Bilgisayardaki Disk MBR’mi GPT’mi Öğrenme

Bilgisayardaki Disk MBR’mi GPT’mi Öğrenme

Bilgisayardaki disk MBR‘mi GPT‘mi öğrenme kullanıcıların son zamanlarda oldukça merak ettiği bir konudur. MBR ve GPT bölümlemenin ne olduğunu daha önceki makalelerimizde paylaşmıştık.

Sıkça duyduğumuz MBR ve GPT ikisi de diski bölümlendirme işlemi yapar. Bu sayede kullanmak istediğiniz işletim sistemini kurup kullanabilirsiniz. Her ikisi de diskleri bölümlere ayırsa da ikisi arasında oldukça fark bulunmaktadır.

Aralarındaki bu farklar kullanıcıları da ister istemez kullandıkları diskin hangi bölümlendirme kullandığını merak etmesini sağlamaktadır. Bazı durumlarda da bu iki bölümlemeyi kullanma ihtiyaçları doğmaktadır. Tüm bunlar bir araya geldiğinde diskin hangi bölümü kullandığını öğrenmek bir ihtiyaç haline geliyor.

MBR ve GPT‘nin ne olduğunu bilen veya işletim sistemi kurulumunu kendi yapan kullanıcılar disklerindeki bölümleme sistemimin ne olduğunu bilir. Özellikle işletim sistemini kendi kurmamış kullanıcılar aşağıdaki yöntemler ile kolaylıkla disk yapılandırmalarını bulabilirler.

Disk Yönetimi Aracı ile Öğrenme

Bu yöntemde Windows içerisinde bulunan Disk Yönetimi aracını kullanarak diskinizin MBR veya GPT olduğunu öğrene bilirsiniz.

bilgisayardaki-disk-mbrmi-gptmi-ogrenme

Disk Yönetimi aracını açmak için klavyenizden Windows logo tuşu + R tuşlarına aynı anda basıp “Çalıştır” komut satırı iletişim kutusunu açın. Çalıştır komut satırı kutusuna aşağıdaki komutu yazıp enter tuşuna veya tamam düğmesine tıklayın.

diskmgmt.msc

Ayrıca disk yönetimi aracını klavyenizden Windows logo tuşu + X tuşuna basıp açılan listeden seçip açabilirsiniz.

bilgisayardaki-disk-mbr-mi-gpt-mi-ogrenme

Disk yönetimini açıldığında solda istediğiniz disklerden birini seçip Mouse ile sağ tuş yaptığınızda “Özellikler” penceresi açılacaktır.

Not: Diske sağ tıklayıp açılan menüde “MBR Diske Dönüştür” ibaresi var ise diskiniz GPT olarak bölümlenmiştir. Ayrıca listede “GPT Diske Dönüştür” ibaresi var ise diskiniz MBR olarak bölümlenmiştir.

bilgisayardaki-disk-mbr-mi-gpt-mi-ogrenme

Disk özellikleri açıldığında “Birimler” sekmesini tıklayın. Açılan sayfada “Bölümleme stili” satırında diskinizin MBR‘mi yoksa GPT‘mi olduğunu görebilirsiniz. Diskiniz GPT ise yukarıdaki resimde olduğu gibi görüntülenecektir.

bilgisayardaki-disk-mbr-mi-gpt-mi-ogrenme

Eğer diskiniz MBR ise yukarıdaki resimde olduğu gibi görüntülenecektir.

Aygıt Yöneticisi ile Diskiniz MBR’mi veya GPT’mi Öğrenme

Bu yöntemde aygıt yöneticisinde disk özellikleri bilgilerini kontrol ederek diskiniz MBR‘mi veya GPT‘mi öğrenebilirsiniz.

Aygıt yöneticisini açmak için “Çalıştır” komut satırı kutusuna aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter veya tamam düğmesine tıklayın.

mmc devmgmt.msc

Ayrıca Aygıt yöneticisini klavyenizden Windows logo tuşu + X tuşlarına basıp açılan listeden açabilirsiniz. Bir diğer çalıştırma yöntemi de başlat menüsüne veya arama çubuğuna Aygıt yöneticisi yazarak açabilirsiniz.

Aygıt yöneticisi açıldığında Disk sürücüleri altında diskinizi seçip üzerinde Mouse ile sağ tuş yapın. Ardından açılan listeden “Özellikler” seçeneğini işaretleyin.

Özellikler penceresi açıldığından “Birimler” sekmesini açın ve Birimler altında bulunan “Doldur” düğmesine tıklayın.

Kısa bir süre sonra disk bilgileriniz ekrana gelecektir. Burada “Bölümleme stili” satırında diskinizin MBR‘mi veya GPT‘mi olduğunu görebilirsiniz. Diskiniz GPT ise yukarıdaki resimde olduğu gibi görüntülenecektir.

Eğer diskiniz MBR ise yukarıdaki resimde olduğu gibi görüntülenecektir.

Komut İstemi ile Diskiniz MBR’mi veya GPT’mi Öğrenme

Komut isteminde birkaç komut ile diskinizin MBR‘mi yoksa GPT‘mi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Veri Kaybı Olmadan FAT32'yi NTFS'ye Dönüştürme

Başlat menüsüne veya arama çubuğuna “CMD” yazın ve yönetici olarak çalıştırın.

Komut istemi açıldığında sırasıyla aşağıdaki komutları yazın.

Diskpart
list disk

Diskler listelendiğinde, listenin en sonun GPT sütunun altında “*” (Yıldız) işareti var ise diskiniz GPT olarak bölümlenmiştir. Eğer GPT sütunu boş ise diskiniz MBR olarak bölümlenmiştir.

PowerShell ile Diskiniz MBR’mi veya GPT’mi Öğrenme

Windows PowerShell uygulaması ile de diskiniz MBR’mi veya GPT’mi kolayca öğrenebilirsiniz.

Başlat menüsüne veya arama çubuğuna PoweShell yazın. Ardından yönetici olarak çalıştır seçeneği ile uygulamayı başlatalım.

PowerShell uygulaması açıldığında aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter tuşu ile onaylayın.

Get-Disk

Komut çalıştıktan sonra açılan listede “Parition Style” sütunun altında diskinizin MBR‘mi veya GPT‘mi olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki videodan disk bölümlemesinin MBR’mi yoksa GPT’mi olduğunu nasıl bulabileceğinizi izleyebilirsiniz. Daha fazlası için Youtube kanalımıza abone olmayı unatmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*