Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma

Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma

Bu makalede tamamen yasal ve kullanımı kolay olan Microsoft’un medya oluşturma aracı (Media Creation Tool) ile nasıl Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma yapılabileceği hakkında bilgi vermek amaçlı düzenlenmiştir.

Kurulum USB’si hazırlamak için gerekenler;

  • Medya oluşturma aracını buradan indirebilirsiniz.
  • En az 8GB kapasiteli USB bellek.

İlk önce Microsoft’un web sitesinden programı indiriniz.

Microsoft Medya Oluşturma Aracı ile Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama

Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma
Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma

1- Medya oluşturma aracını bilgisayarınıza indirip çalıştırınız. Programı çalıştırıp kısa bir süre bekledikten sonra lisans koşulları bölümü ekrana gelecek burada kabul et butonuna tıklayıp diğer bölüme devam edebilirsiniz.

Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma
Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma

2- Burada ikinci seçeneği başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluşturmayı seçiniz. İlk seçenek bulunduğunuz bilgisayara Windows kurmak içindir. Detaylandıracak olursak;

  • Bu bilgisayarı şimdi yükselt; medya indirme aracını indirdiğiniz bilgisayara yeniden Windows yüklemek istiyorsanız kurulum için USB veya DVD oluşturmadan bilgisayarınıza kurulum yapmanızı sağlar. Bu seçenek ile devam ederseniz güncelleştirme denetimi yaptıktan bir süre sonra ;
Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma
Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma

Burada size;

  • Kişisel dosyaları ve uygulamaları koru
  • Yalnızca kişisel dosyaları koru
  • Hiçbir şey

şeklinde 3 adet seçenek getirecek. Dosyalarınız ve uygulamalarınız kalsın istiyorsanız birinci seçenek işaretlenmeli. Sadece dosyalarım kalsın uygulamalar silinsin istiyorsanız ikinci seçenek. Tüm verileri silinsin istiyorsanız son seçeneği işaretleyip ileri butonuna tıklayın.

Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma
Windows 10 USB Kurulum Medyası Oluşturma

Burasıda son aşama yükle butonuna tıkladığınızda işleme başlayacaktır.

Seçtiğiniz işlemin özelliğine göre veya bilgisayarınız hızına ve internet hızınıza göre kurulum süresi uzayabilir veya daha kısa sürebilir.

Dosyalarınızı saklamak istediğinizde onların boyutuna göre yedekleme işlemi de biraz beklemenize neden olabilir.

Windows 10 kurulum USB’si oluşturmak için 2.seçenek “başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası) oluştur” ile devam edeceğiz.

3- Yüklemek istediğiniz Windows’un dil, mimari ve sürüm ayarlarını yapınız. Burada medya oluşturma aracı kuruluğu olduğu bilgisayardaki Windows’u algılayıp ona uygun sürümü otomatik getiriyor, eğer Windows size uymuyorsa “Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan” ibaresinin yanındaki çentiği kaldırıp size uygun olan Windows ayarlarını seçip ileri butonuna tıklayınız.

4- Oluşturmak istediğiniz kurulum medyasını seçin. Burada ilk seçenek USB flash sürücünü seçiyoruz.

Not:

İkinci seçenek bilgisayarınıza ISO dosyasını indirmenizi sağlar. ISO dosyasını DVD veya USB sürücüye başka program ile yazdırabilirsiniz. Fakat medya oluşturma aracı ilk seçenek sayesinde ek bir program istemeden kurulum USB’sini oluşturur.

5- USB flash sürücüsünü seçin. Medya oluşturma aracı bilgisayarınızdaki tüm sürücüleri listeler, kurulum yapacağınız flash sürücüsünü listeden seçip ileri butonuna basın. Kurulum esnasında mevcut içeriğin silineceğinden USB belleğin boş olması daha iyi olacaktır aksi takdirde USB bellekteki bilgileriniz silinecektir.

6- Windows indiriliyor. Burada medya oluşturma aracı Windows 10 dosyalarını indirip kurulum USB’sini oluşturmaya başlayacak. Windows 10 indirme işlemi internet ve bilgisayar hızınıza göre değişiklik gösterebilir.

7- Windows 10 medyası oluşturuluyor. Windows 10 indirme işlemi bittikten sonra medya oluşturulmaya başlıyor. Medya oluşturma aracıda buraya indirme işlemi bitince otomatik geçiyor ve bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

8- USB flash sürücünüz hazır. Windows 10 indirme dosyanızda veya USB belleğinizde sorun yok ise kurulum USB’sini başarıyla hazırlamış olacaksınız.

Medya oluşturma aracı ile yapabilecekleriniz;

  • Kurulu olan bilgisayara Windows’u hiçbir aktarım yapmadan kurabilir.
  • USB flash sürücüye kurulum yapabilir.
  • ISO dosyasını bilgisayara indirip DVD’ye yazdırmanızı sağlayabilir.
  • İndirmiş olduğunuz ISO dosyası bilgisayarınızda kendi kurtarma bölümünüzü oluşturup, Windows’u tekrar kurmak istediğinizde DVD veya USB sürücüye ihtiyaç duymadan kurabilirsiniz.

Windows 10 kurulum USB’sini başka programlar ile de oluşturabilirsiniz. Başka bir programla yapsanız bile Windows 10 ISO dosyasına ihtiyacınız olacak.

Not: Windows 10 yükleme lisansınızı kurulum sırasında veya kurulumdan sonra bilgisayarınıza yükleyip etkinleştirebilirsiniz. Lisansınız yok ise Microsoft’un web sitesinden veya çözüm ortaklarından satın alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*