Notepad ile WordPad Arasındaki Farklar Nelerdir?

Notepad ile WordPad Arasındaki Farklar Nelerdir?

Notepad ile WordPad Arasındaki Farklar Nelerdir? Her ikisi de Microsoft tarafından geliştirilmiş ve Windows sürümlerine eklenmiş yazma uygulamalardır.

Notepad ve WordPad isim olarak birbirlerine benziyor olsalar bile özellikleri ve kullanımları farklıdır. Notepad, temel düzey metin girişi için yazılmış bir metin editörüdür, WordPad ise Microsoft Word gibi belgeleri biçimlendirmek için kullanılan bir kelime işlemcidir.

Notepad Microsoft Windows’un tüm sürümlerinde 1985 yılından itibaren yerleşik olarak bulunan genel bir metin düzenleyicisidir.

WordPad ilk olarak Microsoft Windows 95 sürümünde kullanılmış ve o zaman beri tüm Windows sürümlerinde bulunan basit bir kelime işlemcidir. 

Notepad ile WordPad Arasındaki Farklar Nelerdir?

Notepad ile WordPad Arasındaki Farklar Nelerdir?
NotepadWordPad
Bir metin düzenleme programıdır.Bir kelime işlemci programıdır.
Basit düz metin yazmak ve üretmek için uydundur.Belgeleri tasarlamak, listelemek ve yazdırmak için uygundur.
Belgelerde yazı tipi ve boyutları değiştirilebilir fakat biçimlendirme yapılamaz.Belgelerde yazı tipi haricinde biçimlendirmeler yapılabilir.
Grafik, resim ve çeşitli metin biçimlendirme desteği yoktur.Grafikler, resimler ve çeşitli metin biçimlendirme seçenekleri içeren belgeler düzenlenebilir.
Dosya uzantısı “txt” dir.Dosya uzantısı “rtf” dir.
Microsoft tarafından 1983 yılında kullanımına başlanmıştır.Windows 95 sürümünde kullanımına başlanılmıştır.
Tarih ve saat otomatik eklenemez elle yazılması gerekmektedir.Tarih ve saat otomatik eklenebilir.
Düz metin düzenleyici olduğu için web siteleri, komut dosyaları veya bilgisayar programları için komut dosyaları oluşturmak için tasarlanmıştır.Daha çok kağıt, belge ve mektup yazmak için tasarlanmıştır.
Resim ve biçimlendirme içeren WordPad dosyalarını açamaz.Kendi dosya uzantısı haricinde herhangi bir not defteri dosyasını açabilir.
Kopyalanan ve düz metin olarak başka bir yere yapıştırmak istenen metinden biçimlendirmeyi kaldırmak için kullanışlıdır. Biçimlendirme desteği olmadığından metni yapıştırdığınızda biçimlendirme olmadan düz metin olarak yapıştırır.Biçimlendirme desteği olduğundan kopyalanan metni biçimli haliyle yapıştırır.
Dosyalar, düzenleme, görüntüleme, biçimlendirme gibi seçenekleri içerir ve yalnızca içindeki seçenekleri destekler.Daha fazla menü seçeneği ve desteği bulunmaktadır.

Notepad ile WordPad’in Ortak Özellikleri Nelerdir?

  • Microsoft tarafından geliştirilmişlerdir.
  • Windows içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadırlar.
  • Her iki uygulamada ücretsizdir.
  • Her iki uygulamada yazma amaçlı düzenlenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*