windows 10 Home’dan Pro’ya Yükseltme

windows 10 Home’dan Pro’ya Yükseltme

windows 10 Home’dan Pro’ya Yükseltme , Windows 10 sürümlerimi Home ve Pro olarak 2 ana başlık atında ayırabiliriz.

Windows 10 Home

Windows 10 Home, bütün temel özelliklerin içerisinde bulunduğu ve önceki Windows sürümlerine göre daha hızlı ve muhteşem özellikli versiyonudur.

İsminden de anlaşılacağı gibi kişisel kullanım amaçlı bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Bir bilgisayar satın almaya gittiğinizde genel olarak üzerinde Windows 10 kurulu olacaktır.

Windows 10 Pro

Windows 10 Home içerisindeki tüm özellikleri sahiptir. Windows 10 Home’dan farklı bazı özellikleri bulunmaktadır.

Windows 10 Pro diğer sürümlerden farklı olarak, güvenlik konusunda daha geniş özelliklere sahiptir. Bilgi koruması, cihaz kaybolmalarına veya çalınmalarına karşı dosya sistemini korumak için BitLocker şifreleme, sanallaştırma, Uzak masa hizmetleri, kurumsal veri koruması gibi ekstra özellikleri bulunmaktadır.

Windows 10 Pro sürümünün en büyük farkı ağda bir domain yapıya rahatlıkla eklenebilmesidir. Domain yapılarda rahatlıkla çalışması işletmelere iyi bir iş ortamı sunmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse Windows 10 Home kişisel kullanım (ev kullanıcıları) için, Windows 10 Pro ise kurumsal amaç kullanım için tasarlanmıştır diyebiliriz.

Fakat Windows 10 Pro bu özelliklere sahip diye sadece iş ortamında kullanılacak anlamına gelmemektedir. Windows 10 Pro sürümünü kişisel bilgisayarında kullanmak isteyen kullanıcılar bilgisayarlarına kurup kullanabilirler.

Windows 10 Pro kullanmak için bilgisayarı alırken üzerinde kurulu olarak alabilir veya Windows 10 Home yüklü bilgisayarınızı Pro’ya yükseltebilirsiniz.

Windows 10 Home bilgisayarınızı Pro’ya yükseltmek için ihtiyacınız olan;

Windows 10 Pro ürün anahtarı veya dijital lisansı gereklidir. Elinizde bunlardan biri yok ise Microsoft’un web sitesinden veya yetkili satıcılardan satın alabilirsiniz.

Ayrıca etkinleştirme ayarlarından yükseltme yapabilmeniz internete ihtiyacınız olacaktır.

Windows 10 Home’dan Windows 10 Pro’ya Yükseltme

Yöntem 1
windows-10-homedan-proya-yukseltme

Başlat menüsüne veya arama çubuğuna etkinleştirme yazdığınızda arama sonuçlarında etkinleştirme ayarları gelecektir. Etkinleştirme aayarlarına tıklayın.

windows-10-homedan-proya-yukseltme

Etkinleştirme ekranında Ürün anahtarını değiştir simgesine tıklayın.

windows-10-homedan-proya-yukseltme

Ürün anahtarı simgesine tıkladığınızda Bir ürün anahtarı girin iletişim kutusu açılacaktır. Burada ürün anahtarı kutusuna elinizdeki Windows Pro ürün anahtarını veya dijital lisansınızı yazın. Ardında sonraki düğmesine tıklayın. Burada 1-2 dakika ürün anahtarı kontrol yaptıktan sonra eğer ürün anahtarınızda sorun yok ise yükseltmek için onay ekranı geldiğinde, onay verirseniz Pro’ya yükseltme işlemi başlayacaktır.

Yükseltme işlemi bilgisayar hızınıza ve internet hızına bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.

Ayrıca bu işleme başlamadan önce Windows güncellemeleriniz tam olmasında fayda vardır.

Yöntem 2

Ürün anahtarını değiştirme ekranına sistem özelliklerinden ulaşabilirsiniz.

windows-10-homedan-proya-yukseltme

Klavyenizden Windows logo tuşu + X tuşuna veya Mouse ile Başlat menüsüne sağ tuş yapın. Açılan listeden Sistem seçeneğini seçin.

Sistem özellikleri ekranı açıldığında Ürün anahtarını değiştirin veya Windows sürümünüzü yükseltin seçeneğine tıkladığınızda etkinleştirme ayarları sayfası açılacaktır. Daha sonra yukarıda anlatmış olduğumuz ürün anahtarı değiştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

Yöntem 3

Windows Media Creation Tool (Medya Oluşturma Aracı) ile yükseltme işlemi yapabilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmeniz için Microsoft’un web sitesinden Medya Oluşturma Aracını indirmeniz gerekmektedir. Ayrıca Medya Oluşturma Aracı ile bilgisayarınızı formatlayıp Windows 10 Pro’yu yükleyebilirsiniz. Temiz kurulum yapmak için iyi bir seçenektir.

Medya Oluşturma Aracı’nı bilgisayarınıza indirdikten sonra çalıştırın.

Medya Oluşturma Aracı açıldığında sözleşme şartlarını kabulet düğmesine tıklayın. Ardından Bu bilgisayarı şimdi yükselt‘i seçip ileri düğmesine tıklayın. Windows 10 yükseltme için gerekli dosyaları indirmesi biraz zaman alabilir.

Windows 10 yükseltme için gerekli dosyaları indirmesi biraz zaman alabilir.

İndirme işlemi bittikten sonra lisans koşulları ekranı açıldığında kabulet düğmesine tıkladığınızda Yükleme ekranı açılacaktır. Burada Kişisel dosyalarınızı saklama koşullarını kontrol ettikten sonra Yükle düğmesine tıklayıp işlemi başlata bilirsiniz.

Yükleme işleminden sonra Lisans anahtarınızı girip kullanmaya başlayabilirsiniz veya yüklemeden sonra etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*