Excel Dosya Uzantıları Nelerdir?

Excel Dosya Uzantıları Nelerdir?

Excel Dosya Uzantıları Nelerdir? Excel birçok dosya formatını desteklemektedir. Excel çalışmalarınızı kaydet yaptığınızda otomatik olarak “.xlsx” kaydeder. Fakat bu dosya uzantısı Excel sürümlerine göre değişmektedir.

Excel sürümleri arasındaki farklar nedeni ile uyum sorunu yaşana bilmektedir. Bu gibi durumlarda Excel dosyalarını farklı kaydet yaparak eski versiyonlar ile uyumlu dosya formatını seçebilirsiniz.

Ayrıca Excel birçok programın dosya formatını desteklemektedir. Excel belgelerinizi farklı kaydet yapıp açmak istediğiniz programın dosya formatını seçmeniz yeterli olacaktır.

Excel Dosya Uzantıları

Dosya UzantısıDosya AdıDosya Açıklaması
.csvCSV (Virgülle ayrılmış değerler)CSV dosyaları bilgileri sütunlarla ayırmak yerine virgülle ayrılmış olarak kaydeder. CSV dosyaları bir programdan diğerine kolayca taşıma yapılmasını sağlar.
.difVeri değişim biçimiElektronik tablo veri değişim biçimi dosyası, yalnızca tek sayfalık bir elektronik tablonun kaydedilmesini destekler.
.htm , .htmlHTMLHTML olarak biçimlendirilmiş verileri içerir. Excel tarafından dışa aktarıldığında, resimler ve sesler gibi dosyalar ayrı bir klasörde saklanır.
.mht , .mhtmlTek sayfalı HTMLHTML formatlı tek sayfalı verileri içerir.
.odsOpenDocument Elektronik TablosuOpenOffice ve LibreOffice açık kaynak kodlu uygulamaların desteklediği eleltronik tablo dosyası.
.pdfPDF (Taşınabilir Veri Formatı)Adobe tarafından oluşturulan belge formatı.
.prnAlanla sınırlandırılmış biçimlendirilmiş metinLotus tarafından oluşturulan , metin biçimlendirmesini destekleyen CSV’ye benzer bir dosya formatı. Yalnızca tek bir sayfayı destekler.
.slkSYLK Sembolik Bağlantı Biçimi.Sadece tek bir sayfayı destekler.
.TxtSekmeyle ayrılmış metinNot defteri dosya uzantısıdır. Excelde bu dosya türü oluşturulduğuna CSV dosya uzantısına benzer bir dosya formatı oluşturur.
.xlaExcel EklentisiExcel 95-2003 ile uyumlu, Visual Basic VBA projelerini destekleyen dosya formatı.
.xlamMakrolarla Excel EklentisiExcel 2007 ve 2013-2019 ile uyumlu, VBA projelerini ve Excel 4.0 makrolarını destekleyen XML tabanlı dosya formatı.
.xlsExcel Çalışma Kitabı (kullanımdan kaldırıldı)Excel 97-2003 sürümlerinin kullandığı dosya formatı, eski versiyonlarda uyum sorununu engellemek için kullanılmaktadır.
.xlsbExcel İkili Çalışma KitabıExcel 2007-2019 ile uyumlu hızlı bir yükleme ve kaydetme biçimi. VBA projelerini ve Excel 4.0 makrolarını destekler.
.xlsmMakrolar İçeren Excel Çalışma KitabıVBA ve Excel 4.0 makrolarını destekleyen, Excel 2007-2019 ile uyumlu XML tabanlı biçim.
.xlsxExcel Çalışma KitabıExcel 2007-2019 sürümleri için yerel Excel dosya biçimi. ” ISO Katı” biçimlendirmesini destekler . Makroları desteklemez.
.xltExcel Şablonu (kullanımdan kaldırıldı)Excel şablon dosya biçimi, Excel 97-2003.
.xltxExcel ŞablonuExcel şablon dosya biçimi, Excel 2007-2019.
.xlwYalnızca Excel Çalışma KitabıYalnızca çalışma sayfalarını, grafik sayfalarını ve makro sayfalarını kaydeder, ancak elektronik tabloları kaydetmez. Excel 2013-2019 ile uyumludur.
.xmlXML VerileriXML olarak dışa aktarılan elektronik tablo verilerini içeren dosya türüdür.
.xpsOpenXML Kağıt ÖzellikleriAçık kaynak kodlu PDF dosya formatına benzeyen dosya türüdür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*