POP3 ve IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?

POP3 ve IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?

POP3 ve IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir? Her iki protokolde e-posta sunucuların posta almak için kullanılmaktadırlar. POP3 eski bir protokoldür ve halen sorunsuz çalışmaktadır. IMAP daha yeni bir teknolojidir karışık ve esnek bir yapıya sahiptir.

POP3 ve IMAP aynı görevi yerine getirse de ikisi arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Bunun en önemli nedeni her iki protokolün çalışma mantığı arasındaki farktır. POP3 sunucudan e-postları indirmek için tasarlanmıştır. IMAP ise sunucuda depolanan e-postların uzaktan erişimine izin vermek için tasarlanmıştır. Bu durumda iki protokol arasında önemli bir fark daha ortaya çıkmaktadır. POP3 sunucudan e-postaları kurulu olduğu cihaza kalıcı olarak indirmektedir. IMAP ise e-postaları sunucuda bırakır ve kurulu olduğu cihazda e-postları önbellekte saklar.

Yukarıdaki resimlerde her iki protokolün şeması yer almaktadır. Bu şemalara bakıldığında iki protokol arasındaki fark da anlaşılmaktadır. IMAP e-postalarda yapılan değişiklikleri sunucuya geri gönderip güncellenmesini sağlar.

POP3 ve IMAP Farkları

POP3IMAP
Gelen kutusundaki e-postaların kurulu olduğu bilgisayara indirilmesini sağlayan basit bir protokoldür.IMAP gelen kutusundaki e-postaları bilgisayara indirmek yerine sunucuda görüntülenmesini sağlayan gelişmiş bir protokoldür.
POP3 e-postaya aynı anda yalnızca tek bir cihazdan erişimi desteklemektedir.E-postalara birden fazla cihazdan aynı anda erişebilmeyi sağlar.
POP3 sunucusu 110 numaralı bağlantı noktasını ve SSL güvenli (POP3S) sunucusu için 995 numaralı bağlantı noktasını kullanmaktadır.IMAP sunucusu ise 143 numaralı bağlantı noktasını ve SSL güvenli (IMAP4) bağlantısı için IMAP 993 numaralı bağlantı noktasını kullanmaktadır.
Kullanıcı e-postaları bilgisayara indirmeden içerisinde arama yapamaz.Kullanıcı e-postaları indirmeden içerisinde arama yapabilmektedir.
Bilgisayara veya kurulu herhangi bir cihaza e-postalar indirilmeden okunamaz.Bilgisayara veya kurulu herhangi bir cihaza e-postalar indirilmeden okunabilir.
Kullanıcılar e-posta sunucusundaki posta kutusunda bulunan postaları düzenleyemez.Kullanıcıların e-posta sunucusundaki posta kutusunda bulunan postaları düzenlemelerini sağlar.
Kullanıcılar, posta sunucusunda e-posta oluşturamaz, silemez veya yeniden adlandıramaz.Kullanıcılar, posta sunucusunda e-posta oluşturabilir, silebilir veya yeniden adlandırabilmektedir.
Postadaki değişiklikler e-posta istemcileri (yazılımları) kullanılarak yapılabilmektedir.Postadaki değişikliler web arayüzünde veya e-posta istemcileri ile yapılabilir. Ayrıca yapılan değişiklikler sunucu ile senkronize olduğu gibi başka cihazlarda da kurulu ise onları da eşitler.
E-postaları kurulu olduğu cihaza indirdikten sonra e-postaların bir kopyasını sunucuda bırak aktif değil ise sunucudaki postaları siler.E-postaların birden fazla yedeği posta sunucusunda tutulmakta ve cihazlarda e-postanın biri kaybolsa bile sunucudan yeniden indirilebilmektedir.
Tüm e-postalar bir defada indirilir.Tüm e-postalar indirilmeden görüntülenebilir.
E-postalar önceden indirilmişse, onları okumak için internet bağlantısı gerekmez.Bir e-postanın tüm içeriğini görüntülemek için İnternet bağlantısı gereklidir.
Kullanıcılar bir sunucudaki e-postaları organize edemez (onları klasörler halinde gruplayamaz, silemez vb.)IMAP kullanıcılara sunucu erişimi verdiği için özgürce klasörler oluşturup onlara e-postaları taşıyabilirsiniz.

Bu iki protokol arasındaki farklardan sonra ister istemez hangisini kullanmanız gerektiği konusunda kararsız kalabilirsiniz. Hangi durumlarda IMAP veya POP3 seçmeniz gerektiği konusunda bir kaç örnek vermek gerekirse;

Hangi Durumda POP3 Protokolünü Seçmeliyiz

 • İnternet ile ilgili bir sınırınız veya kısıtlama var ise POP3 kullanmanız daha iyi olacaktır. Bunun sebebi ise POP3 e-postları kurulu olduğu cihaza indirdiğinden bağlantıda sorun olduğunda indirmiş olduğu e-postların okunmasını sağlamasıdır. Bu durumda POP3 için İnternet bağlantısı yalnızca posta göndermek ve almak için gereklidir diyebiliriz.
 • E-postalar tek bir cihazda kullanılacağı durumlarda POP3 seçilebilir.
 • E-posta sunucusunda depolama alanında tasarruf edilmesini sağlar. Çünkü POP3 e-postları kurulu olduğu cihaza indirmektedir.
 • Çok sayıda e-posta alındığında ve yedekleme konusunda endişeleriniz var ise POP3 kullanmak daha uygun olabilir. Bunun nedeni POP3 e-postaları kurulu olduğu bilgisayara indirmekte ve bu sayede yedeği kendiniz alıp postalarınızı güvenceye alabilirsiniz.
 • Birden çok e-posta hesabını ve sunucuyu tek bir gelen kutusunda birleştirmek istenildiğinde tercih edilebilir.
Hangi Durumda IMAP Protokolünü Seçmeliyiz
 • E-postanıza birden çok farklı cihazdan erişmek istiyorsanız. (Bilgisayarlar, mobil cihazlar, giyilebilir cihazlar vb.) Ayrıca IMAP bu cihazlar arasında aynı bilgileri eşitlediğinde her cihazda aynı bilgileri görebilmenizi sağlamaktadır.
 • İsteğe bağlı kurulum yapmadan web üzerinden e-posta okuma ve gönderme yapabilirsiniz.
 • E-postalarınızı depolamak için bir sunucuda yeterli depolama alanınız var veya bazılarını düzenli olarak silmekte sorun yok ise kullanabilirsiniz.
 • Olası veri kaybı konusunda endişeliyseniz ve bulutta bir yedeğiniz olması gerekiyor ise IMAP kullanmanız daha faydalı olacaktır. Çünkü IMAP e-postlara bilgisayara indirmeden ulaşımını sunucu üzerinden sağlar.
 • IMAP, e-postaları daha hızlı, güvenli ve kolay bir yoldan kullanıcılara sunmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri yeni bir teknolojiye sahip olması diyebiliriz.

Yukarıdaki durumlar örnek olarak verilmiştir ve günümüzde e-posta sunucuları her iki protokolü de desteklemektedir. Kısaca e-postlarınızı hangi protokole göre kuracağınız konusunda seçim tamamen size kalmıştır.

İlgili makaleler;

 1. POP3 Nedir Nasıl Çalışır?
 2. IMAP Nedir Nasıl Çalışır?
 3. SMTP Nedir Nasıl Çalışır?
 4. Outlook Nedir Ne İşe Yarar?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*