Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? Diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi Microsoft Windows 10’da kullanıcılarının ekran görüntüsü almasına imkan verir.

Ekran görüntüsü alma işlemi ekran görüntüsü yakalama, anlık erkan görüntüsü gibide bilinmektedir. Hemen hemen tüm Windows sürümlerinde ekran görüntüsü alma özelliği yerleşik olarak bulunmaktadır.

Ayrıca Windows 10, ekran görüntülerini yakalamak ve kaydetmek için çeşitli yöntemler sunsa da, yakalama sürecini daha kolay ve çok yönlü hale getirmek için birkaç üçüncü taraf yazılımlarda bulunmaktadır.

Ekran görüntüsünü kaydetmek;

  • Ekranda gerçekleştirilen işlemlerin kanıtını sağlar.
  • İlginç bir anı veya elde edilen bir başarıyı hatırlamayı veya sergilemeyi sağlar.
  • Teknik bir sorunu yakalayıp, teknik servise göndermeyi sağlar.
  • Sonradan kontrol etmek veya ihtiyaç halinde başvurmak için mesaj veya yorumları yakalamayı sağlar.
  • Bir süreci anlamayı kolaylaştırmak için adım adım kaydedip, ihtiyaç halinde görüntülemeyi sağlar.

bunlar gibi daha bir çok konuda fayda sağlayabilir.

Windows 10’da bazı basit kısayol tuşları ile kolayca ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunlar bir ekran görüntüsü almanıza ve bir klasöre kaydetmenize olanak tanımaktadır. Tüm ekranın veya ekranda yalnızca bir pencerenin ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Ekran görüntüsünü panoya kaydedip, daha sonra Microsoft Paint gibi herhangi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Yakalama Yöntemleri

Yöntem 1/7

Print Screen (PrtScn) ile Hızlı Ekran Görüntüleri Alma

windows-10da-ekran-goruntusu-nasil-alinir
Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bu yöntem en kolay ekran görüntüsü alma yöntemidir diyebiliriz. Klavyenizde Print Screen (PrtScn) tuşuna bastığınızda tüm ekran görüntüsünü panoya kopyalar. Print Screen (PrtScn) ile çekilen fotoğrafı görüntülemek için daha sonradan herhangi bir resim düzenleme programına yapıştırmanız gerekmektedir.

Not: Bazı dizüstü bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda bunun yerine “Alt + Fn + PrtScn” tuşlarına basmanız gerekebilir.

windows-10da-ekran-goruntusu-nasil-alinir

Yakalanan ekran görüntüsünü kaydetmek için, “Paint” veya “Word” gibi herhangi bir çizim veya belge düzenleme programını kullanabilirsiniz. Başlat menüsüne veya arama çubuğuna Paint yazın ve arama sonuçlarında Paint uygulamasını seçin.

windows-10da-ekran-goruntusu-nasil-alinir

Paint uygulaması açıldığında klavyenizden Ctrl + V tuşlarına veya Giriş sekmesi altında Pano simgesine tıklayın.

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Paint, Print Screen (PrtScn) tuşu ile yakın zamanda çekilen resmi gösterecektir. Ekran görüntüsünü istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Yöntem 2/7

Windows Logo Tuşu ve Print Screen (PrtScn) Tuşları ile Ekran Görüntüsü Alma

windows-10da-ekran-goruntusu-nasil-alinir

Bu yöntem yukarıdaki ilk yönteme göre iki adımda alınan ekran görüntüsünü tek adımda alınmasını sağlar. Tüm ekran görüntüsünü tek adımda almak için yapmanız gereken Windows logo tuşu + Print Screen (PrtScn) tuşlarına aynı anda basmaktır. Bu tuşlara bastığınızda ekran çok kısa kararıp normale dönecektir.

Tuşlara bastıktan sonra ekran görüntüsünü “Bu Bilgisayar” altındaki “Resimler” klasöründe “Ekran görüntüleri” adlı bir klasöre kaydeder. Ayrıca bu tuşlara her bastığınızda ekran görüntüleri klasörüne seri olarak artan numaralarla yeni ekran görüntülerini kaydeder.

Yöntem 3/7

Yalnızca Mevcut Pencerenin Ekran Görüntüsünü Alma

Tüm ekran yerine sadece açtığınız bir uygulamanın veya pencerenin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız;

  1. Ekran görüntüsü almak istediğiniz uygulamaya ve pencereye tıklayın. Ön planda olduğundan ve diğer açık uygulamaların arkasında olmadığından emin olun.
  2. Alt + Print Screen’e basın .
  3. MS Paint’i açın.
  4. Klavyenizden Ctrl + V tuşlarına veya Giriş sekmesinde Pano simgesine tıklayın.
  5. Bu işlem açık pencerenin ekran görüntüsünü Paint’e yapıştıracaktır. Ekran görüntüsünü istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Yöntem 4/7

Bir Ekran Görüntüsünde Ekranın Herhangi Bir Parçasını Alma

Ekranın istediğiniz bir parçasının görüntüsünü almak istiyorsanız bu yöntemi kullanmalısınız. Bu yöntem ile bilgisayarınızda kısmi ekran görüntüsü alabilirsiniz.

windows-10da-ekran-goruntusu-nasil-alinir

Klavyenizden Windows logo tuşu + Shift + S tuşlarına aynı anda basın. Ekran kararacak ve ekranın üst bölümünde ekran alıntısı açılacaktır.

