcının bağlı olduğu bilgisayarın açık olması gerekmektedir. Fakat ağ özelliği olan yazıcılarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu makalemizde kablosuz ağ yazıcısının kurulumu ve Windows 10 yüklü bilgisayara nasıl ekleneceğini anlatacağız.

Yazıcıyı Kablosuz Ağa Bağlama

Wi-Fi özellikli çoğu yazıcı genelde yerleşik menü ekranını kullanılarak ağ ayalarının yapılıp bağlanılmasını sağlamaktadır. Yerleşik menü sayesinde kablosuz ağ ayarlarını çok kısa bir sürede yapabilmektesiniz. Burada dikkat edilmesi gereken Wi-Fi yazıcının güçlü bir sinyal alabilmesi için yönlendiriciye (Modem, access point, Wi-fi router vb.) yeterince yakın kurmaya dikkat edin.

Ayrıca bazı Wi-Fi yazıcılar kablosuz ayarlarının yapılabilmesi için bilgisayara USB kablo bağlanıp yönetim programı ile ayarların yapılandırılmasını istemektedir. Böyle bir durumda yazıcı üreticisinin yönetim programını bilgisayar kurmanız ve bir kereye mahsus USB ile yazıcınızı bağlamanız gerekmektedir.

Yazıcınızın kablosuz ayarlarını yapılandırdıktan sonra kablosuz ağ yönlendiricisine bağlayın. Ayrıca yazıcı ve yönlendiricinin her ikisi de WPS push-to-connect özelliğini destekliyorsa, yazıcıdaki WPS düğmesine basın, ardından iki dakika içinde yönlendiricideki WPS düğmesine basın. Yazıcı otomatik olarak ağa bağlantı yapacaktır.

Yazıcınız kablosuz ağa bağlandıktan sonra sürücü CD’den yazıcının sürücü ve gerekiyorsa yönetim programını kurun. Eğer yazıcı üreticisinin CD’si yok ise;

Yazıcınız yukardaki markalardan birine ait ise bu adreslerden indirip hem sürücüleri hem yönetim programlarını indirip kurabilirsiniz.

Kablosuz Ağ Yazıcısını Bilgisayara Bağlama

Yazıcı ayarlarını yaptıktan sonra ve kablosuz ağa bağlayıp bilgisayarınıza sürücüleri kurduktan sonra;

windows-10da-kablosuz-ag-yazicisi-nasil-eklenir
Resim 1

Denetim masasını açın ve ardından Aygıtlar ve yazıcıları görüntüle seçeneğine tıklayın.

windows-10da-kablosuz-ag-yazicisi-nasil-eklenir
Resim 2

Aygıtlar ve yazıcılar sayfası açıldığında Yazıcı ekle butonuna tıklayın.

windows-10da-kablosuz-ag-yazicisi-nasil-eklenir
Resim 3

Arama listesinde kablosuz yazıcınız listelendiğinde yazıcıyı seçin ve Sonraki butonuna tıklayın.

Resim 4

Burada kısa bir süre bekledikten sonra yazıcı sürücüleri bilgisayarınıza yazıcıyı kuracaktır.

Resim 5

Yazıcı kurulumunu Sonraki butonuna tıklayıp bitirebilirsiniz.

Ayrıca bazı yazıcıları bilgisayara ekleyebilmeniz için bilgisayarınızdan Wi-Fi ile yazıcıya bağlanmanız ve ardından kurulum yapmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda yazıcınız kablosuz ayarları yapılandırırken sizden şifre girmenizi isteyecektir. Burada yazıcının kablosuz şifre ayarlarını yapıp bilgisayarınızdan kablosuz olarak yazıcıya bağlandıktan sonra yazıcı ekle ile bilgisayarınıza eklemeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak;

Resim 6

Bilgisayarınızda kablosuz bağlantıya tıklayın ve listeden yazıcınızı bulun. Ardından kurulum esnasında belirlediğiniz şifrenizi yazın ve bağlan düğmesine tıklayın. Yazıcınız bağlandıktan sonra yukarıdaki gibi yazı ekle seçeneklerini uyguladığınızda yazınız bağlanacaktır. Ayrıca Windows 10 ayarlarından da yazıcıyı ekleyebilirsiniz. Bunun için;

Başlat menüsünde veya arama çubuğunda yazıcılar yazdığınızda arama sonucunda Yazıcılar ve tarayıcılar listelenecektir. Yazıcılar ve tarayıcıları seçin.

Açılan sayfada Yazıcı veya tarayıcı ekleyin butonuna tıkladığınızda yazıcınız otomatik olarak eklenecektir.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*