Bilgisayarda SSD Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bilgisayarda SSD Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bilgisayarda SSD Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? SSD (Katı Hal Sürücüleri) kullanımı her geçen gün artmaktadır. Geleneksel Hard Disklere göre hızlı ve güvenli olması SSD kullanımını yaygınlaştırmaktadır.

SSD kullanımının yaygınlaşması bilgisayar kullanıcılarında hangi diski kullandıkları konusunda merak uyandırmaktadır. Mevcut bilgisayarınızda SSD disk mi yoksa HDD disk mi var kolayca bulabilirsiniz.

Sayfa sonunda veya Youtube kanalımızda videolu anlatımı bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki disklerin SSD mi yoksa HDD mi olduğunu kontrol etmek için;

Sürücüleri Birleştir ve İyileştir Kullanarak Sürücünüzün SSD mi Yoksa HDD mi Olduğunu Bulun

Bilgisayarda SSD Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Klavyenizden Windows pencere tuşu + R tuşuna birlikte basın ve çalıştır komut kutusunu açın. Komut satırına “dfrgui” yazın ve tamam veya enter tuşuna basın.

Bilgisayarda SSD Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Sürücü birleştir ve iyileştir açıldığında Medya Türü altında;

  • Katı hal sürücüsü yazıyor ise bilgisayarınızda SSD disk vardır.
  • Sabit sürücü yazıyor ise bilgisayarınızda HDD disk vardır.

Bilgisayarınızda her iki diskte takılı olabilir. Genelde SSD disklerde işletim sistemi kurulu ve HDD diskler depolama alanı için kullanılmaktadır.

Görev Yöneticisini Kullanarak Sürücünüzün SSD mi Yoksa HDD mi Olduğunu Bulun

Bilgisayarınızın işletim sistemi Windows 10 ise görev yöneticisinden bilgisayarınızdaki diskin SSD mi yoksa HDD mi olduğunu bulabilirsiniz.

Bilgisayarda SSD Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Görev yöneticisini açmak için birçok seçenek vardır.

  • Başlat menüsüne sağ tuş veya Windows pencere tuşu + X tuşlarına birlikte basıp listeden görev yöneticisini açabilirsiniz.
  • Görev çubuğuna sağ tuş yapıp açabilirsiniz.
  • Klavyenizden ctrl + shift + esc tuşlarına birlikte basıp açabilirsiniz.
  • Çalıştır komut kutusuna taskmgr yazıp açabilirsiniz.

Daha çok seçenek ile görev yöneticisini açabilirsiniz.

Bilgisayarda SSD Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Görev yöneticisi açıldığında Performans seçeneğini açın. Performans seçeneği altında bilgisayarınızda bulunan disklerin detayını görebilirsiniz. Disk açıklamasında SSD mi yoksa HDD mi olduğunu görebilirsiniz.

Dosya Gezgini Kullanarak Sürücünüzün SSD mi Yoksa HDD mi Olduğunu Bulun
Bilgisayarda SSD Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Dosya gezginini veya başlat menüsüne tıklayıp bu bilgisayar simgesine tıklayın. Bilgisayar simgesi masaüstünde de olabilir.

Cihazlar ve sürücüler altında bulunan sürücülerden birine Mouse ile sağ tuş yapıp Özellikler seçeneğine tıklayın.

Sürücü özellikleri açıldığında Donanım sekmesine tıklayın. Donanım sekmesi altında bilgisayarınızda bulunan tüm sürücülerin listesi bulunur. Örnek resim NVMe yazan sürücü SSD sürücüdür. NVMe SSD disk türlerindendir. NVMe özelliği olmayan SSD sürücü olsaydı donanım ismi SSD ile başlamış olacaktı.

Aygıt Yöneticisi Kullanarak Sürücünüzün SSD mi Yoksa HDD mi Olduğunu Bulun

Klavyenizden Windows pencere tuşu + X tuşuna birlikte basın veya Mouse ile başlat düğmesine sağ tuş yapıp Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın.

Aygıt yöneticisi listesinde Disk Sürücüleri seçeneğine tıklayın. Disk sürücüleri açıldığında disk açıklamasında aygıt ismi SSD veya NVMe ile başlıyor ise bilgisayarınızda SSD bulunmaktadır.

Disk Yönetimi Kullanarak Sürücünüzün SSD mi Yoksa HDD mi Olduğunu Bulun

Klavyenizden Windows pencere tuşu + X tuşuna birlikte basın veya Mouse ile başlat düğmesine sağ tuş yapıp Disk Yönetimi seçeneğine tıklayın.

Pencerenin sol tarafında (resimde gösterildiği gibi), şu anda bilgisayarınıza bağlı tüm dahili ve harici sürücüleri görebilirsiniz. Bir sürücünün HDD mi yoksa SSD mi olduğunu öğrenmek için üzerine sağ tıklayın ve ardından Özellikler’e tıklayın .

Pencere adında veya disk adında SSD mi yoksa HDD mi olduğunu bulabilirsiniz.

PowerShell Kullanarak Sürücünüzün SSD mi Yoksa HDD mi Olduğunu Bulun

Başlat menüsünde arama çubuğuna powerhell yazın ve Run as Administrator Türkçe yönetici olarak çalıştır seçin. Bu sayede powershell yönetici olarak açılacaktır.

Powershell açıldığında;

  • Get-PhysicalDisk komutunu yazın ve enter tuşuna basın.
  • Gelen sonuç ekranında MediaType altında sürücünüzün SSD mi yoksa HDD mi olduğunu bulabilirsiniz.

Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak rahatlıkla bilgisayarınızdaki sürücülerin SSD mi yoksa HDD mi olduğunu bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızda bulunan sürücülerin SSD mi yoksa HDD mi olduğunu bulmak için üçüncü parti yazılımlarda bulunmaktadır. Bunlardan birini kurup bulabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki videodan bilgisayarınızda SSD mi yoksa HDD mi olduğunu bulma yöntemlerini izleyebilirsiniz. Daha fazla video içinde Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*