Word ile WordPad Arasındaki Farklar Nelerdir?

Word ile WordPad Arasındaki Farklar Nelerdir?

Word ile WordPad arasındaki farklar nelerdir? Word ve WordPad Microsoft tarafından geliştirilmiş kelime işlemci programlarıdır.

WordPad Windows sürümlerinin içerisinde entegre olarak gelmektedir ve ücretsizdir. Word ise Office paketi ile satılmaktadır.

WordPad Yazı tipini, karakter seviyesinde biçimlendirmeyi, kenar boşluğu oluşturma ve değiştirme yeteneğine sahiptir. Belgeye ses dosyaları, çizelgeler ve grafikler ekleyebilir.

Word ise gelişmiş özellikleri sahip profesyonel çözümler sunan en iyi kelime işlemci programıdır.

Word ile WordPad Arasındaki Farklar Nelerdir?

WordWordPad
Microsoft Office paketi ile satılmaktadır.Windows içerisinde entegre ve ücretsizdir.
Eski sürümlerinde dosya uzantısını “doc” kullanmaktadır. Yeni sürümlerinde dosya uzantısını “docx” kullanmaktadır. Dosya uzantısını “rtf” kullanmaktadır.
Birçok dosya türünü desteklemektedir.Desteklediği dosya türü sınırlıdır.
Dosyaları birçok formatta farklı kaydedebilir.Dosyaları sınırlı formatta farklı kaydedebilir.
Bir tabloda hesaplamalar yapabilir veya dekoratif metin için WordArt efektlerini kullanabilirsiniz.Belirli grafik nesnelerini ve grafikleri eklemenize izin verir.
Şablonlar, stiller ve tekrar eden görevleri makrolarla otomatikleştirme yapılabilir.Şablonlar, stiller ve tekrar eden görevleri makrolarla otomatikleştirme yapılamaz.
Belge içerisinden yazım denetimi yapılabilir.Yazım denetim özelliği yoktur.
Posta birleştirme yapılabilir.Posta birleştirme özelliği yoktur.
Metinlere gelişmiş çok seçenekli stiller uygulanabilir.Metin kutuları ve gelişmiş stiller yoktur.
Microsoft tarafından geliştirilmiş ve ilk kullanımına 1983 yılında başlanmıştır.Windows 95 sürümünde kullanımına başlanılmıştır.
Diğer Microsoft Office programları ile tam uyumlu olarak çalışmaktadır. Dosya alma ve verme rahatlıkla yapılabilmektedir.Hepsi ile tam uyumlu çalışamaz.
Tema özelliği vardır. Belgelerinize etkileyici temalar ekleyebilirsiniz.Tema özelliği yoktur.
Ekran görüntüsü alma özelliği vardır.Ekran görüntüsü alınamaz.
Çevrim içi video ve yeni eklentiler eklenebilir.Çevrim içi desteği yoktur.
Metin kutuları, denklem ekleme, simge ekleme gibi gelişmiş özellikleri vardır.Metin kutuları, denklem ekleme, simge ekleme gibi gelişmiş özellikleri yoktur.
Birden çok sayfa görünüm seçeneği ve ayarı vardır.Sayfa görünümü vardır ve gelişmiş özellikler bulunmamaktadır.
İçindekiler tablosu, dipnot, araştırma, alıntılar ve kaynakça, dizin ekleme gibi özellikleri vardır.İçindekiler tablosu, dipnot, araştırma, alıntılar ve kaynakça, dizin ekleme gibi özellikleri yoktur.

Microsoft Word gelişmiş özelliklere sahip olsa bile bilgisayarınızda Word olmadığı zaman acil bir belge hazırlamak için WordPad harika bir çözüm olabilir.

Word ile WordPad Benzer Özellikleri Varmıdır?

Her iki uygulama arasında farklılıklar olsa bile Word ve WordPad uygulaması Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Her iki kelime işlemci programıdır. WordPad ile Word kadar olmasa bile biçimlendirme, resim ekleme veya nesne ekleme özelliği ile uyumlu olduğu programlardan dosya açıp çalışmanızı sağlayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*