İlk seçenek ekran görüntüsünü kare veya dikdörtgen şeklinde yakalamanızı sağlar. Ayrıca ekranın herhangi bir köşesinden diğerine kadar çizdiğinizde tam ekran görüntüsü olarak da kaydetmenizi sağlar.

İkinci seçenek ekran görüntüsünü serbest şekilde yakalamanızı sağlar. Kaydetmek istediğiniz ekran görüntüsünü Mouse ile serbest şekilde çizip kaydetmenizi sağlar.

Üçüncü seçenek pencere ekran alıntısı yakalamanızı sağlar. Etkin uygulamanın veya pencerenin ekran görüntüsünü kaydetmenizi sağlar.

Dördüncü seçenek tam ekran alıntısını yakalamanızı sağlar.

Yöntem 5/7

Ekran Alıntısı Uygulaması ile Ekran Görüntüsü Alma

Ekran Alıntısı Aracı, Windows 10’da ekran görüntülerini yakalamaya yardımcı olan basit küçük bir programdır. Bu aracı kullanarak bir ekran görüntüsü almak için:

windows-10da-ekran-goruntusu-nasil-alinir

Öncelikle başlat menüsüne veya arama çubuğuna ekran alıntısı aracı yazın.

windows-10da-ekran-goruntusu-nasil-alinir

Ekran alıntısı aracı açıldığında, ekran görüntüsü almak için Yeni düğmesine tıklayın.

Ekran Alıntısı Aracı, yakaladığı alanı göstermek için yeni bir pencere açar. Daha sonra kaydet düğmesine tıklayıp ekran görüntüsünü istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.

Yöntem 6/7

Xbox Game Bar ile Ekran Görüntüsü Alma

Xbox Game Bar Windows 10’da yerleşik olarak bulunan özellikle oyun oynarken ekran görüntüsü almak için çok kullanışlı özellikler sunan uygulamadır.

İlk önce Ayarlar’dan Xbox Game Bar’ın etkin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için;

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Klavyenizden Windows logo tuşu + I tuşlarına aynı anda basın veya Başlat menüsüne ayarlar yazıp arama sonuçlarından Ayarlar uygulamasını açın. Ayarlar ekranında Oyun simgesine tıklayın. Oyun simgesini Arama kutusuna XBOX Game Bar veya oyun yazıp arama sonuçlarından da açabilirsiniz.

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Oyun sayfası açıldığında Xbox Game Bar altındaki düğme kapalı ise açık konumuna getirin. Ayrıca bu sayfada Xbox Game Bar klavye kısayollarını düzenleyebilirsiniz.

Xbox Game Bar ayarlarını kontrol ettikten sonra ekran görüntüsü almak için;

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Klavyenizden Windows logo tuşu + G tuşlarına aynı anda basın. Ekran kararıp Xbox Game Bar uygulamasını açacaktır. Ardından Game Bar açıldığından yakala düğmesine tıklayın.

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Yakala menüsünde fotoğraf düğmesine tıklarsanız tüm ekran görüntüsünü alır. Video kaydı yapmak isterseniz video kaydet düğmesine tıklayın. Ayrıca video kaydı sırasında mikrofonu kullanmak isterseniz, mikrofon düğmesine tıklayın.

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Game Bar anlık görüntülerini “Videolar” klasörü altındaki “Yakalamalar” klasöründe saklar. “C:\Kullanıcılar\KullanıcıAdı\Belgelerim\Videolarım\Yakalamalar”

Yöntem 7/7

Windows Ink Çalışma Alanı ile Ekran Görüntüsü Alma

Windows Ink Çalışma Alanı, yapışkan Notlar, Çizim Pedi ve Snip ve Sketch uygulamalarını Windows’ta başlatmanıza izin verir.

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde Windows Ink çalışma alanı simgesine tıklayın.

Windows Ink çalışma alanı uygulaması açıldığında Tam ekran alıntısı’na tıklayın.

Ekran görüntüsü otomatik olarak Alıntı ve Taslak uygulamasında açılacaktır. Burada resimde düzeltme yapabilir veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Windows 10’da yerleşik olarak yüklü özellikler ile ekran görüntüsü alma ve kaydetmeyi anlattık. Bu özellikler dışında tüm bu işlemleri yapabildiğiniz üçüncü parti yazılımlarda bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*