Windows 10’da Pin Nasıl Kaldırılır

Windows 10’da PIN Nasıl Kaldırılır

Windows 10’da PIN nasıl kaldırılır? Microsoft Windows Hello , kullanıcıların bilgisayarda bir PIN (Kişisel Kimlik Numarası) kullanarak oturum açmalarına olanak tanır. Ayrıca Windows’ta, uygulamalarda ve hizmetlerde oturum açmak için bu PIN’i kullanabilirsiniz.

Windows Hello bilgisayarda Başlat > Ayarlar > Hesaplar > Oturum açma seçenekleri sayfasında bulunmaktadır.

Bir parola ile Hello PIN arasındaki en önemli fark, PIN’in ayarlandığı cihaza bağlı olmasıdır. Bu PIN’e, belirli bir donanıma sahip olmayan hiç kimse erişemez. Parolanız çalınırsa biri herhangi bir yerden hesabınızda oturum açabilecektir. Fakat PIN’inizi çalarlarsa fiziksel cihazınızı da çalması gerekir. Ayrıca siz bile bu PIN’i belirli bir cihaz dışında hiçbir yerde kullanamazsınız. Bundan dolayı birden fazla cihazda oturum açmak istiyorsanız, her cihazda Windows Hello PIN ayarlarını yapmanız gerekir.

Windows 10’da PIN ile oturum açtığınızda, PIN numaranızı Enter tuşuna basmanıza gerek kalmadan oturumunuz açılmaktadır. Fakat PIN uygulaması güvenli olsa bile PIN kullanmak istemeyenler kullanıcılar olabilmektedir. Bilgisayardan PIN’i tamamen kaldırmak oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu makale bilgisayardan PIN’in nasıl kaldırılacağı hakkında bilgi içermektedir.

Not:

Bilgisayarda oturum açarken bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız ve Microsoft hesapları için Windows Hello PIN oturum açmayı zorunlu kıl seçeneğini etkinleştirdiyseniz, Windows Hello PIN kaldır düğmesi pasif olur ve grileşir. Windows Hello PIN kaldır düğmesini etkinleştirmek için , Microsoft hesapları için Windows Hello oturum açmayı zorunlu kıl’ı kapatmalı ve ardından Ayarlarda “Oturum açma seçenekleri” sayfasını yenilemelisiniz.

Windows 10 PIN Kaldırma

windows-10da-pin-nasil-kaldirilir

Klavyenizden Windows tuşu + I tuşlarına birlikte basın Ayarlar uygulaması karşınıza gelecektir. Ardından Ayarlar uygulamasından Hesaplar simgesine tıklayın.

windows-10da-pin-nasil-kaldirilir

Sol taraftaki menüde “Oturum açma seçenekleri” tıklayın.

windows-10da-pin-nasil-kaldirilir

Oturum açma seçenekleri sayfasında Windows Hello PIN simgesine tıklayın. Daha sonra Windows Hello PIN açıldığında altta Kaldır’a tıklayın.

Windows Hello PIN’i kaldırmak için onay ekranında tekrar Kaldır’a tıklayın.

PIN kaldırma işlemini doğrulamak için oturum açma parolanızı yazın.

Doğrulama şifrenizi yazdıktan sonra Windows Hello PIN kaldırma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Ayrıca Windows Hello PIN ile oturum açma dışında birçok oturum açma yöntemi bulunmaktadır:

  • Windows Hello Yüz Tanıma
  • Parola
  • Windows Hello Parmak İzi Tanıma
  • Güvenlik anahtarı
  • Resimli parola

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*