MBR Disk GPT Diske Nasıl Çevrilir

MBR Disk GPT Diske Nasıl Çevrilir

MBR Disk GPT Diske Nasıl Çevrilir daha önceki makalelerimizde MBR (Ana Önyükleme Kaydı) ve GPT‘nin (GUID Bölümleme Tablosu) . Her iki disk bölümleme sistemi de Windows tarafından desteklenmekte ve kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda kullanıcılar MBR disklerini GPT olarak kullanma ihtiyacı duyar. GPT yeni bir disk bölümle sistemidir ve UEFI’nin bir parçasıdır. Windows kurulumunu GPT diske yapmak için anakartınızın UEFI destekli olması gerekmektedir.

Neden Diskleri MBR’den GPT’ye Çevirmemiz Gerekebilir?

 1. Kullanıcı herhangi bir neden olmadan isteğe bağlı yapabilir.
 2. GPT 2 TB diskten daha büyük diskleri kullanma imkanı sunduğundan büyük diskleri tam kapasite kullanma imkanı sunmaktadır.
 3. Bilgisayarda 4’den fazla birincil bölüm oluşturabildiği için GPT tercih edilebilmektedir.
 4. UEFI sistemde bilgisayarın önyüklemesi daha da hızlanmaktadır. Bundan dolayı kullanıcılar GPT bölümlemeyi tercih edebilmektedir.
 5. Windows kurulumu esnasında alınan aşağıdaki resim gibi bir hata ile karşılaştığınızda.
mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir

Yukarıdaki maddeler gibi nedenler ile MBR diskten GPT diske çevirme ihtiyacı duyulabilmektedir.

MBR Diski GPT Diske Çevirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. GPT diske Windows kurabilmeniz için anakartınız UEFI destekli olmalıdır.
 2. Diski başka bir bölümle stiline çevirme esnasında içerisindeki verileri sileceğinden yedek almayı unutmamalısınız. Diskler veri kaybı olmadan da çevrilebilmektedir. Fakat işlem esnasında sorun çıkma ihtimaline karşı yedeklerinizi almanız faydalı olacaktır.
MBR Diski GPT Diske Çevirme Yöntemleri
1.Yöntem Disk Yönetimi ile MBR’yi GPT’ye Çevirme

Önemli: Bu yöntem ile MBR’den GPT’ye çevirdiğinizde diskinizdeki tüm veriler silinecektir. Bu işlemi yapmadan önce verilerinizi başka bir diske veya harici bir depolamaya yedek almayı unutmayınız.

mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir

Başlat menüsüne Mouse ile taş yapıp açılan listeden “Disk Yönetimi” seçeneğine tıklayın. Ayrıca klavyenizden aynı anda Windows logo tuşu + x tuşlarına bastığınızda aynı menü listesi açılacaktır.

mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir

MBR’den GPT’ye çevirmek istediğiniz diski seçip “Birimi Sil” seçeneğine tıklayın. Ardından birimi silmek istediğinizden emin olup olmadığınızı soran ufak bir uyarı penceresi ekranına geldiğinde Evet veya Tamam düğmesine tıklayıp işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Birimi sil işlemi bittikten sonra sol menüden diski seçip Mouse ile sağ tuş yapın ve açılan listeden “GPT Diske Dönüştür” seçeneğini işaretleyin. Diskiniz çok kısa bir sürede hazır olacaktır.

mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir

İşleminiz bittikten sonra “Yeni Basit Birim” seçeneği ile diskinizi ister tek bölüm isterseniz birden fazla bölüm oluşturup kullanabilirsiniz. Ayrıca Windows kurulumu yapacak iseniz diskiniz GPT‘ye çevrildikten sonra herhangi bir şey yapmadan kuruluma geçebilirsiniz.

2.Yöntem Diskpart Komutu ile MBR’den GPT’ye Çevirme

Önemli: Bu yöntem ile MBR’den GPT’ye çevirdiğinizde diskinizdeki tüm veriler silinecektir. Bu işlemi yapmadan önce verilerinizi başka bir diske veya harici bir depolamaya yedek almayı unutmayınız.

Başlat menüsüne veya arama çubuğuna “CMD” yazın ve açılan listeden yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın. Ayrıca komut istemine Mouse ile sağ tuş yapıp yönetici olarak çalıştır yapabilirsiniz.

Komut istemi açıldığında “diskpart” yazıp enter tuşuna basın.

Diskpart komutundan sonra “list disk” yazıp enter tuşuna basın. Bilgisayarda bulunan disklerin listesi açıldığında GPT yapmak istediğiniz disk numarasını kontrol ediniz.

Yukarıdaki resimde GPT sütunun altında “*” işareti olmayan disk MBR dir ve bizim bu sürüyü GPT yapmamız gerekir.

Aşağıdaki komutları sırasıyla uyguladığınızda GPT diskiniz oluşacaktır.

 • select disk (Resimde Disk 2 yazılı yere çevirmek istediğiniz disk numarasını yazmalısınız.)
 • clean
 • convert gpt

İşlem bittikten sonra diskinizin GPT çevrildiğini teyit etmek için aynı ekranda list disk yazıp enter tuşuna basın.

mbr-disk-gpt-diske-nasil-cevrilir

Diskler listelendiğinde GPT sütunun altında işlem yaptığınız diskin karşısında “*” işareti geldiğini görebilirsiniz.

Konu ile ilgili diğer makaleler

 1. MBR Nedir?
 2. GPT Nedir?
 3. Bilgisayardaki Disk MBR’mi GPT’mi Öğrenme

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*