Kaydedilmeyen Word Dosyasını Geri Getirme

Kaydedilmeyen Word Dosyasını Geri Getirme

Kaydedilmeyen Word Dosyasını Geri Getirme. Word uygulamasının çökmesi veya ani bilgisayar kapanması gibi kontrol dışında gelişen bazı durumlarda belgelerinizi kaydedemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda otomatik kurtarma özelliği aktif ise kaydedilmeyen belgelerinizi Word uygulamasını tekrardan açtığınızda kurtarabilirsiniz. Fakat bazen otomatik kurtarma ve otomatik kaydetme özellikleri etkin olmayabilir. Bu gibi durumlarda Word belgelerinizi kurtarmanın birkaç yolu bulunmaktadır.

Kaydedilmemiş belgelerinizi Word uygulamasından kurtarmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarda kaydedilmemiş Word belgeleri klasörünü kontrol edebilirsiniz. Bunları denemenize rağmen Word belgelerinizi kurtaramazsanız veri kurtarma programları ile Word belgelerinizi kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Bu makalemizde Word 2016’da kaydedilmeyen word dosyasını kurtarma yöntemlerini anlatacağız.

1.Sistem veya Word Uygulamasının Kilitlenmesinden Sonra Belge Kurtarma

Sisteminiz beklenmedik bir şekilde kilitlendiğinde veya Word uygulamasında çalışma esnasında donmaya veya çökme olduğunda belgeniz kaydedilmeden kapanabilir. Bu gibi durumlarda bilgisayarınızda bir Word belgesi açtığınızda otomatik kurtarma ile belgelerinizi kurtarabilirsiniz.

kaydedilmeyen-word-dosyasini-geri-getirme
Resim 1

Kaydedilmeden kapanan belgeniz otomatik kurtar etkin ise Word açılışında solda Belge kurtarma penceresi açılacaktır. Burada isterseniz belgenizi açabilirsiniz veya belgenizi farklı kaydet ile kaydedebilirsiniz.

Eğer belge kurtarma özelliği etkin değil ise;

Resim 2

Menü şeridinde Dosya sekmesini tıklayın. Ardından soldaki menüden Seçenekler seçeneğine tıklayın. Seçenekler penceresi açıldığında soldaki menüden Kaydet seçeneğine tıklayın. Belgeleri kaydetme altında Otomatik kurtarma bilgileri kutucuğunu işaretleyin. Artık Word belgeleriniz ani kapanmalar sonucu kaydedilmediğinde Resim 1’deki gibi belge kurtarma penceresi açılacaktır.

2.Kaydedilmemiş Word Belgelerini Kurtarma

Word uygulamanızı çalıştırdığınızda otomatik kurtarma etkin değil ise manuel olarak kurtarmayı deneyebilirsiniz. Bunun için;

kaydedilmeyen-word-dosyasini-geri-getirme
Resim 3

Word uygulamasını açtıktan sonra Menü şeridinde Dosya sekmesine tıklayın.

kaydedilmeyen-word-dosyasini-geri-getirme
Resim 4

Dosya menüsü açıldığında solda seçeneğine tıklayın. Ardından “Kaydedilmemiş Belgeleri Kurtar” seçeneğine tıklayın.

kaydedilmeyen-word-dosyasini-geri-getirme
Resim 5

Aç penceresi açıldığında kaydedilmemiş Word belgelerinizin listesini bulabilirsiniz. Ayrıca belgeniz otomatik kurtarma listesinde görünmüyorsa;

kaydedilmeyen-word-dosyasini-geri-getirme
Resim 6

Dosya’yı , ardından soldaki menüden Seçenekleri tıklayın.

Resim 7

Word seçenekleri penceresi açıldığında soldaki menüden Kaydet’e tıklayın. Belgeleri kaydetme altında bulunan Otomatik kurtarma dosyası konumu satırındaki adresi kopyalayın. Ardından;

Resim 8

Ardından dosya gezgininde adres satırına kopyaladığınız dosya konumunu yapıştırın. Kurtarma dosyaları klasörü açıldığında .asd uzantılı dosyayı en son değişiklik tarihi ve saati ile kopyalayın.

Resim 9

Dosyayı kopyaladıktan sonra tekrardan Word’e dönün ve Dosya menüsünden Aç’ı tıklayın. Ardından Kaydedilmemiş Belgeleri Kurtar seçeneğine tıklayın.

Resim 10

Aç penceresi açıldığında kopyaladığınız .asd dosyasını yapıştırın ve ardından düğmesine tıklayın. Ayrıca kaydedilmemiş bir Word belgesini kurtarmak için;

Resim 11

Menü şeridinde Dosya sekmesine tıklayın. Açılan sayfada soldaki menüden Bilgi seçeneğine tıklayın. Bilgi menüsü açıldığında Belgeyi Yönet düğmesine tıklayın. Açılan menüden “Kaydedilmemiş Belgeleri Kurtar” seçeneğine tıklayın.

Resim 12

penceresi açıldığında kurtarmak istediğiniz Word belgenizi seçebilirsiniz.

İlgili makaleler;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*