PowerPoint’te Makro Nasıl Oluşturulur

PowerPoint’te Makro Nasıl Oluşturulur

Powerpoint’te makro nasıl oluşturulur. Diğer Microsoft Ofis uygulamalarında da olduğu gibi PowerPoint’te de makrolar oluşturabilirsiniz. Makrolar kısaca, kullanıcı tarafından yazılan ve makro adı altında kaydedilen bir dizi talimattır diyebiliriz. Ayrıca oluşturduğunuz Makroları, hızlı araç çubuğuna ekleyebilirsiniz. Bir Makro kodu, VBA kullanılarak yazılabilmektedir.

Bu makalemizde PowerPoint’te basit bir makro oluşturma ve sunuya eklemeyi anlatacağız.

Makro Oluşturma

PowerPoint’te macro oluşturma için öncelikle Geliştirici seçeneğini etkinleştirmemiz gerekmektedir. Bunun için;

powerpointte-makro-nasil-olusturulur-1
Resim 1
  1. Bilgisayarınızın sol köşesindeki arama alanına PowerPoint yazın. Ardından arama sonuçlarından PowerPoint’i tıklayıp açın. Ayrıca Başlat menüsünde office programlarından veya masaüstünde kısayolu var ise PowerPoint’i başlatabilirsiniz.
powerpointte-makro-nasil-olusturulur-2
Resim 2

2. PowerPoint açıldıktan sonra menü şeridinde Dosya sekmesine tıklayın.

powerpointte-makro-nasil-olusturulur-3
Resim 3

3. Dosya sekmesi açıldığında soldaki menünün en altında bulunan Seçenekler sekmesini tıklayın.

powerpointte-makro-nasil-olusturulur-3
Resim 4

4. Seçenekler penceresi açıldığında soldaki menüden Şeridi Özelleştir seçeneğine tıklayın. Ardından sağdaki menüden Geliştirici seçeneği yanındaki kutucuğa tıklayın. Daha sonra işlemi tamamlamak için Tamam butonuna tıklayın.

powerpointte-makro-nasil-olusturulur-5
Resim 5

5. Artık Görünüm sekmesinin yanında Geliştirici sekmesini görebilirsiniz. Geliştirici Sekmesine tıklayın ve Makro Güvenliğine tıklayın.

Resim 6

6. Güven Merkezi penceresi açıldığında Makro Ayarları altında bulunan “Tüm makroları etkinleştir” ve Geliştirici Makro Ayarları altında “VBA projesi nesne modeli erişimine güven” yanındaki kutucuğa tıklayın. Ardından işlemi tamamlamak için Tamam butonuna tıklayın.

Resim 7

7. Makro oluşturmak için Görünüm sekmesine ardından şeridin en sonundaki Makrolar butonuna tıklayın.

Resim 8

8. Makrolar penceresi açıldığında oluşturmak istediğiniz makroya bir ad yazın ve ardından Oluştur butonuna tıklayın.

Resim 9

9. VBA penceresi açıldığında Modül 1 sayfasında çalıştırmak istediğiniz kodu yazabilirsiniz. Örnekte bir MsgBox(“Hoşgeldiniz”) yazdım . Bu, MsgBox’ın parantez içinde yazılan içeriği gösterecek olan önceden tanımlanmış fonksiyon olduğu anlamına gelir. 

Resim 10

10. Kodlarınızı yazdıktan sonra VBA uygulamasını kapatın ve Görünüm sekmesinde tekrardan Makrolar butonuna tıklayın. Bu işlem Makro penceresini çalıştıracaktır. Şimdi hazırladığınız makroyu seçin ve Çalıştır butonuna tıklayın.

Resim 11

11. Eğer hazırladığınız makroda bir hata yok ise resim 11’de ki gibi makronuz çalışacaktır. Örnekteki gibi ihtiyacınıza göre makrolar yazabilirsiniz.

Makroları Hızlı Araç Çubuğuna Ekleme

Resim 12

Hızlı erişim araç çubuğunu Dosya\Seçenekler açabileceğiniz gibi resim 12’de gördüğünüz gibi menü şeridinin en üstünde Hızlı araç çubuğunu özelleştir butonuna tıklayıp açabilirsiniz. Hızlı araç çubuğunu özelleştire tıkladığınızda Diğer Komutlar seçeneğine tıklayın.

Resim 13

Daha sonra Popüler Komutlar yanındaki oka tıklayın ve açılan menüden Makrolar seçeneğini tıklayın.

Resim 14

Ardından oluşturdunuz makroları seçin ve Ekle butonuna tıklayın. Makroları ekledikten sonra Değiştir butonuna tıklayıp Değiştir Düğmesi penceresini açın.

Resim 15

Şimdi Değiştir Düğmesi penceresi açıldığında istediğiniz simgeyi seçebilir ve resimdeki gibi makronun görünen adını değiştirebilirsiniz. Ardından Tamam butonuna tıklayın ve daha sonra hızlı araç çubuğunda Tamam butonuna tıklayın.

Resim 16

Makronuz seçtiğiniz simgesi ile hızlı araç çubuğuna eklendikten sonra her tıkladığınızda makronuz çalışacaktır.

Diğer konular;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*