Windows 10’da Komut İsteminden Bilgisayarı Yenileme veya Sıfırlama Nasıl Yapılır

Windows 10’da Komut İsteminden Bilgisayarı Yenileme veya Sıfırlama Nasıl Yapılır

Windows 10’da Komut İsteminden Bilgisayarı Yenileme veya Sıfırlama Nasıl Yapılır ? Windows 10 yüklü bilgisayarınızda Ayarlar uygulamasını açıp “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine ve ardında “Kurtarma” seçeneğine tıklayın. Burada “Bu bilgisayarı sıfırla” bölümünün altında bulunan “Başlayın” butonuna tıklayıp kolayca sıfırlama veya yenileme işlemini yapabilirsiniz. Bu makale komut istemi (CMD) ile birçok menüyü açmak yerine tek bir komut ile sıfırlama veya yenileme işlemini yapabilmek için bilgi vermek amaçlı düzenlenmiştir.

Bilgisayarı sıfırla nedir?

Bilgisayarı sıfırlama işlemini yaparsanız yüklü tüm uygulamaları ve dosyaları yani bilgisayarınızdaki her şeyi kaldırır ve Windows dosyalarını yeniden yükler.

Bilgisayarı yenile nedir?

Bilgisayarı yenileme işlemini yaparsanız Windows tüm sistem dosyalarını yenileyecek veya değiştirecek fakat bilgisayardaki dosyaları silme veya ayarları değiştirme işlemi yapmaz. Yenilme işlemi ile web sitelerinden ve DVD veya USB belleklerden yüklediğiniz uygulamalar kaldırılır. Windows, bilgisayarınızı yeniledikten sonra kaldırılan uygulamaların listesini masaüstünde bir dosya içerisinde listesini verir.

Bilgisayarı sıfırla veya yenile işlemi yapmadan önce dosyalarınızın veya ayarlarınızın yedeğini almayı unutmayın.

Bilgisayarı komut isteminden sıfırlama

Komut istemi (CMD) yönetici olarak çalıştırın. Başlat menüsünü açtığınızda CMD yazarak komut istemini aratın. Arama sonucunda komut istemine sağ tuş yapıp “yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.

Windows 10'da Komut İsteminden Bilgisayarı Yenileme veya Sıfırlama Nasıl Yapılır
Windows 10’da Komut İsteminden Bilgisayarı Yenileme veya Sıfırlama Nasıl Yapılır

Komut istemine systemreset yazıp enter tuşuna basın.

Bir seçenek belirleyin. Burada iki seçen bulunmaktadır.

Birinci seçenek bilgisayarınızda bulunan dosyalarınızı saklayarak sıfırlama işlemi yapmanızı sağlar. Bu seçeneği seçerseniz;

Sıfırlama işlemi sonrası kaldırılacak uygulamaların listesi açılır. Buradaki uygulama listesi sıfırlama işlemi bittikten sonra masaüstünde kaldırılan uygulamalar adında bir dosyaya kaydedilir. Bu sayede eski programlarınızı Web ‘den veya yükleme disklerinden bilgisayarınıza yeniden kurabilirsiniz.

Bilgisayarınız sıfırlamaya hazır. Bilgisayarınızda yapılacak değişikliklerin listesi karşınıza gelecek, kontrollerinizi yaptıktan sonra sıfırla butonuna tıklayıp işlemi başlata bilirsiniz. Bu sıfırlama prosedürü dosya ve bilgisayarınızın hızına bağlı olarak uzayabilir veya daha kısa sürebilir. Genel olarak 20 ila 30 dakikada arasında sürmektedir.

İkinci seçenek bilgisayardaki her şeyi kaldırır.

Her şeyi kaldır seçeneğine tıklayın.

Hangi sürücüde işlem yapmak istediğinizi seçin. Bu seçenek birden fazla sürücü varsa karşınıza gelir ve isterseniz hepsini sıfırlayabilir veya sadece Windows yüklü sürücüyü seçip sıfırlayabilirsiniz.

Nasıl bir temizleme işlemi yapmak istediğinizi seçin.

Yalnıza dosyalarımı kaldır seçeneği ile devam ederseniz;

Bilgisayarınızdaki dosya, program ve ayarları sıfırlar. Diğer sıfırlama seçeneğine göre daha kısa sürer.

Dosyaları kaldır ve sürücüyü temizle seçeneği ile devam ederseniz;

Bilgisayarınızda tam sıfırlama yapmak istiyorsanız bu seçeneği kullanın. Sıfırla butonuna bastığınızda işlem başlayacaktır. Bilgisayarınızın hızına bağlı olarak ve tam sıfırlama olduğundan “yalnızca dosyalarımı kaldır” seçeneğine göre biraz daha uzun sürecektir.

Bilgisayarı komut isteminden yenileme

Komut istemi (CMD) yönetici olarak çalıştırın. Başlat menüsünü açtığınızda CMD yazarak komut istemini aratın. Arama sonucunda komut istemine sağ tuş yapıp “yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.

Komut istemine systemreset -cleanpc yazıp enter tuşuna basın.

Yeni başlangıç ekranı karşınızda gelecek, burada ileri butonuna tıklayın.

Sıfırlama işlemi sonrası kaldırılacak uygulamaların listesi açılır. Buradaki uygulama listesi yenileme işlemi bittikten sonra masaüstünde kaldırılan uygulamalar adında bir dosyaya kaydedilir. Bu sayede eski programlarınızı Web ‘den veya yükleme disklerinden bilgisayarınıza yeniden kurabilirsiniz.

Yenileme işlemini başlatın. Başlat butonuna tıkladığınızda bilgisayarınızı yenileme işlemi başlayacak. Yenileme işlemi bilgisayarınızın ve dosyalarınızın durumuna göre daha kısa veya daha uzun sürede bitebilir.

Komut isteminden bilgisayarınızı sıfırlama veya yenileme işlemi oldukça kolay ve pratiktir. Ayrıca bu komutlar PowerShell uygulamasında da çalışır.

Diğer makalelerimizi incelemek isterseniz My To World sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*