MySQL Nedir?

MySQL Nedir?

MySQL Nedir? MySQL açık kaynak kodlu çok kullanıcılı, çok iş parçacıklı, hızlı, güvenli ve en popüler SQL veritabanı yönetim sistemidir. Açık Kaynak, herhangi birinin yazılımı kullanmasının ve değiştirmesinin mümkün olduğu anlamına gelir. MySQL yazılımını herkes internetten indirebilir ve hiçbir ücret ödemeden kullanabilir. Dilerseniz kaynak kodunu inceleyebilir ve ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz. Açık kaynak kodlu olmasının yanında ticari lisans kullanmak isteyenler için ücretli lisanslı bir seçeneği de bulunmaktadır.  Birçok işletim sistemi platformları ile uyumlu çalışmaktadır. Ayrıca ODBC sürücüleri de bulunduğu için birçok geliştirme platformunda rahatlıkla kullanılabilir. Web sunucularında en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemi olup ASP, PHP gibi birçok Web programlama dili ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

MySQL veritabanları ilişkiseldir. İlişkisel bir veritabanı, tüm verileri tek bir büyük depoya koymak yerine verileri ayrı tablolarda depolar. Veritabanı yapıları, hız için optimize edilmiş fiziksel dosyalar halinde düzenlenmiştir. Veritabanları, tablolar, görünümler, satırlar ve sütunlar gibi nesnelerle mantıksal model, esnek bir programlama ortamı sunar. Bire bir, bire çok, benzersiz, gerekli veya isteğe bağlı ve farklı tablolar arasındaki ” işaretçiler ” gibi farklı veri alanları arasındaki ilişkileri yöneten kurallar ayarlarsınız. Veritabanı bu kuralları uygular, böylece iyi tasarlanmış bir veritabanı ile uygulamanız hiçbir zaman tutarsız, yinelenen, öksüz, güncel olmayan veya eksik verileri görmez.

SQL, veritabanlarına erişmek için kullanılan en yaygın standartlaştırılmış dildir. Programlama ortamınıza bağlı olarak, doğrudan SQL’i girebilir (örneğin, raporlar oluşturmak için), SQL deyimlerini başka bir dilde yazılmış koda yerleştirebilir veya SQL sözdizimini gizleyen dile özgü bir API kullanabilirsiniz.

MySQL Veritabanı

MySQL Veritabanı Sunucusu çok hızlı, güvenilir, ölçeklenebilir ve kullanımı kolaydır. MySQL Sunucusu, diğer uygulamalarınız, web sunucularınız ve benzerlerinin yanında bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda çok az veya hiç dikkat gerektirmeden rahatça çalışabilir. Tüm makineyi MySQL’e ayırırsanız, mevcut tüm bellek, CPU gücü ve I / O kapasitesinden yararlanmak için ayarları yapabilirsiniz. MySQL ayrıca ağa bağlı makine kümelerine kadar ölçeklenebilir.

MySQL Sunucusu başlangıçta büyük veritabanlarını mevcut çözümlerden çok daha hızlı işlemek için geliştirilmiştir ve birkaç yıldır oldukça zorlu üretim ortamlarında başarıyla kullanılmıştır. Sürekli geliştirme altında olmasına rağmen, MySQL Sunucusu bugün zengin ve kullanışlı işlevler sunmaktadır. Bağlana bilirliği, hızı ve güvenliği, MySQL Sunucusunu İnternet’teki veritabanlarına erişim için son derece uygun hale getirir. MySQL Sunucusu, istemci / sunucu veya gömülü sistemlerde çalışır. MySQL Veritabanı Yazılımı, farklı arka uçları destekleyen çok iş parçacıklı bir SQL sunucusu, birkaç farklı istemci programı ve kitaplığı, yönetim araçları ve çok çeşitli uygulama programlama arabirimlerinden (API’ler) oluşan bir istemci / sunucu sistemidir

MySQL Bazı Özellikleri

MySQL Veritabanı Yazılımının bazı önemli özellikleri;

 1. MySQL çok hızlı, güvenilir ve kullanımı kolaydır
 2. MySQL C ve C ++ dilleri ile yazılmıştır.
 3. MySQL açık kaynak kodludur.
 4. MySQL’i indirmek ve kullanmak ücretsizdir.
 5. MySQL standart SQL dilini kullanır.
 6. MySQL birçok farklı platformda çalışır.
 7. MySQL, web’de de kullanılan bir veritabanı sistemidir
 8. MySQL PHP ile veritabanlarına bağlanabilir ve bunları değiştirebilir.
 9. MySQL sunucu-istemci modeli uygulayan en popüler RDBMS yazılımlarından biridir.
 10. MySQL bağımsız modüller ile çok katmanlı sunucu tasarımı kullanmaktadır.
 11. MySQL  birden çok CPU’yu kolayca kullanmak için çekirdek iş parçacıkları kullanılarak tamamen çok iş parçacıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.
 12. MySQL işlemsel ve işlemsel olmayan depolama motorları sağlar.
 13. MySQL diğer depolama motorlarını eklemeyi nispeten kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Şirket içi bir veritabanı için bir SQL arabirimi sağlanmak isteniyorsa bu özellik çok faydalıdır.
 14. MySQL çok hızlı bir iş parçacığı tabanlı bellek ayırma sistemi kullanmaktadır.
 15. MySQL optimize edilmiş bir iç içe döngü birleştirme kullanarak çok hızlı birleştirme gerçekleştirmektedir.
 16. Mysql geçici tablolar olarak kullanılan bellek içi karma tabloları uygulamaktadır.
 17. MySQL mümkün olduğunca hızlı olması gereken son derece optimize edilmiş bir sınıf kitaplığı kullanarak SQL işlevlerini uygular. Genellikle, sorgu başlatıldıktan sonra hiçbir bellek ayırma işlemi yapılmaz.
 18. MySQL sunucuyu, istemci / sunucu ağına bağlı bir ortamda kullanım için ayrı bir program ve bağımsız uygulamalara gömülebilen (bağlanabilen) bir kitaplık olarak sağlar. Bu tür uygulamalar izole olarak veya ağın olmadığı ortamlarda kullanılabilmektedir.

MySQL veritabanı yazılımının özellikleri yukarıda yazılanlar ile sınırlı değildir. Birçok platform ve yazılım ile çalışabildiğinden çok farklı özelliklere sahiptir. Diğer yazılımlarda olduğu gibi MySQL’inde birçok versiyonu mevcuttur ve versiyonlar arası özellik farkı bulunmaktadır.

Bu makale MySQL Nedir? Hakkında bilgi vermek amaçlı düzenlenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*