Windows 10’da Bir Uygulamanın Kaç Bit Olduğunu Bulma

Windows 10’da Bir Uygulamanın 32-Bit veya 64-Bit Olduğunu Bulma

Windows 10’da Bir Uygulamanın 32-Bit veya 64-Bit Olduğunu Bulma. Son zamanlarda bir bilgisayar satın aldıysanız, büyük ihtimal yüklü Windows 10’un sürümü 64-bit olacaktır. Windows 10’un 32 Bit dürümü sadece 32-Bit programların kurulmasına izin vermektedir. 64 Bit işletim sisteminde ise her iki mimariye ait programlar veya yazılımlar kullanılabilmektedir.

Bilgisayarınızda yüklü bir uygulamadan daha performansını artırmak veya geliştirme yapmak isteyebilirsiniz. Bu veya bunun gibi durumlarda bilgisayarda yüklü olan uygulamanın hangi mimariyi kullandığını bulmanın birçok yöntemi vardır. Ayrıca bu yöntemler çok kısa ve kolay bir şekilde uygulanabilmektedir.

Makalemizde bir uygulamanın 32 Bit’mi yoksa 64 Bit’mi olduğunu bulmak için aşağıdaki yöntemleri anlatacağım.

  • Görev Yöneticisi’nden Bulma.
  • Program Özelliklerinden Bulma.
  • Dosya Gezgininden Bulma.
  • Programın Hakkında veya Yardım Menüsünden Bulma.

1) Görev Yöneticisi’ni Kullanarak Bir Uygulamanın 32 Bit’mi yoksa 64 Bit’mi Olduğunu Bulma

windows-10da-bir-uygulamanin-32-bit-veya-64-bit-oldugunu-bulma
Resim 1

Görev çubuğunda mouse ile sağ tuş yapıp Görev Yöneticisi’ni başlatalım. Ayrıca Görev Yöneticisi’ni kısayol tuşları ilede başlatabilirsiniz. Görev yöneticisi kısayolu için klavyenizden “Ctrl + Üst Karakter + Esc” tuşlarına aynı anda basmanız yeterli olacaktır.

windows-10da-bir-uygulamanin-32-bit-veya-64-bit-oldugunu-bulma
Resim 2

Görev Yöneticisi açıldıktan sonra Ayrıntılar sekmesine tıklayın. Ardından sütun isimlerinin herhangi birine mouse ile sağ tuş yapıp “Sütunlar Seç” seçeneğini işaretleyin.

windows-10da-bir-uygulamanin-32-bit-veya-64-bit-oldugunu-bulma
Resim 3

Sütunları Seç penceresi açıldığında listeden “Platform” seçeneğini bulup yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ardından tamam düğmesine tıklayın.

Resim 4

Bu işlem, Görev Yöneticisi’ne Platform sütununu ekler ve Platform sütunu da çalışan her uygulama veya işlem için 32 Bit’mi yoksa 64 Bit’mi olduğu hakkında bilgi verir.

2) 32 Bit’mi yoksa 64 Bit’mi Olduğunu Öğrenmek İstediğiniz Programın Özelliklerinden Bulma

Resim 5

Kaç Bit olduğunu öğrenmek istediğiniz programın “exe” uzantısında veya kısayolunda mouse ile sağ tuş yapın. Açılan listeniz en altında özellikler seçeneğini işaretleyin.

Resim 6

Program özelliklerinde Uyumluluk sekmesini açın. Ardından “Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu” kutucuğunu işaretleyin. Daha sonra açılan listede eğer;

  • Liste Windows 95 ile başlıyorsa seçtiğiniz uygulama 32 Bitlik bir uygulamadır.
  • Eğer liste Windows Vista ile başlıyorsa seçtiğiniz uygulama 64 Bitlik bir uygulamadır.

Resim 6’da gördüğünüz gibi bizim seçtiğimiz 32 bitlik bir uygulama.

3) Dosya Gezgininden Bir Uygulama 32 Bit’mi yoksa 64 Bit’mi Olduğunu Bulma

Dosya gezginini görev çubuğundan başlattıktan sonra sol menüde Bu Bilgisayar ve ardından Windows (C:) sürücüsünü seçin. Ayrıca başlat menüsünden veya masaüstünde var ise Bu bilgisayar ikonuna tıklayıp Windows (C:) sürücüsünü başlatabilirsiniz.

Resim 7

Windows 10’da bir program veya yazılım kurulduğunda “C” sürücüsünde Program files veya Program Dosyaları (x86) klasörlerinden birine yüklenir. Eğer program veya yazılım 64 Bit ise “C: Program Files” klasörüne yüklenirken, 32 Bit ise “C: Program Files (x86)” klasörüne yüklenir.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı uygulamalar 64 Bit olsa bile Program Dosyaları (x86) klasörüne yüklenebilir. Buna en iyi örnek Google Chrome’un 64 bit sürümü kendisini Program Dosyaları (x86) klasörüne yüklemektedir.

Programın Hakkında veya Yardım Bölümünden Kaç Bit Olduğunu Bulma

Bazı uygulamalarda veya yazılımda hakkında veya yardım bölümünde versiyon bilgisi yanında kaç bit olduğu bilgisi de yer almaktadır.

Resim 8

Google Chrome Ayarlar menüsüne daha sonrada Yardım menüsüne ve açılan listeden Google Chrome hakkında seçeneğine tıklayın.

Resim 9

Chrome hakkında sayfası açıldığında kaç bit olduğunu görebilirsiniz.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*